Whisky týdeník 33/2021

Vás vítám u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Arran představila edici Rare Batch. Writers’ Tears připravili svou první čistě single pot still whiskey. Palírna Waterford vydává svou vlajkovou loď Cuvée. Redbreast uvádí novou Iberian Series. Palírna Macallan rozšiřuje řadu Double Cask o novou 30letou whisky. The Whisky Exchange mění majitele a je tu nový kapesní detektor falešné whisky.

Arran představuje edici Rare Batch

Arran Rare Batch

Palírna Arran, ležící na stejnojmenném skotském ostrově, představila novou řadu whisky nazvanou Rare Batch. V rámci této edice nyní také vycházejí první dvě limitované whisky. Pro jejich zrání byly použity jedny z nejcennějších sudů, které v palírně můžete nalézt.

Arran French Oak Argonne je 15letá whisky, která zrála v sudech z dubu rostoucího v Argonském lese na severu Francie. Než se tyto sudy dostaly do palírny, zrálo v nich víno ve vinařství nedaleko vesnice Ay. Celkem bylo vyrobeno 3 060 lahví této whisky.

Arran French Oak Bordeux je také 15letá whisky zrající v sudech po francouzském víně. V tomto případě se jedno o víno z oblasti Médoc na severu francouzského Bordeux. Celkem bylo vyrobeno 2 580 lahví.

Obě whisky jsou lahvované v sudové síle. Nejsou barvené, ani filtrované za studena. Do světa by se měly vydat v průběhu října.


Writers’ Tears Single Pot Still

Writers’ Tears Single Pot Still

Je to již více jak 20 let co manželé Bernard a Rosemary Walshovi založili společnost Walsh Whiskey. V součastnosti produkují irské whiskey Irishman a Writers’ Tears. Zatím co značku Irishman tvoří single malt whiskey, pro produkci whiskey Writers’ Tears využívali i podíl typicky irské single pot still whiskey. Nyní společnost přichází s první, čistě single pot still whiskey.

Writers’ Tears Single Pot Still zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry Pedro Ximénez a sicilského vína Florio Marsala. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whiskey najdete tóny karamelizovaných jablek a koření.

Celkem bylo vyrobeno 5 800 lahví této whiskey. Dostupná bude od října v Irsku, Velké Británii, Francii, Německu a Holandsku. Cena bude 59,99 €.


Vlajková loď palírny Waterford

Waterford Cuvée

Irská palírna Waterford, vybudovaná Markem Reynierem, bývalým majitelem palírny Bruichladdich, je známá svým důrazem na lokálnost, takzvaný terroir. Pro někoho se jedná o směr, kterým by se whisky měla ubírat, pro někoho jde spíše o hezkou marketingovou pohádku. Pozornost si tím však palírna vysloužila. Teď palírna představila svou vlajkovou loď, irskou whiskey Cuvée.

Při výrobě whiskey Waterford Cuvée se v palírně inspirovali světem vína, se kterým má Mark bohaté zkušenosti. Stejně tak jako se víno s označením cuvéée vyrábí smícháním několika odrůd hroznů, vznikla tato whiskey smícháním 25 single malt whiskey. Pro každou z nich se použil pouze ječmen z jedné farmy. Ten se pak zvlášť sladoval i destiloval. Smícháním těchto „single farm“ whiskey pak vznikla výsledná whiskey. Ta je lahvovaná s obsahem alkoholu 50 % a obsahuje tóny jablka, pomeranče či grepu.

Whiskey je již dostupná na e-shopu palírny. Cena za láhev je 70 £.


Redbreast představuje řadu Iberian

Redbreast Pedro Ximénez Edition

Irish Distillers, producenti irské whiskey Redbreast, představili novou řadu této whiskey nazvanou Iberian Series. Ta by měla oslavovat dlouhodobé spojení značky Redbreast s vinařstvími a bednářstvími na Pyrenejském poloostrově. První whiskey z této edice je Redbreast Lustau Edition, vydaná v roce 2016. Druhým přírůstkem je pak novinka Redbreast Pedro Ximénez Edition.

Redbreast Pedro Ximénez Edition je irská, třikrát destilovaná single pot still whiskey. Nejdříve zrála v sudech po bourbonu a sherry Oloroso. Na posledních 12 měsíců se přesunula do sudů po sherry Pedro Ximénez. Whiskey není filtrovaná za studena a je lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %. Najdete v ní tóny ovoce, koření a pražených ořechů.

Whiskey bude dostupná koncem září. Cena je 80 €.


Macallan rozšiřuje řadu Double Cask

Macallan 30 Year Old Double Cask

V základní nabídce palírny Macallan najdete několik řad, rozdělených podle toho, v jakých sudech whisky zrála. Sherry Oak, Double Cask a Tripple Cask. A právě řada Double Cask se nyní dočkala rozšíření. Poté, co minulý rok v létě přidala palírna do této edice 15leté a 18leté plnění (psali jsme zde), přichází nyní nová 30letá whisky.

Nová whisky Macallan 30 Year Old Double Cask zrála v kombinaci sudů po sherry z amerického a evropského dubu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %. Z whisky na vás dýchnou tóny červeného jablka, medových pláství, fíků či vanilkových lusků.

Whisky je již dostupná na e-shopu palírny Macallan. Zájemci nechť si připraví 3 000 £.


Krátké zprávy

The Whisky Exchange mění majitele
Známý e-shop s whisky, The Whisky Exchange, přechází po křídla společnosti Pernod Ricard. Oba zakladatelé Sukhinder a Rajbir Singh dále pokračují jako provozní ředitelé. Společnost Elixir Distillers, kterou bratři založili a která staví novou palírnu na Islay, ani nezávislá stáčírna Speciality Drinks nejsou součástí obchodu a zůstávají tak v rukou obou bratrů.

Kapesní detektor falešné whisky
Společnost Eluceda představila zařízení Eluceda’s E-Sens. Tento malý přístroj je schopný zaznamenat elektrochemickou chuť whisky a porovnat ji se vzorky z databáze. Rychle vám tak řekne, zda zkoumaná whisky odpovídá tomu, za co se vydává. Scotch Whisky Research Institute společnosti nabídl vzorky a konzultace pro další studie.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments