Recenze Svach’s Old Well Whisky Mizunara Oak Cask Finish

Palírnu Svach asi není třeba pravidelným čtenářům představovat. Pro nepravidelné čtenáře jen uvedu, že tato česká palírna představila svou první whisky v říjnu roku 2019. Od té doby si Svach’s Old Well Whisky získala velmi dobrou pověst a palírna vydala řadu více či méně limitovaných edic (recenze řady z nich si můžete přečíst zde). Charakteristickými znaky této palírny je využití sladu z Velké Británie a pestrá paleta sudů, kterou tu ve sklepě můžete nalézt. Tím největším pokladem je pak sud z japonského dubu mizunara. Ptáte se, co je na tomto sudu tak zvláštního, dovolte mi krátkou odbočku.

Mizunara, neboli vodní dub, je dub rostoucí v Japonsku. Zrání v sudech z tohoto dřeva, dodává whisky unikátní charakter. Problém však je, že se toto dřevo na výrobu sudů moc nehodí. Stromy pomalu rostou, mají pórovité dřevo a zakroucené větve. Není proto divu, že za cenu jednoho sudu z dubu mizunara, můžete mít klidně 15 sudů po sherry.

V palírně Svach se však minulý rok plácli přes kapsu a my si tak dnes můžeme vychutnat Svach’s Old Well Whisky Mizunara Oak Cask Finish, první českou whisky zrající v sudu z tohoto vzácného dubu. První 3 roky whisky zrála v sudu po bourbonu. Do mizunary se přesunula na poslední rok. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 54,8 %.


Svach’s Old Well Whisky Mizunara Oak Cask Finish
Svach’s Old Well Whisky Mizunara Oak Cask Finish

Whisky: Svach’s Old Well Whisky Mizunara Oak Cask Finish
Palírna:
Svach
Region: Česká republika
Věk: NAS (4 roky)
Síla: 54,8%
Sudy: first-fill bourbon a mizunara
Koupit: www.svachovkadomu.cz

Vůně: broskve, tropické ovoce, vanilka, dřevo
Chuť: kořenitá, tropické ovoce
Dozvuk: střední, sušší

Hodnocení: 84 %


Díky ochutnávkové sadě jsme měli příležitost ochutnat tuto whisky již po prvních pár měsících zrání. Vliv sudu byl už po třech měsících znatelný. Postupem času se výrazné tóny trochu obrousily. Byl jsem proto moc zvědavý, jak to nakonec dopadlo.  

Již po prvním přivonění mi bylo jasné, že mám před sebou něco netypického. Ve whisky byly cítit tóny, které pro mě nejsou úplně běžné. Broskve, dřevo a směs tropického ovoce. To celé tak nějak hladké, až sametové. Skvělé. Po napití však přišlo lehké zklamání. Po hladké, bohaté a vrstevnaté vůni, která mne naprosto dostala, byla chuť tak nějak jednodušší a také trochu ostřejší, tady se asi trochu projevila mladost whisky. Ty zajímavé tóny, kterých jsem měl plný nos, se zde objevovaly spíše na pozadí. Pomohlo whisky trochu rozkápnout. Nebylo to špatné, ale vůně mě lákala na zážitek, jenž jsem pak ve skleničce nenašel.

Při finálním hodnocení této whisky jsem si položil otázku, co je smyslem této recenze. Tato whisky je v naší zemi tak jedinečná, že jí budou chtít ochutnat všichni nehledě na to, jak jí kdo bude hodnotit. Přesto jsem se však snažil nenechat se ovlivnit její unikátností a co nejlépe vyjádřil, jak na mě whisky působí. Zda se mi to zcela povedlo, nevím. Přes mírné rozpaky, které po dopití sklenky zůstaly, si však myslím, že nová Svach’s Old Well Whisky Mizunara Oak Cask Finish stojí za ochutnání. Přeci jenom, kdy se vám to zase povede. Moje hodnocení je proto 84% (jak hodnotím).

A ještě jedna poznámka na závěr. Tento unikátní sud ani teď nezahálí. Již v něm zraje new make z odrůdy ječmene Golden Promise, který si v sudu poleží o mnoho déle. Máme se tedy nač těšit.


Čtěte také:

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.