Recenze whisky Ardbeg Wee Beastie

Palírna Ardbeg do toho poslední dobou pěkně šlape. Minulý rok rozšířila svou základní řadu o dosud nejstarší whisky, 19letou Traigh Bhan. A jen co se usadil prach po Committee Releasu limitované whisky Ardbeg BlaaacK, přišla palírna s dalším rozšířením své základní řady. Tentokrát naopak přidala svou nejmladší whisky, 5letou Ardbeg Wee Beastie. Ta by nás měla dostat o kousek blíže k destilačním kotlům a předvést nám autentickou sílu Islay a whisky z palírny Ardbeg. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 47,4%. Nebyla dobarvená ani filtrovaná za studena. Pohodlně se usaďte, je tu recenze whisky Ardbeg Wee Beastie.


Recenze Ardbeg Wee Beastie 5yo
Ardbeg Wee Beastie 5 Year Old

Whisky: Ardbeg Wee Beastie
Palírna:
Ardbeg
Region: Islay
Věk: 5 let
Síla: 47,4%
Sudy: bourbon, sherry oloroso
Cena: 1099,-
Koupit: Alkohol.cz

Vůně: kouř s kyselejšími tóny, švestky, višně v čokoládě
Chuť: mírný kouř, sladkost, lehká kyselost, hořkost
Dozvuk: střední, sladký, mírná hořkost

Hodnocení: 82%


Název Wee Beastie by se dal přeložit jako malá bestie. Právě taková asi měla být i tato whisky. Mladá kouřovka, která vás, pokud si nedáte pozor může pěkně kousnout. Na první přivonění tak opravdu působila. Kouř však rychle odvanul a převládly sladší, šťavnaté tóny. V chuti byla překvapivě sladká. Sladkost, přecházející do mírné hořkosti zůstala i v dozvuku. Byl jsem překvapen a zaskočen. Čekal jsem rašelinný nářez, který se ovšem nekonal. Bylo na čase si udělat menší porovnání.

Měl jsem doma otevřené whisky Ardbeg Ten a Ardbeg Corryvreckan. Vzal jsem si je tedy k ruce, abych mohl nováčka porovnat se zasloužilými členy základní řady. Oproti 10letému Ardbegu působila Wee Beastie o dost živějším dojmem. Chuť byla rozhodně sladší a šťavnatější. Ardbeg Ten měl jemnější chuť. Cítil jsem více kouře, slanosti či jódu. Ardbeg Corryvreckan pak byl o stupeň výše a obě předešlé whisky si s přehledem namazal na chleba. Malá rada, nezkoušejte pít Wee Beastie po Corryvreckanu. Budete mít pocit, že pijete něco dost naředěného ;-).


Seznam recenzovaných whisky

Tak jak tuto whisky zhodnotit? Chce to rozhodně jistou dávku sebevědomí, když u whisky přiznáte její pětiletý věk. Myslím, že v palírně Ardbeg si to mohou dovolit. Rozhodně nejde o špatnou whisky. Pokud však hledáte ostrou, mladou kouřovku, porozhlédněte se o dům dál. Tady to nenajdete. Hodnocení bych viděl na 82% (jak hodnotím).

Recenze Ardbeg Wee Beastie 5yo
Ardbeg Wee Beastie 5 Year Old

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments