Skotské palírny #15 – Ardbeg [ard•beg]

Palírna Ardbeg byla na ostrově Islay založena v roce 1815. Palírna se brzy vyprofilovala jako dodavatel rašelinné whisky do blendů. Tato specializace se jim stala osudnou v roce 1981, kdy se majitelé rozhodli, kvůli velkým přebytkům na trhu s whisky, zaměřit na Laphroaig a Ardbeg zavřeli. V roce 1989 se v palírně začalo opět pracovat (dva měsíce v roce), ale až když palírnu koupila Glenmorangie, rozjel se život v Ardbegu opět naplno.


Palírna Ardbeg

Oblast: Islay
Založena: 1815
Majitel: The Glenmorangie Co (Moët Hennessy)
Kapacita: 2,4 mil. litrů
Web: https://www.ardbeg.com

Recenze:
Ardbeg BlaaacK – 93%
Ardbeg Wee Beastie – 82%


V posledních letech už prodeje whisky Ardbeg rychle rostou. Během posledních 2 let se zvýšily o 15%. Whisky je tak, po Laphroaigu, Lagavulinu a Bowmore, čtvrtou nejprodávanější whisky z Islay. Jediné dva destilační kotle, které v palírně jsou, už vysoké poptávce nestačily. V roce 2018 proto v palírně začala velká rekonstrukce, která zvýšila produkci alkoholu ze současných 1,4 milionu litrů na 2,4 milionu litrů. Tato rekonstrukce mimo jiné zahrnovala novou budovu se šesti kotli a zdvojnásobení kapacity skladu na slad.

Základní řada palírny se skládá výhradně z whisky nefiltrované za studena. Tvoří ji základní 10letá whisky, 19letá whisky Traigh Bhan (představená v roce 2019), 5letá whisky Wee Beastie (představená v roce 2020) a pak trojice plnění bez udání věku. V sudové síle lahvovaný Uigeadail zrající v sudech po bourbonu a sherry, také v sudové síle lahvovaný Corryvreckan zrající v sudech bourbonu a nových sudech z francouzského dubu a An Oa tvořená z whisky zrajících v celé řadě různých typů sudů.


Skotské palírny


Palírna také každoročně vydává speciální limitovanou edici u příležitosti květnového dne Ardbegu. V roce 2018 to byla Ardbeg Grooves částečně zrající v sudech po červeném víně. V roce 2019 se limitovaná edice jmenovala Ardbeg Drum, která pro změnu zrála v sudech po rumu. V roce 2020 je to Ardbeg BlaaacK zrající v sudech po víně Pinot Noir.
(aktualizováno 29. 4. 2020)

Palírna Ardbeg
Palírna Ardbeg

V příštím díle opustíme Islay a vydáme se na Vysočinu do palírny Glendronach.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.