Recenze whisky Ardbeg Corryvreckan

Moderní historie palírny Ardbeg se začala psát v roce 1997, kdy uzavřenou palírnu koupila společnost Glenmorangie. Palírna představila svůj plán na zbrusu nové 10leté plnění, které by se v budoucnu mělo stát vlajkovou lodí základní řady této palírny z Islay. Tato whisky byla uvedena v roce 2008. V průběhu let se v základní řadě také objevila trojice NAS whisky Ardbeg Uigeadail (2003), Ardbeg Corryvreckan (2008) a Ardbeg An Oa (2017).

Cílem dnešní recenze je právě whisky Ardbeg Corryvreckan, pojmenovaná po mořském víru na sever od Islay, který je třetí nejsilnější na světě a jehož burácení je možné slyšet až do vzdálenosti 15 kilometrů. Jedná se o NAS whisky zrající v sudech po bourbonu a v nových sudech z francouzského dubu. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 57,1%. Není barvená ani filtrovaná za studena.


Recenze Ardbeg Corryvreckan
Ardbeg Corryvreckan

Whisky: Ardbeg Corryvreckan
Palírna:
Ardbeg
Region: Islay
Věk: NAS
Síla: 57,1%
Sudy: bourbon, nové z francouzského dubu
Cena: 2255,-
Koupit: Alkohol.cz

Vůně: spálená guma, jód, vanilka, kokos
Chuť: kouřová, pepřová, kyselejší
Dozvuk: dlouhý a suchý

Hodnocení: 89%


Už samotný název whisky mi napovídá, že tady nepůjde o nějaké květinové pití a první přičichnutí mi to potvrzuje. Rázem se ocitám na rozpálených serpentinách na dohled od mořského pobřeží. Prudký svah nutí projíždějící kamiony brzdit a pach spálených pneumatik se mísí se slaným mořským vánkem. Když provoz utichne a spálená guma odvane, objeví se sladké tóny kokosu a vanilky. Napiji se a sladké tóny vyklízejí prostor náporu kouře a pepře, které postupně dostávají kyselejší nádech. Chuť je pěkně hutná a vyšší obsah alkoholu poznáte hlavně podle toho, jak vám vysušuje pusu. Dlouhý závěr plný kouře mi připomíná, s kým že jsem měl tu čest.

Ačkoliv mám whisky Ardbeg rád a stále se snažím mít doma alespoň jednu otevřenou láhev, po této láhvi moc často nesahám. Na cestu do středu kouřového víru, kterou s touto whisky podnikám, musím mít speciální náladu. Když už se však na tuto cestu vydám, nikdy nelituji. Je to výborná a výrazná whisky. Jen si vyžaduje vaši pozornost. Výsledek recenze whisky Ardbeg Corryvreckan je 89% (jak hodnotím).

Recenze Ardbeg Corryvreckan
Mořský vír Corryvreckan

Seznam recenzovaných whisky

Čtěte také:

9 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.