Americká whiskey – průvodce v příkladech

Téměř od počátku tohoto roku se seznamujeme s americkou whiskey. Posvítily jsme si postupně na historii (více zde), výrobu (více zde) i její hlavní dělení (více zde), dostaveníčko jsme si stihli dát s několika palírnami i lahvemi a na skok jsme se otočili i v Kanadě (přečtěte si zde). Pravidelně se dovídáme o nových plněních, které na nás americké palírny nepřestávaly chrlit ani v letních měsících.

Uznávám, jsou chvíle, kdy je obtížné se v této mohutně pulsující kategorii zorientovat a dělat si obrázek o konkrétních novinkách nebo událostech, které výrobu a produkci za Atlantským oceánem ovlivňují. K nám se dostane jen zlomek toho, co se skutečně vyrobí a přeci jen, Amerika je daleko. Budu doufat, že aspoň nějaký smysl naše už téměř roční pouť má a že se třeba někteří z vás nad vodou života, která nemá původ v námi opěvovaných krajinách Skotska nebo Irska, smilovali a dávají ji šanci. V opačném případě mi ale stejně nezbývá než doufat, že vás postupně zlomím.

Než budeme pokračovat v našem whiskey tripu po USA (za dva týdny se seznámíme s palírnou Maker’s Mark), dejme si dnes na slehnutí jen takovou jednohubku a pojďme se spolu zamyslet nad tím, jak vlastně přistoupit k americké whiskey vzhledem ke zkušenostem, které může konkrétní člověk mít. S čím začít jako úplný nováček, co vzít do ruky jako už více či méně zkušeny pijan a do čeho jít, když už máme pocit, že potřebujeme skutečně něco extra? Zkusíme si na to odpovědět pomocí fotbalové terminologie (tedy pomocí terminologie socceru) a příkladů (uvádím buď konkrétní plnění, nebo značku jako takovou).

Kvalifikace do pohárů z domácí soutěže

Než se vůbec jakýkoliv tým může podívat do (evropských) pohárů, musí zvládnout domácí ligu a umístit se na příčkách zaručující účast v těchto soutěžích. K tomu je většinou kromě toho sportovního štěstíčka zapotřebí správný výběr hráčů do týmu, koncepční práce, poctivé výkony.

My tomu můžeme rozumět tak, že pokud se americká whiskey stane objektem našeho zájmu, může být správnou cestou napití těch nejzákladnějších whiskey a bourbonů, nad kterými se třeba už lehce zkušenější bardové zašklebí. Není na tom ale nic špatného, ba právě naopak, je velmi užitečné znát základní plnění palíren, ať už je považujeme za low cost nebo supermarketové whiskey.

Americká whiskey průvodce v příkladech

Tipy: Four Roses Bourbon, Jack Daniel’s No. 7, Jim Beam White Label, Wild Turkey 81 Proof

Předkola evropských pohárů

Mužstva, která se po úspěšné sezoně umístí na pohárových místech, míří do tzv. předkol (aspoň ta, která se nekvalifikují do hlavní soutěže přímo). Čekají je tedy zápasy, které je už sice konfrontují se soupeři z cizích zemí, ale ty musí zvládnout, aby se podívaly do hlavní soutěže. Ať už je předkol kolik chce, jsou to vždy těžké a vypjaté zápasy, po kterých následuje buď velké zklamání, nebo nekonečně velká radost.

A tak je to i s postupným objevováním whiskey. Buď se nám stane, že nás některý vzoreček „porazí“ a odradí od dalšího zkoumání, nebo to překonáme, zkusíme se „poprat“ i s dalšími a tím se postupně propíjíme k dalším a dalším skleničkám. Nachutnávat můžeme sice komerční a obecně známé značky, můžeme však sahat po jiných edicích či plněních. Začínáme se stávat pijany se zkušenostmi.

Americká whiskey průvodce v příkladech

Tipy: Bulleit, Elijah Craig, Evan Williams, George Dickel, Georgia Moon, Maker’s Mark, Mellow Corn, Michter’s, Van Winkle, Woodford Reserve

Hlavní soutěž

Pokud tým překoná strastiplná předkola, dostává se mu zasloužené odměny v podobě zápasů v hlavní soutěži. Střetává se s těžšími a ve všech směrech zajímavějšími soupeři, každé takové střetnutí je už prestižní záležitostí, kdy hraje velkou roli nejen zkušenost, ale doslova každý detail. Pokud zvládne i tento krok (většinou jde o tzv. skupinovou fázi), postoupí dál a je už pod naprostým drobnohledem.

Stejně je to i s whiskey. Jako už lehce zkušení pijani chceme objevovat víc a dostávat do rukou zajímavější vzorky. Už se nespokojujeme s málem, začínáme být čím dál vybíravější. A pokud nás nic neodradí, máme stále velký prostor pro další objevování a hledání nových vůní a chutí.

Americká whiskey průvodce v příkladech

Tipy: Baker’s, Balcones, Basil Hayden’s, Bernheim, Booker’s, Buffalo Trace, Eagle Rare, Four Roses Single Barrel a Four Roses Small Batch, Knob Creek, Old Fitzgerald, Rittenhouse, Sazerac

Vyřazovací část (Play Off)

Tady už jde do tuhého. Do této části pohárů už pronikne jen malá část týmů. Se soupeři většinou bojují ve dvou zápasech, a pokud jsou jim výsledky příznivě nakloněny, postupují dál a dál. Třeba až před brány samotného finále.

Zkušení pijani také postupují dál, často pokukují po konkrétních plněních, hledají určité chutě, chtějí se dostat k nepoznanému. Experimentují, mají obrovskou možnost srovnání, a když se naskytne příležitost dostat se k něčemu opravdu speciálnímu, neváhají.

Americká whiskey průvodce v příkladech

Tipy: Blanton’s, George T. Stagg, Jefferson’s, Noah’s Mill, Old Forester, Old Potrero, Parker’s, Pikesville

Finále

Vytoužené finále! Sen každého hráče, každého týmu. Nejlépe s vítěznou tečkou a trofejí na jeho konci. Práce dokončena, zápis do historie nikoho z vítězů nemine. Opojné chvíle, na které se snadno zvyká.

A právě tady nám přestává onen příměr s fotbalovými soutěžemi „sedět“. My, pijani whisky, troufám si tvrdit, totiž nemáme žádné finále. Máme sice pár svých vyvolených, srdečních záležitostí. Těch několik lahví čí značek, které jsou pro nás nedotknutelné. Ale také si troufám tvrdit, že i přesto všechno je v každém člověku, jenž propadl světu whisky, to „něco“, co ho pohání ještě dál. K dalšímu a dalšímu objevování nových vzorečků.

Tipy: nepřestávejme objevovat

Nadšení sportovní fanoušci by mohli namítnout, že po úspěšném finále následuje superpohár, mistrovství světa klubů a bůh ví, co ještě. Ano, je to pravda, ale snad by pro nás mohlo být to finále dostačující. Přece jen, vše ostatní už je taková lehce nastavená kaše. Nesportovní část čtenářů mi, doufám, promine.

Tyto tipy berte, prosím, s rezervou. Jde jen o jakýsi velmi zjednodušený manuál pro kohokoliv třeba nově příchozího. Jednotlivé tipy a kategorie se samozřejmě liší i cenově, ale rozhodně netvrdím, že láhev z předkol by se u někoho z nás nemohla objevit ve finále. I sportovní svět zná pohádkové příběhy, kterak se z outsiderů stali vítězové. Můj vztah např. ke značce Four Roses už je asi více než zřejmý a všichni zkrátka máme své favority, které jsme bez problémů ochotni zařadit nad různá limitovaná či jinak opěvovaná plnění.

V závěru se pak nabízí otázka, jakou cestou se vydáváte vy? Promýšlíte svoje kroky, co koupit či degustovat? Děláte si tématické večery? Nebo zkrátka berete vše, co se vám dostane pod ruku a ochutnáváte nezávisle na jednotlivých vzorečcích? Podělte se s námi o vaši pouť, budiž to třeba inspirací pro ostatní.

Cheers!


Čtěte také:

Tagy:
Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Dvořák
2 let před

Bezva přehled a článek, byť napasovat jej na fotbal … nejsem fanoušek žádného sportu a fotbalu zvláště, ale chápu, že hodně lidí to má naopak 🙂 Každopádně mě docela zaujala pozice Buffalo Trace, který by u mě spadnul o stupeň až dva níže, a naopak Woodford Reserve (především double oaked) bych dal o soutěž (abych se držel Vaší metafory) výše. Jinak ale bezva 🙂

Izzi
2 let před

Áno jediné čo ma napadlo pri čítsní tohto článku bolo, že čo robí ten Buffalo Trace tam kde je? Ale pohoda, ani Balcones u mňa ani u nás v bare nebude mať svoje miesto a ten RYE je jedna z najhorších Whiskey aké som hádam kedy pil.

Lukas
2 let před

No a vidite, zrovna Balcones Brimstone me okouzlil a diky nemu jeste dam dalsim „amerikam“ sanci.

Petr (PoznejWhisky)
2 let před

Příměr ke kopané měl článek trošku odlehčit, aby to nebylo bráno smrtelně vážně (protože mám občas pocit, že jakékoliv hodnocení či v tomto případě rozdělení je pomalu křížovou výpravou každého z nás). Samozřejmě by se nabízelo více věcí, které by šlo na takové rozdělení vztáhnout.
Co se týče konkrétních značek, zmiňuji i konkrétní plnění, ale převážně jde vždy o značku jako takovou. Je mi jasné, že každý z nás by zmíněné značky rozdělil jinak a nevidím v tom vůbec žádný problém. Vždy budou v podobných děleních hrát roli osobní preference (proto je třeba Buffalo Trace relativně vysoko, stejně tak Balcones). Pokud je pro někoho z nás žitná z Balcones katastrofou, pro mě nikoliv, i když jsem měl možnost ochutnat lepší žitné (komentář Izziho mě přiměje žitnou z Balcones znovu přechutnat a srovnat s jinými, takže mu vlastně musím poděkovat, protože to vidím na pěkný večer ve společnosti několika žitných 😀 ).
To, prosím, neberte jako alibismus, ale jako fakt. Každý má zkrátka své favority a pokud by kdokoliv z vás rozřadil značky jinak, je to v mých očích vlastně jen dobře.