Whisky týdeník 38/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Bruichladdich představila již devátou edici své whisky Black Art. Mladá palírna Nc’nean připravila whisky Annabel z nové edice Quiet Rebels, Tomatin přidává novou whisky do své Warehouse 6 Collection a anglická palírna Cotswolds zase rozšiřuje svou Cask Collection. SWA vydává limitovanou míchanou whisky COP26 a Johnnie Walkernového master blendera.

Bruichladdich Black Art 09.1

Bruichladdich Black Art 09.1

Palírna Bruichladdich vydává již devátou edici své tajemné whisky Black Art. Zároveň se již jedná o pátou edici vznikající pod taktovkou head distillera Adama Hannetta, který tuto pozici převzal po legendárním Jimu McEwanovi.

Bruichladdich Black Art Edition 09.1 je 29letá whisky, která byla destilovaná v roce 1992 z nenakouřeného sladu. Jak už je u této edice zvykem, složení sudů, použitých pro zrání této whisky, je tajemstvím a zná ho pouze Adam Hannett. Whisky byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 44,1 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 12 000 číslovaných lahví této limitované whisky. Do obchodů by se měla dostat 1. listopadu.


Nc’nean Quiet Rebels Annabel

Nc’nean Quiet Rebels Annabel

Kolem mladé skotské palírny Nc’nean se stále něco děje. Nejdříve způsobila rozruch rekordní aukcí své inaugurační whisky (psali jsme zde) a letos v červenci se stala první palírnou ve Velké Británii s nulovou uhlíkovou stopou. Nyní palírna představila novou řadu nazvanou Quiet Rebels, v rámci které vyjdou whisky vybrané lidmi z palírny Nc’nean. Jako první se tohoto úkolu chopila Annabel Thomas, zakladatelka palírny.

Nová Nc’nean Quiet Rebels Annabel je NAS whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po tokajském víně. To jí dodalo sametovou sladkost s tóny kokosu, vanilky a tropického ovoce. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,5 %.

Celkem bylo vyrobeno 4 504 lahví této whisky s cenovkou 65,95 £. Část lahví byla dostupná na e-shopu palírny Nc’nean. Další láhve by měly být dostupné u distributorů palírny v Německu, Francii, Nizozemí, Itálii a Belgii.


Tomatin 1978

Tomatin 1978

Už to budou skoro dva roky, co palírna Tomatin naposledy rozšířila svou řadu limitovaných edic nazvanou Warehouse 6 Collection (psali jsme zde). Nyní palírna připravila již pátý přírůstek do této exkluzivní edice. Po ročnících 1971, 1972, 1975 a 1977 tak přichází whisky destilovaná v roce 1978.

Tomatin 1978 je 42letá whisky skládající se ze dvou single cask whisky (sudy číslo 49541 a 49542), které se po 30 letech zrání přesunuly do first-fill sudů po sherry Oloroso. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 47 % a najdete v ní tóny javorového sirupu, pomerančové kůry či bergamotu.

Celkem bylo vyrobenou pouhých 350 lahví této whisky. Cena je 3 000 £.


Cotswolds Bourbon Cask

Cotswolds Bourbon Cask

Mladá anglická palírna Cotswolds rozšiřuje svou řadu Cask Collection. Po loňské whisky Sherry Cask, která zrála v sudech po sherry Oloroso a Pedro Ximénez (psali jsme zde), nyní přichází ke slovu sudy po burbonu.

Nová whisky Cotswolds Bourbon Cask byla vyrobena pouze z místního ječmene a zrála ve first-fill sudech po bourbonu. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 59,1 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Za whisky zaplatíte 64,95 £ a můžete jí zakoupit na stránkách palírny www.cotswoldsdistillery.com.


Krátké zprávy

COP26
Scotch Whisky Association vydává speciální limitovanou edici whisky u příležitosti klimatické konference COP26 v Glasgow. Tuto míchanou whisky tvoří whisky z 26 palíren z celého Skotska a reprezentuje závazek skotského whisky průmyslu k udržitelnosti. Celkem bylo vyrobeno 900 lahví, které budou prezentovány účastníkům konference. Whisky není určená k prodeji.

Johnnie Walker dostane nového master blendera
Emma Walker se stane první ženou na pozici master blendera značky Johnnie Walker. Nahradí legendárního Jima Beveridge, který na konci tohoto roku odchází do důchodu. Ve společnosti Diageo pracoval více jak 40 let, z toho 20 let na pozici master blendera.

Den whisky v Hulíně
Již tuto sobotu proběhne první ročník Dne whisky v Hulíně. Můžete se těšit na spoustu whisky k ochutnání a celou řadu přednášek. Více informací najdete na www.kcbhulin.cz/den-whisky-hulin.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments