Skotské palírny #20 – Oban [oa•bun]

Palírna Oban byla v zátoce na západním břehu skotské vysočiny založena v roce 1794. Stejnojmenné městečko, které se pak kolem palírny rozrostlo, zcela znemožnilo její další rozšiřování. I díky její velikosti, nebyla palírna nikdy zavřená z důvodů nadprodukce whisky. Jde o nejstarší skotskou palírnu whisky pracující bez přerušení. S palírnou se také pojí významný archeologický nález. Při hloubení skladiště zde byly nalezeny lidské ostatky datované do roku 4500 př. n. l.


Palírna Oban

Oblast: Highlands
Založena: 1794
Majitel: Diageo
Kapacita: 0,87 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-gb/shop-for-whisky/oban/


Palírna disponuje pouze jedním párem kotlů a i díky dlouhé době fermentace produkuje ročně jen 800 000 litrů alkoholu. Přesto ji však její vlastník, společnost Diageo, zařadila do své řady Classic Malts. Whisky z palírny Oban v sobě spojuje oblast Highlands a oblast ostrovů, kdy kombinuje ovocnou chuť vysočiny s kouřovostí ostrovů. Výsledkem je pak lehce kouřová suchá whisky s náznakem ovoce.

Díky zařazení palírny do řady Classic Malts, začala obliba whisky Oban stoupat. V současnosti se jedná o pátou nejprodávanější sladovou whisky společnosti Diageo. Jde také o jedinou palírnu společnosti, jejíž celá produkce se prodává jako single malt whisky. Ani část nejde do míchaných whisky.


Skotské palírny

Základní řadu palírny tvoří whisky Little Bay, 14letá, 18letá (exkluzivní pro USA) a Distiller’s Edition dozrávající v sudech po sherry. V roce 2019 palírna vydala limitovanou edici Old Teddy.

Palírna Oban
Palírna Oban

Příště navšívíme palírnu Lagavulin na známém ostrově Islay.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.