Whiskey novinky z USA 16/2021

Podzim už je oficiálně tady a můžeme tak očekávat ještě silnější příval novinek z USA. Dnes nás čekají plnění, které vzdávají poctu nejen palírnám, ale i osobnostem, a seznámíme se také s velmi netradičními kombinacemi sudů.

Blade and Bow 22 Years Old

Blade and Bow 22 Years Old

Společnost Diageo oznámila opětovné vydání bourbonu, který má připomenout 86. výročí palírny Stitzel-Weller.

Původně byl tento Kentucky Straight Bourbon vydán v roce 2015, aby vzdal poctu řemeslné výrobě legendární louisvillské palírny. Každoroční vydání přichází v rámci National Bourbon Heritage Month, v měsíci, který vyzdvihuje řemeslnou výrobu, tradici, dědictví a úspěchy amerického národního spiritu. Kromě toho pak v samotné palírně otevře své dveře Garden & Gun Club s koktejlovým barem.

Lehce kouřový, pikantní a v závěru sladký bourbon má 46% alkoholu, stojí 499$ (oproti 450$ u loňského vydání) a k dispozici bude ve vybraných státech USA.


Elvis Rye & Elvis Whiskey

Elvis Rye & Elvis Whiskey

Společnost Grain & Barrel Spirits z Jižní Karolíny vytvořila značku whiskey, která vzdává poctu hudební legendě Elvisi Presleymu.

A to hned dvojicí nových plnění. Žitná Elvis Rye pochází původně z palírny MGP v Indianě (je tedy Indiana Straight Rye), má 45% alkoholu, stojí 50$ a vyrobeno bylo 12 000 lahví. Elvis Whiskey je pak Tennessee Whiskey, která má také 45% alkoholu, stejnou cenovku 50$, ale vyrobeno bylo 30 000 lahví. Nové láhve se už nyní dají předobjednat na stránkách elviswhiskey.com, platí to však zatím pouze pro americký trh.

Obě plnění byla stáčena ve státě Tennessee, tedy ve státě, který král rock’n’rolu považoval za svůj domov. Vznik těchto whiskey umožnila dlouhodobá licenční dohoda s Elvis Presley Enterprises a výrobce se netají tím, že míří hlavně na sběratele. Láhve tak byly designovány s velkým důrazem na detail. Kromě fotek legendárního hudebníka zdobí obě plnění na hrdlech lahví zkratka „TCB“ (spojení taking care of business, které bylo Presleyho mottem).


Maker’s Mark Wood Finishing Series 2021 Limited Release: FAE-02

Maker’s Mark Wood Finishing Series 2021 Limited Release: FAE-02

Kentucká palírna Maker’s Mark vydává druhou whisky v rámci své Wood Finishing Series (s první jsme se seznámili v novinkách č. 2 na začátku března).

Tentokrát byly části sudů z francouzského dubu dvakrát tepelně upraveny a navíc před povrchovou úpravou plamenem prošly infračerveným zářením. Tento proces by měl zajistit plnější whisky. I na toto vydání dohlíží ředitelka pro inovace Jane Bowie.

Limitovaný bourbon o síle 54,55% alkoholu stojí 60$.


Westland Garryana (6th Edition)

Westland Garryana

Palírna z washingtonského Seattlu vydává novou single malt whiskey, která je součástí řady Outpost a zároveň je výsledkem skutečné alchymie se sudy.

Jde totiž o výsledek deseti panenských sudů, ve kterých whiskey ležela 35 až 45 měsíců, aby poté dále zrála v second fill sudech po sherry Pedro Ximénez (30 až 38 měsíců). Tato směs se poté spojila s whiskey ze dvou sudů po calvadosu, z jednoho sudu po hroznové pálence, z jednoho sudu po apple brandy a s whiskey z osmi sudů vyrobených ze vzácného dubu, původem z pacifického severozápadu, který celému plnění dal i název (quercus garryana). Ufff.

Whiskey má 50% alkoholu, stojí 150$ a vyrobeno bylo 5 922 lahví.


Krátké zprávy

Hudson Four Part Harmony
Značka z palírny Tuthilltown Spirits z města Gardiner ve státě New York přichází se sedmiletým bourbonem, jehož mashbill tvoří z 60% kukuřice, 15% žito, 15% pšenice a 10% sladový ječmen. K nejstaršímu plnění se značka Hudson Whiskey vrátila v rámci obnovení svého core range. Bourbon má 46%, stojí 70$ a všech 1 200 lahví je k dostání prozatím ve státech Connecticut, New Jersey a New York (s plánovanou expanzí).

Kentucky Owl The Wiseman
Značka Kentucky Owl vydává ve spolupráci s Bardstown Bourbon Company bourbon, jenž je tvořen směsí čtyřletých pšeničných a vysoce žitných bourbonů Kentucky Owl a dalších bourbonů z Kentucky, které zrály pět a půl až osm a půl let. Stojí za ním master blender značky John Rhea, velká osobnost světa bourbonů, který má za sebou dlouhou kariéru v palírně Four Roses. Limitovaný bourbon má 45,4% alkoholu a stojí 60$.

Kentucky Peerless Double Oak
Rodinná palírna Kentucky Peerless Distilling Co. z Louisville vydává nové plnění, které bude zařazeno do jejího core range. Původně exkluzivnímu plnění, které bylo k dispozici pouze v samotné palírně, se dostávalo velice kladných ohlasů, a proto palírna zareagovala jeho zařazením mezi standardní nabídku. Bourbon má 53,55% alkoholu, stojí 85$ a všech 6 000 lahví je dispozici je prozatím ve státech Florida, Illinois, Kalifornie, Kentucky a Texas (s plánovanou expanzí).

King of Kentucky 14 Years Old (2021 Release)
Společnost Brown-Forman, která značku King of Kentucky v roce 2018 po padesáti letech vzkřísila, vydává čtrnáctiletý bourbon této značky. Celkově čtvrté vydání od znovuzrození pochází z 33 sudů, na které dohlížel např. Chris Morris, master distiller palírny Woodford Reserve. Bourbon má 65% alkoholu, stojí 250$ a většina z 2 700 lahví je k dispozici v Kentucky, menší část pak ve státech Illinois a Ohio.

KO Distilling Distiller’s Reserve Bottled in Bond & KO Distilling Bare Knuckle Single Barrel High Rye
Palírna KO Distilling z města Manassas ve státě Virginie vydává hned dvě nová plnění, a to žitnou whiskey a bourbon. Čtyřletou žitnou Distiller’s Reserve Bottled in Bond tvoří ze 100% žito z Virginie, má 50% alkoholu a stojí 75$. Bare Knuckle Single Barrel High Rye je pak šestiletým bourbonem, jehož mashbill tvoří ze 75% kukuřice, 21% žito a 4% sladový ječmen. Vyroben byl v Indianě, ale zrál ve Virginii. Má 45% alkoholu a stojí 60$ (k dostání je i v sudové síle 63% s cenovkou 73$). Obě plnění jsou k dispozici ve státech Delaware, District of Columbia, Maryland a Virginie.

Blue Note Crossroads
Společnost B. R. Distilling Company z Memphisu rozšiřuje core range své značky Blue Note. Mashbill tvoří z 60% kukuřice, z 36% žito a ze 4% sladový ječmen. Název odkazuje na křižovatku silnic 49 a 61 (Ďáblova křižovatka), tedy na místo, kde se měl údajně zrodit žánr blues. To podtrhuje i zrání v sudech jak z amerického, tak z francouzského dubu, které je vnímáno právě jako parafráze na onu křižovatku. Bourbon původně z Indiany má 50% alkoholu, stojí 40$ a k dostání je po celých Spojených státech amerických.

Jeptha Creed Bloody Butcher’s Creed Corn
Společnost Jeptha Creed vydává bourbon, jehož mashbill tvoří z 90% kukuřice odrůdy Bloody Butcher, jež má tendenci být o něco sladší než klasická kukuřice, a z 5% sladové žito a sladový ječmen. Téměř tříletý bourbon má 50% alkoholu, stojí 53$ a k dostání je ve státech Aljaška, District of Columbia, Kentucky a Severní Dakota.

Big Nose Kate
Whiskey, kterou stvořila Melissa Heim, je směsí americké single malt a žitné. Pojmenována je po Mary Katherine Horony Cummingsové, postavě z Divokého západu a manželce pistolníka Doca Hollidaye. Blend, jenž má svůj původ v Indianě, Texasu a Virginii, má 45% alkoholu, stojí 36$ a k dostání je ve státech Arizona, Nové Mexiko a Oregon.

A na závěr…

Kentucká palírna Buffalo Trace podniká právní kroky vůči podvodům, které se začaly množit v souvislosti s online prodejem jejích značek.

Poté, co palírnu kontaktovalo několik whiskey nadšenců, kteří byli podvedeni při online nákupech, se známá palírna přičinila o vypnutí několika falešných prodejních webů. Tyto podvody se týkaly hlavně značek jako např. Blanton’s nebo Double Eagle Very Rare. Situace však zatím není zdárně vyřešena.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments