Whiskey novinky z USA 18/2021

Teploty nám pomalu, ale jistě klesají, což nám, pijanům whisky, vlastně ani moc nevadí. Nalejeme si dram vody života a hned se nám dostane vřelého objetí a zahřátí. A proč o tom jenom mluvit nebo psát. Nalejte si skleničku vaší oblíbené whisk(e)y, dnes třeba nějaké krásky z Ameriky, a proleťte s námi, co nového se děje za Atlantským oceánem. Jako vždy toho není málo.

Redemption Cognac Cask Finish

Redemption Cognac Cask Finish

Značka Redemption se rozrostla o další whiskey, jež finišovala v čím dál více oblíbených koňakových sudech.

Vysoce žitný bourbon (60% kukuřice, 36% žita a 4% sladového ječmene) zrál zhruba pět let v nových vypálených sudech z amerického dubu, aby si posledních dvanáct měsíců poležel v sudech po cognacu značky Ferrand.

Tento limitovaný bourbon z Indiany má 49,5% alkoholu a stojí 70$.


Booker’s 2021-03 „Bardstown Batch“

Booker’s 2021-03 „Bardstown Batch“

Společnost Beam Suntory oznámila třetí vydání v rámci Booker’s Bourbon 2021 Collection (předchozí vydání jsme představili v novinkách č. 4 a 10).

Nejnovější plnění ctí domov šesté generace rodiny Beamů. Master distiller Booker Noe se narodil v kentuckém Springfieldu, ale spoustu času strávil se svým dědečkem Jimem Beamem v Bardstownu. Po studiu na vysoké škole v tomto městě zakotvil a strávil zde přes padesát let. Byl známý jako výborný hostitel (pověstný servírováním své venkovské šunky, po níž bylo pojmenováno třetí plnění v roce 2019 Country Ham) s velkým charismatem.

Bardstown Batch je limitovaný Kentucky straight bourbon, který přináší tóny hnědého cukru, karamelu nebo pekařského koření. Zrál šest let a pět měsíců, má 62,8% alkoholu a lahve o objemu 750ml jsou k dostání u vybraných prodejců v USA za 90$.


WhistlePig The Boss Hog VIII: Lapulapu’s Pacific

WhistlePig The Boss Hog VIII: Lapulapu’s Pacific

Vermontská palírna známá svými žitnými vydává nové plnění v rámci jejich série Boss Hog.

Zatímco první vydání leželo v sudech ze španělského dubového a z brazilského teakového dřeva, nejnovější žitná whiskey zrála téměř osmnáct let v nových vypálených sudech z amerického dubu, aby následně dozrávala ve vysoce toastovaných sudech, ve kterých předtím ležel blíže nespecifikovaný small batch rum z Filipín.

Tato limitovaná žitná whiskey má 52,4% alkoholu a stojí 500$.


Krátké zprávy

Penelope Toasted Series
A máme tu ještě jeden finišovaný bourbon z Indiany. Značka Penelope vydává bourbon, jenž vznikl směsí tří různých mashbillů a jehož zrání probíhá v sudech, které jsou vypáleny a toastovány pokaždé na jinou úroveň. Pšeničný bourbon této směsi zrál čtyři roky, kukuřičný a žitný zrály pět let. Výsledkem je limitovaný bourbon s 57,5% alkoholu, který stojí 65$.

291
Palírna Distillery 291 z Colorado Springs, kterou založil bývalý newyorský módní a kosmetický fotograf Michael Myers, vydává hned trojici nových whiskey.

Bourbon Bad Guy vznikl z mashbillu, jenž obsahoval 59% kukuřice, 29% sladové bílé pšenice, 9% sladového žita a 3% sladového ječmene nakouřeného bukem. Má 57,8% alkoholu, stojí 105$ a vyrobeno bylo 1240 lahví.

Bourbon HR (High Rye) pochází z mashbillu, který obsahoval 67% kukuřice, 32% sladového žita a 1% sladového ječmene.Má 64,1% alkoholu, stojí 105$ a vyrobeno bylo 1124 lahví.

Žitná whiskey M (Maple) pochází z mashbillu, který obsahoval 61% sladového žita a 39% kukuřice. Poslední čtyři měsíce si tato whiskey poležela v sudech po javorovém sirupu Lincoln County Reserve. Má 62,5% alkoholu, stojí 105$ a vyrobeno bylo 1896 lahví.

Všechny láhve jsou k dostání na webových stránkách palírny (distillery291.com).

New Riff Red Turkey Wheated Bourbon
Palírna z kentuckého Newportu vydává nový pšeničný bourbon, jehož mashbill je tvořen 70% kukuřice, 25% pšenice odrůdy Red Turkey a 5% sladového ječmene. Pšenice pochází ze sousedního státu Ohio, konkrétně pak z partnerské Blue Oven Bakery ze Cincinnati (město, jež od Newportu dělí hraniční řeka Ohio). První pšeničný bourbon této palírny zrál pět let, má 50% alkoholu a stojí 50$.

Wyoming Whiskey Single Barrel (2021 Release)
Palírna z Kirby vydává pšeničný single barrel bourbon. Pšenice použitá na tento bourbon pochází z Bighornské pánve (Bighorn Basin), v níž se palírna nachází. V tomto plnění tak hraje prim terroir a to nejen díky lokální pšenici, ale také díky podmínkám pro zrání (velké teplotní výkyvy). Limitovaný pětiletý bourbon má 48% alkoholu a stojí 99$.

Redwood Empire Bottled in Bond Rocket Top & Redwood Empire Bottled in Bond Grizzly Beast
Kalifornská značka Redwood Empire vydává hned dvě whiskey s označením Bottled in Bond, jejichž názvy jsou odvozeny od sekvojí ze státního parku Humboldt Redwoods.

Žitná Rocket Top, jejíž mashbill tvoří 87% žita, 7% sladového ječmene a 6% pšenice, byla destilována na jaře 2016 a zrála v nových vypálených sudech z amerického dubu.

Pro bourbon Grizzly Beast, jehož mashbill tvoří 69% kukuřice, 22% žita, 5% sladového ječmene a 4% pšenice, pak platí stejné údaje o destilaci a zrání. Obě plnění mají 50% alkoholu, stojí 80$ a vyrobeno bylo vždy tři tisíce lahví.

A na závěr…

Inspirace Amerikou v Evropě. Palírna Bankhall Distillery z anglického Blackpoolu vydává whisky Bankhall Sweet Mash, která je silně inspirována bourbonovým stylem. Zrála výhradně v nových vypálených sudech z amerického dubu a lahvována byla s 46% alkoholu.

Vince Oleson, muž stojící za vznikem této whisky, jenž dříve pracoval v brooklynské Widow Jane Distillery v New Yorku uvádí, že whisky přináší tóny krémového pudingu, opečného kokosu, pečených jablek nebo hnědého cukru.

K dostání je přímo v palírně nebo u vybraných prodejců za cenu 26£.

A ještě jedna maličkost. Značka Jack Daniel’s je podle poradenské společnosti Interbrand nejcennější značkou alkoholu na světě.

V žebříčku, kterému vévodí firmy Apple, Amazon a Microsoft, se whiskey z Tennessee umístila na 81. příčce, čímž o jednu pozici vylepšila své postavení z minulého roku. Na výsledné postavení má vliv např. finanční výkonnost značky, role v konkurenčním prostředí nebo vývoj v rychle se měnícím podnikatelském prostředí. Hodnota světově známé Tennessee whiskey je odhadována na 6,5 miliardy dolarů. Jen pro zajímavost, do první stovky se dokázal vklínit už jen jediný brand ze světa spiritů, a to francouzská značka koňaků Hennessy (95. příčka s odhadovanou hodnotou 5,3 miliardy dolarů).

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments