Palírna Macallan

Macallan, jedna z nejznámějších skotských palíren, byla založena roku 1824 v oblasti Speyside. Ještě před 40 lety se jednalo o téměř neznámou značku a její produkce šla většinou do míchaných whisky. Až Hugh Mitcalfe, který do palírny nastoupil v roce 1978, se to rozhodl změnit. Palírna se začala soustředit na využití ex-sherry sudů a ze značky Macallan se stalo to, čím je dnes. Třetí nejprodávanějších single malt whisky na světě, jejíž starší whisky lámou rekordy na aukcích.


Palírna Macallan

Výslovnost: mack•al•un
Oblast: Speyside
Založena: 1824
Majitel: Edrington Group
Kapacita: 15,0 mil. litrů
Web: https://www.themacallan.com

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Macallan


Palírna se proslavila zráním whisky v ex-sherry sudech (až od roku 2004 začali částečně používat i sudy po bourbonu). Zpočátku využívali sudy, ve kterých sherry putovala ze Španělska do Velké Británie. Když pak začali výrobci exportovat sherry už v lahvích, museli nejen v Macallanu hledat jiný zdroj potřebných sudů. Vznikla z toho nová obchodní dohoda mezi výrobci sherry a výrobci whisky. Nové dubové sudy se ve Španělsku naplní mladým sherry a nechají se pár let napouštět. Poté putují do Skotska. Použité sherry již pak není dál zpracováno na pravé sherry, ale je využito k jiným účelům.

V červnu roku 2018 Macallan otevřel svou novou a moderní palírnu. Ta je považována za architektonický skvost a sesbírala již mnoho ocenění. Palírna je schopna, i díky 36 destilačním kotlům, produkovat ročně 15 milionů litrů čistého alkoholu. Výroba ve staré palírně byla zastavena a palírna byla zakonzervována.

Její základní produktová nabídka se v současnosti skládá ze tří stylů:
Sherry oak zrající výhradně v ex-sherry sudech (12letá, 18letá, 25letá a 30letá).
Double cask zrající v ex-sherry sudech z evropského a amerického dubu (12letá, 15letá, 18letá, 30letá a Gold bez udání věku).
Tripple cask zrající v ex-sherry sudech z evropského a amerického dubu i sudech po bourbonu (12letá, 15letá a 18letá).

Palírna Macallan
Palírna Macallan

Recenzované whisky:

Palírna Macallan
Macallan 12 Year Old Sherry Oak Cask
Palírna Macallan
Macallan Lumina

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments