Whiskey novinky z USA 17/2021

Jak jsme předpokládali už minule, podzim je přívětivým ročním obdobím pro nás, pijany vody života. Novinek oproti létu výrazně přibylo a často se jedná o zajímavé kousky. I když máme povětšinou smůlu a velká část se k nám nejspíš nedostane, pojďme si aspoň o těchto nových plněních přečíst, ať jsme v obraze, jak to ve Spojených státech amerických vlastně frčí…

Rebel Bourbon Tawny Port Finish

Rebel Bourbon Tawny Port Finish

Kentucká palírna Lux Row Distillers oznámila vydání v pořadí již třetí limitované edice (s různými finiši) bourbonu Rebel Yell.

Nový bourbon zrál nejméně čtyři roky v sudech z amerického dubu a posledních šest měsíců strávil v sudech po portském typu Tawny. To mu propůjčuje vyváženou sladkou vůni s tóny karamelu, ořechů nebo sušených citrusů. V chuti pak dominuje červené ovoce a koření. Podle master distillera palírny Johna Rempeho jde o hluboký bourbon s bohatou chutí.

Tento bourbon má 45% alkoholu a k dostání bude od listopadu u specializovaných prodejců ve Velké Británii a na vybraných evropských trzích za cenu 39£.


Wild Turkey Master’s Keep One

Wild Turkey Master’s Keep One

Známá palírna Wild Turkey z Kentucky vydává v pořadí již šestý bourbon v rámci vysoce hodnocené limitované edice Master’s Keep.

Spolupráce master distillerů Jimmyho a Eddieho Russella přináší spojení osm až deset let starých bourbonů se čtrnáctiletými bourbony. Výsledná směs si ještě chvíli poležela v nových toastovaných a vypálených sudech.

Bourbon má 50,5% alkoholu a stojí 175$.


Buffalo Trace Antique Collection 2021 Release

Další známá palírna z Kentucky, Buffalo Trace, vydává letošní edici Antique Collection, která zahrnuje čtveřici lahví, nezahrnuje však značku George T. Stagg.

Buffalo Trace Antique Collection 2021 Release

William Larue Weller je straight bourbon o síle 62,65% alkoholu. Destilován byl v zimě 2009, zrál ve warehousech C, D, K, L a Q a jeho mashbill byl velmi pšeničný.

Thomas H. Handy Sazerac Rye je nefiltrovaná žitná whiskey o síle 64,75% alkoholu. Destilována byla na jaře 2015 a zrála ve warehousech I, K, L a O.

Eagle Rare 17 Years Old je sedmnáctiletý bourbon o síle 50,5% alkoholu. Destilován byl na jaře 2002 a po celou dobu zrál v prvním patře warehousu P.

Sazerac Rye 18 Years Old je osmnáctiletá žitná o síle 45% alkoholu. Destilována byla na jaře 2003 a po celou dobu zrála v druhém a čtvrtém patře ve warehousech K a P.

Každá z uvedených lahví má cenovku 99$, přičemž v USA se jedná o velmi populární a vysoce hodnocená limitovaná vydání.


Krátké zprávy

Woodford Reserve Chocolate Malt Whisper
A v Kentucky stále zůstaneme. Palírna Woodford Reserve vydává limitovaný bourbon, jenž je výsledkem šťastné nehody, kdy se po výrobě Master‘s Collection 2019 Chocolate Malted Rye přenesla část do další várky a vznikl tak její „šepot“. Ten je nakonec součástí výroční série palírny, která klade důraz na kreativitu master distillera Chrise Morrise a jeho asistentky Elizabeth McCall. Bourbon o síle 45,2% alkoholu je k dostání v 375ml lahvičkách za 50$ a to buď v samotné palírně, nebo u vybraných prodejců v Kentucky.

High West A Midwinter Night’s Dram (Act 9)
Konečně opouštíme Kentucky a přesuneme se mírně na sever, ale hlavně na západ. Palírna High West z Utahu vydává blend, který obsahuje její 80% žitné, jež zrály čtyři až devět let, a 95% žitné z MGP z Indiany, jež zrály pět až šest let. Vše pak finišovalo až dva roky v sudech po portském typu Ruby a Tawny. Blend žitných má 49,3% alkoholu, stojí 100$ a k dispozici je buď v samotné palírně, nebo u vybraných prodejců v USA.

Westward Cask Strength American Single Malt
A pokračujeme dále na severozápad. Palírna Westward z oregonského Portlandu přidává do své standardní řady novou single malt whiskey, jež byla plněna v sudové síle, což zatím není v Americe úplně běžná záležitost. Whiskey o síle 62,5% alkoholu stojí 100$ a k dostání je po celých Spojených státech amerických.

Mister Sam
Blended whiskey, jež vzdává hold Samuelu Bronfmanovi, stvořil master blender Drew Mayville, který působil přes dvacet let ve společnosti Seagram a nyní pracuje pro společnost Sazerac. I proto mohl použít vzácné zásoby whiskey společnosti Sazerac z USA a také z Kanady.

Whiskey byla lahvována v Sazerac’s Old Montreal Distillery v quebeckém Montrealu, ve městě, kde společnost Seagram dlouhá léta sídlila. Právě společnost Sazerac, jež byla jedním z prvních distributorů značek Seagram v USA, dnes vlastní na patnáct bývalých značek společnosti Seagram.

Whiskey o síle 61,3% alkoholu stojí 250$ a každá láhev je uložena v dřevěném boxu, který obsahuje i výtisk knihy From Little Acorns z roku 1970 o historii společnosti Seagram, jejímž autorem je právě Samuel Bronfman.         

Castle & Key Restoration Rye Batch 2 & 3
A zase zpět do Kentucky. Palírna Castle & Key vydává dvojici nových žitných. Batch 2 má 52% alkoholu, jde o směs ze 75 sudů a vyrobeno bylo 18 648 lahví. Batch 3 má 52,5% alkoholu, jde o směs ze 70 sudů a vyrobeno bylo 16 830 lahví. Mashbill je však u obou várek stejný. Obsahuje 63% žita, 20% sladového ječmene a 17% žluté kukuřice. Obě tyto tři a půlleté žitné stojí 43$ a k dostání jsou ve státech Arizona, Connecticut, Colorado, Georgie, Illinois, Indiana, Jižní Karolína, Kentucky, New Jersey, New York, Tennessee, Texas a Washington.

Virginia Distillery Co. Courage & Conviction Cuvée Single Cask
Palírna z Virginie vydává single malt whisky, jež se od původního Cuvée Cask liší plněním v sudové síle. Použity byly mj. STR sudy, ve kterých nejdříve leželo červené víno z Evropy. Čtyřletá whisky má 59,2% alkoholu, stojí 150$ a k dostání je ve státech Connecticut, Massachusetts, Severní Karolína, Texas a Virginie.

Garrison Brothers Cowboy Bourbon
Texaská palírna Garrison Brothers vydává bourbon, který pochází ze 118 sudů, zrál minimálně sedm let, nebyl filtrovaný a byl plněn v sudové síle. První legální značka z Texasu, jež se dostala před pár lety na trh, považuje tento bourbon za svůj korunní klenot, a i proto láhev zdobí zlatá, ručně namáčená, vosková pečeť. Bourbon má 65,65% alkoholu, stojí 230$ a vyrobeno bylo 6440 lahví.

Good Deeds Malt Whiskey
Blend deseti amerických single maltů, za kterým stojí blendeři Johnny Jeffery, Randy Hudson, Reade Huddlestone a John McKee. Snoubení jednotlivých whiskey probíhalo v použitých bourbonových sudech. Výsledkem je blend o síle 46% alkoholu, který stojí 75$. Vyrobeno bylo pouze 1000 lahví.

Burnside Black Barrel Strength Rye
Oregonská společnost Eastside Distilling vydává novou žitnou, která finišovala v sudech z oregonského dubu (quercus garryana, o kterém jsme se zmiňovali v minulých novinkách ve spojitosti s novou whiskey značky Westland). Má 55% alkoholu, stojí 69$ a k dostání ve státech Arizona, Kalifornie, Oregon, Texas a Washington.

Eastside Oregon Marionberry
Teď několik zbytečných řádků, ale pro úplnost. Stejná společnost vydává i nový likér na bázi whiskey. Konkrétně jde o likér z místní odrůdy ostružin, jenž má 30% alkoholu a stojí 40$. K dostání je zatím v Oregonu, Texasu a Washingtonu s tím, že se pro příští rok plánuje jeho expanze. Ale zpět k whiskey…

TX Straight Bourbon Whiskey Finished in Congnac Casks
Dvouletý bourbon, jenž následně strávil sedmnáct měsíců v sudech po cognacu, které osobně vybral master distiller palírny Rob Arnold, je prvním stáčením TX Whiskey z nového Whiskey Ranche ve Fort Worthu v Texasu. Jde o třetí a zároveň poslední vydání série Barrel Finish (Tawny Port Finish, PX Sherry Finish), které je zároveň posledním stáčením pod Arnoldovou taktovkou. Ten totiž po deseti letech u značky končí. Bourbon o síle 50,8% alkoholu stojí 65$ a k dostání je pouze v Texasu.

Milam & Greene Distillery Edition Batch 2
Texaská palírna vydává bourbon, jehož mashbill obsahoval 70% kukuřice, 22% sladového žita a 8% sladového ječmene. Zrál tři až tři a půl roku a pochází pouze z devíti sudů, přičemž se jedná teprve o druhý spirit této palírny vyrobený pouze v Texasu (dříve obsahoval složky z Indiany, Kentucky nebo Tennessee). Má 57,5% alkoholu a stojí 120$.

Grand Teton Private Stock
Naši pouť tentokrát zakončíme v Idaho. Tamější palírna Grand Teton vydává první plnění ze série Private Stock, jež bylo destilováno z místní odrůdy kukuřice. Tato straight corn whiskey poté zrála v devíti sudech, ve kterých byl původně bourbon Colter’s Run od této značky. Má 50% alkoholu, stojí 80$ a k dostání je v palírně nebo online s distribucí na západní pobřeží USA.

A na závěr…

Společnost Luxco, jež je od ledna tohoto roku ve vlastnictví MGP z Indiany, přejmenovala Lawrenceburg Distillery na Ross & Squibb Distillery.

Luxco, která má pod správou nejrůznější značky (např. Ezra Brooks), se zároveň stala producentem značek George Remus nebo Rossville Union Rye. Nový název palírny odkazuje na George Rosse, jenž založil v roce 1847 palírnu Rossville, která stála na místě stávající palírny. A také na palírnu Squibb, která byla v Lawrenceburgu založena v roce 1869 a kterou koupil v roce 1921 George Remus.

Ross & Squibb Distillery.

Palírna zůstává také domovem pro produkci třetích stran a to pod současným názvem MGP of Indiana.

A ještě poslední zpráva. V prosinci tohoto roku by měla American Single Malt Whiskey Commission (ASMWC) zveřejnit nové pravidlo pro právní definici americké single malt whiskey.

Mnoho výrobců používá toto označení, aniž by pro tuto kategorii existovala formální (právní) definice. Podle definice předložené ASMWC musí být americká single malt whiskey vyrobena 100% ze sladového ječmene, celý výrobní proces včetně destilace (nejvýše na 80%) musí proběhnout v jedné palírně, zrání musí proběhnout v nových dubových sudech o objemu max. 700 litrů a lahvování musí proběhnout min. na 40% alkoholu.

Nové pravidlo by pak mělo vzejít ze spolupráce mezi ASMWC a úřadem Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau (TTB). Pojem „american single malt“ by tak mohl být právně zakotven od jara příštího roku.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments