Recenze whisky Macallan 12 Year Old Sherry Oak Cask

Palírna Macallan byla v oblasti Speyside založena v roce 1824. Dnes produkuje jednu z nejprodávanějších single malt whisky na světě a její starší limitované edice lámou aukční rekordy. Ale vždy tomu tak nebylo. Ještě před 40 lety se jednalo o téměř neznámou značku a její produkce šla většinou do míchaných whisky. Až Hugh Mitcalfe, který do palírny nastoupil v roce 1978, se to rozhodl změnit. Palírna se začala soustředit na využití ex-sherry sudů a ze značky Macallan se začala drát na výsluní.

Základní řada palírny se v současné době skládá ze tří edic. Whisky Tripple Cask zraje v sudech po sherry z evropského a americké dubu a v sudech po bourbonu. Double Cask zraje v sudech po sherry z evropského a americké dubu a Sherry Cask zraje v pouze v sudech po sherry. V dnešní recenzi se podíváme na whisky Macallan 12 Year Old Sherry Oak Cask. Zrála pouze v sudech po sherry z evropského dubu. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 % a nebyla dobarvovaná.


Macallan 12 Year Old Sherry Oak Cask

Whisky: Macallan 12 Year Old Sherry Oak Cask (Whiskbase)
Palírna: Macallan
Region: Speyside
Věk: 12yo
Síla: 40 %
Sudy: ex-sherry
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: tabák, kakao, vanilka
Chuť: kořenitá, nugátová
Dozvuk: střední s tóny hořké čokolády

Hodnocení: 84 % (jak hodnotím)


Často slýchávám, že pokud chce člověk poznat opravdový Macallan, a zjistit čím si vysloužil pozici jakou ve světě whisky má, musí se při výběru láhve plácnout přes kapsu. Já do svých kapes plácal, co to šlo, ale láhev z nich nevypadla. Zvolil jsem proto základ produkce palírny Macallan, a teď jsem zvědavý, co za cenu, jenž hravě překoná většinu dalších 12letých stáčení, dostanu. Bude to stačit na poznání opravdového Macallanu nebo ne?

První, co ze sklenky cítím, jsou tóny ovoce. Ty však rychle nahrazuje tabák, kakao a po chvilce i trocha vanilky. Zajímavá vrstevnatá vůně. Chuť je spíše kořenitá s nádechem oříšků či nugátu. Přijde mi však, že by jí prospělo přidat trošku síly. S 40 % alkoholu je sice pitelná, ale jaksi řídká. Dozvuk se nese na vlnách hořké čokolády, které však nemají dlouhého trvání.

Macallan 12 Year Old Sherry Oak Cask je dobrá whisky. Ve vůni nabídla dost věcí k objevování, hezky se pila a dvě sklenky ve mně během recenze zmizely raz dva. Co však nezmizelo, bylo zklamání. Tohle nebyla žádná výjimečná whisky. Byla dobrá, ale nic víc. Řekl bych, že je to takový daily dram pro movité. Je asi načase si přiznat, že poznávání Macallanu není pro mě.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 4]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
6 měsíců před

Po vypití dvou lahví z těch levnějších až nejlevnějších (Quest a 12yo Double Oak) mám z Macallanu přesně stejné pocity. No, ještě čeká ve skříni A night on Earth in Scotland 2022, ovšem ta už stála pěkných 3400 Kč, takže jí možná časem pošlu dál, ať už prodejem nebo výměnou.

Robert
6 měsíců před

Double Cask, nikoliv oak. Ale to nemění nic na mém negativním názoru na cenovou politiku Macallanu.Je celá řada palíren s vynikající, a u některých plnění i dost vysokou cenou, ale žákladní plnění i některá další (Arran, Laphoaig, Talisker), případně i celý core range (Ardbeg) mají za ceny ještě přijatelné. Macallan už mé peníze neuvidí.