Recenze whisky Ardbeg Uigeadail

Whisky z palírny Ardbeg je třetí nejprodávanější whisky z Islay. Se stále rostoucí poptávkou má pomoci nový still house otevřený v roce 2019. Zde najdete čtyři nové destilační kotle, díky kterým se produkce palírny téměř zdvojnásobí. Palírna každý rok produkuje celou několik limitovaných edic, její síla ale spočívá v široké a kvalitní základní řadě. Najdete zde jak whisky s udáním věku (5, 10, 19 a 25 let) tak trojici NAS plnění An Oa, Corryvreckan a Uigeadail.

My se v dnešní recenzi podíváme na whisky Ardbeg Uigeadail, která byla představená v roce 2003. Whisky je pojmenovaná po jezírku nedaleko palírny. Zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 54,2 %. Whisky není barvená, ani filtrovaná za studena.


Ardbeg Uigeadail

Whisky: Ardbeg Uigeadail (Whiskybase)
Palírna: Ardbeg
Region: Islay
Věk: NAS
Síla: 54,2 %
Sudy: bourbon a sherry
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: kouř, sušené švestky, tabák
Chuť: kouřová, sladká
Dozvuk: dlouhý, kouřový

Hodnocení: 91 % (jak hodnotím)


Ardbeg patří již dlouhá léta mezi mé oblíbené palírny, a právě whisky Uigeadail, kterou jsem si ve sladké nevědomosti začínajícího whiskaře koupil na letišti v Edinburghu, byla moje první láhev Ardbegu. Rád vzpomínám na to překvapení, jaká síla byla v láhvi spoutána. Byla to láska na první doušek a já se k ní stále rád vracím. Je tak trochu ostuda, že recenze přichází až teď.

Vůně kouře, která se z nalité sklenky line přes půl obýváku, mě nenechává na pochybách, s čím mám tu čest. Sladký kouř se ve vůní mísí se sušenými švestkami, čokoládou či tabákem. Vše se pěkně prolíná. V chuti je whisky pořádně hutná a silná, není však alkoholová. Dominantní je kouř, podkreslený sladkými tóny. Naplní vás teplem, které přejde do dlouhého kouřového závěru.

Ač si o stále divočejších limitovaných edicích, které z této palírny proudí, můžeme myslet svoje, kvalitu v základní řadě nemůže palírně Ardbeg upřít asi nikdo. Ať už sáhnete po klasické desítce nebo po jednom z NAS plnění, určitě neuděláte chybu. Pro mne pak zůstane jedničkou právě Uigeadail, který patří mezi nejlepší běžně dostupné whisky.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 15 Hodnocení: 4.8]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nidan
1 rok před

jen k těm kotlům, Ardbeg jich má sice 6 ale 2 jsou původní ve starém stillhouse a ty nepoužívá, takže v novém stillhouse jsou kotle 4 které jedou 🙂 Jinak Ogie je super 🙂