Skotské palírny #15 – Ardbeg [ard•beg]

Palírna Ardbeg

Palírna Ardbeg byla na ostrově Islay založena v roce 1815. Palírna se brzy vyprofilovala jako dodavatel rašelinné whisky do blendů. Tato specializace se jim stala osudnou v roce 1981, kdy se majitelé rozhodli, kvůli velkým přebytkům na trhu s whisky, zaměřit na Laphroaig a Ardbeg zavřeli. V roce 1989 se v palírně začalo opět pracovat (dva měsíce v roce), ale až když palírnu koupila Glenmorangie, rozjel se život v Ardbegu opět naplno.

V posledních letech už prodeje whisky Ardbeg rychle rostou. Během posledních 2 let se zvýšily o 15%. Whisky je tak, po Laphroaigu, Lagavulinu a Bowmore, čtvrtou nejprodávanější whisky z Islay. Jediné dva destilační kotle, které v palírně jsou, už vysoké poptávce nestačí. V minulém roce proto v palírně začala velká rekonstrukce, která zvýší produkci alkoholu ze současných 1,4 milionu litrů na 2,4 milionu litrů. Tato rekonstrukce mimo jiné zahrnuje novou budovu se šesti kotli a zdvojnásobení kapacity skladu na slad.

Základní řada palírny se skládá výhradně z whisky nefiltrované za studena. Tvoří ji základní 10letá whisky a pak trojice plnění bez udání věku. V sudové síle lahvovaný Uigeadail zrající v sudech po bourbon a sherry, také v sudové síle lahvovaný Corryvreckan zrající v sudech bourbonu a nových sudech z francouzského dubu a An Oa tvořená z whisky zrajících v celé řadě různých typů sudů.

Palírna také každoročně vydává speciální limitovanou edici u příležitosti květnového dne Ardbegu. Minulý rok to byla Ardbeg Grooves částečně zrající v sudech po červeném víně. Letos se limitovaná edice jmenuje Ardbeg Drum, která pro změnu zrála v sudech po rumu.

https://www.ardbeg.com/

Palírna Ardbeg
Palírna Ardbeg

V příštím díle opustíme Islay a vydáme se na Vysočinu do palírny Glendronach.

Zde najdete seznam palíren navštívených v našem seriálu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.