Whisky týdeník 39/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Bunnahabhain vydává svou 12letou whisky v sudové síle. Knockdhu představila ročníkovou whisky anCnoc. Palírna Glengoyne připomíná ochranu mokřadů. Johnnie Walker představil whisky High Rye. Irská palírna Roe & Co připravila novou whiskey ve své Cask Strength Series. Společnost Diageo vybuduje novou palírnu whisky v Číně a nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Bunnahabhain Cask Strength 12yo

Bunnahabhain Cask Strength 12yo

Palírna Bunnahabhain je jediná palírna na skotském Islay co se zaměřuje na produkci nekouřové whisky. Nyní se palírna rozhodla rozšířit svou základní řadu a vytvořit whisky v sudové síle, která bude vycházet pravidelně každý rok.

Bunnahabhain Cask Strength 12 Year Old je varianta oblíbené 12leté whisky v sudové síle. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Letošní edice byla lahvovaná s obsahem alkoholu 55,1 %. Ve whisky ucítíte tóny sušeného ovoce, karamelu či vanilky.

Whisky by se do prodeje měla dostat v těchto dnech. Cena je 75 £.


AnCnoc 2009 Vintage

AnCnoc 2009 Vintage

Domovem whisky anCnoc je oblast Highland a palírna Knockdhu, která vydává whisky pod tímto jménem, aby se její produkty nepletly s whisky z palírny Knockando. V těchto dnech palírna Knockdhu představila novou whisky ze své řady ročníkových plnění.

AnCnoc 2009 Vintage je 12letá single malt whisky, která zrála ve first-fill sudech po sherry a v sudech po bourbonu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky můžete cítit tóny koření, dřeva, medu a citrusů.

Whisky bude dostupná během listopadu. Cena bude 50 £.


Glengoyne – The Wetlands Single Cask

Glengoyne – The Wetlands Single Cask

Je to již 10 let co se palírna Glengoyne spojila s organizací Wildfowl and Wetlands Trust a společně začali pomáhat s obnovou mokřadů ve Velké Británii. Na upomínku tohoto výročí palírna vydává novou limitovanou single cask whisky, kterou vypálili krátce po začátku této spolupráce.

Glengoyne – The Wetlands Single Cask je 10letá whisky, která zrála ve first-fill sudu (typ hogshead) po sherry z evropského dubu. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 59,1 %. Ve whisky ucítíte tóny hnědého cukru, červených jablek a sirupu.

Celkem bylo vyrobeno 300 lahví této whisky s cenovkou 120 £. Peníze z prodeje této whisky půjdou na aktivity organizace Wildfowl and Wetlands Trust.


Johnnie Walker High Rye

Johnnie Walker High Rye

Pod křídla společnosti Diageo patří i Johnnie Walker, nejprodávanější skotská whisky na světě. Nyní Diageo oznámilo vydání nové míchané whisky Johnnie Walker, určené však pouze pro americký trh.

Novou whisky Johnnie Walker High Rye tvoří vysoký podíl (60 %) žitné whisky a single malt whisky charakteristické pro Johnnie Walker Black Label. Tato blended whisky vznikla ještě po taktovkou odcházejícího Jima Beveridge (psali jsme zde). Lahvovaná je s obsahem alkoholu 45 % a nabídne vám sladce ovocné tóny z Cardhu či Glenkinchie a závan kouře z palírny Caol Ila, které se snoubí s grain a rye whisky z palíren Cameronbridge a Teaninich.

Jak už jsem psal na začátku, whisky bude dostupná pouze ve Spojených státech, kde za 750ml láhev zaplatíte 34,99 $.


Roe & Co Cask Strength 2021

Roe & Co Cask Strength 2021

V září letošního roku představila irská palírna Roe & Co whiskey zrající v sudech ze stromu sugi (psali jsme zde). Nyní tato palírna, patřící společnosti Diageo, vydává již třetí whiskey ze své Cask Strength Series.

Roe & Co Cask Strength 2021 je 13letá single grain irská whiskey, která dozrávala v nových dubových sudech silně vypálených na stupeň alligator. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 58,6 %. Za novou whiskey zaplatíte 74 €.

První whiskey z řady Cask Strength Series se objevila v roce 2019 a jednalo se o whiskey dozrávající v sudech po bourbonu, v roce 2020 to pak byla single malt whiskey zrající v sudech po portském.


Krátké zprávy

Johnnie Walker a Papírový dům
Společnost Diageo vydává speciální edici whisky Johnnie Walker Red Label na motivy populárního seriálu Papírový dům (La casa de papel). Podle prvních informací by se měl lišit jen obal. Obsah láhve by měl zůstat stejný.

Nová palírna v Číně
A ještě jednou Diageo. To začalo s výstavbou palírny v čínské provincii Yunnan. Palírna v ceně 75 milionu dolarů by měla produkovat první čínskou single malt whisky této společnosti. Nejedná se o první takovou snahu. Už v roce 2019 investovala společnost Pernod Ricard do stavby palírny Emeishanv čínské provincii Sečuán (psali jsme zde).

Cutty Sark 12yo
Základní řada populární míchané whisky Cutty Sark se rozroste o nové 12leté plnění. Nová whisky se nejdříve dostane do bezcelních zón v litrové láhvi. Klasická 700ml se do prodeje dostane příští rok.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments