Recenze whisky Ardbeg BlaaacK

Každý rok vydává palírna Ardbeg limitovanou edici své whisky. Tu nejdříve nabídne členům svého věrnostního klubu, tzv. Committee Release. Poté, během Ardbeg Day, jde do prodeje verze s nižším obsahem alkoholu. Letošní edice se jmenuje Ardbeg BlaaacK. Jde o první whisky z palírny Ardbeg, která zrála v sudech po červeném víně Pinot Noir. Sudy si palírna nechala dovézt z Nového Zélandu. Committee release verze byla lahvovaná s obsahem alkoholu 50,7% a nebyla filtrovaná za studena. A jak se whisky povedla? To vám řekne má recenze whisky Ardbeg BlaaacK.


Recenze Ardbeg BlaaacK
Ardbeg BlaaacK Committee Release

Whisky: Ardbeg BlaaacK Committee Release
Palírna: Ardbeg
Region: Islay
Věk: NAS
Síla: 50,7%
Sudy: červené víno Pinot Noir
Cena:
Koupit:

Vůně: kouř, šťavnatá sladkost, vanilkový pohár s rozvařenými meruňkami přelitý karamelem
Chuť: kouř, sladké tóny, višně v hořké čokoládě
Dozvuk: dlouhý, třísloviny, jemný kouř

Hodnocení: 93%


Hned na úvod mého hodnocení se vám musím k něčemu přiznat. Palírnu Ardbeg jsem si oblíbil hned po prvním ochutnání jejich whisky. Byl to Ardbeg Uigeadail a pro mě tak začalo přátelství trvající až do teď. Časem jsem se postupně propil celou základní řadou. Jejich každoroční Committee release jsem však poprvé ochutnal až letos. O to větší očekávání jsem měl a o to více jsem se bál, že budu zklamaný, pokud whisky tato vysoká očekávání nenaplní.

Hned po prvním přivonění se však dostavilo nadšení, které se mě stále drží i po několika dramech. Nemůžu posoudit, jak se povedly předchozí edice. K loňské Ardbeg Drum jsem jen zaslechl, že rumové sudy si s whisky Ardbeg moc nerozumí. Sudy po červeném víně si s ní však rozumí velice dobře. Ve whisky se krásně spojil ardbegovský kouř se šťavnatou sladkostí. Ve vůni převládala sladkost, v chuti pak zase kouřovost. Povedená kombinace. Velkým problémem pro mě u této recenze bylo rozklíčovat, co ve whisky vlastně cítím. Nic nedominovalo, vše se pěkně skloubilo.

Výsledek mně však hodně zachutnal. Je smutné koukat, jak z láhve rychle ubývá. A jaký bude hodnocení recenze whisky Ardbeg BlaaacK? Za mě má 93% (jak hodnotím).

Recenze whisky Ardbeg BlaaacK
Palírna Ardbeg sama sebe označuje za černou ovci Islay

Seznam recenzovaných whisky


Čtěte také:

Recenze whisky Ardbeg Wee Beastie

Skotské palírny #15 – Ardbeg

Degustace Springbank a Kilkerran s Nicole Lindsay

9 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.