Recenze whisky Macallan Lumina

Palírnu Macallan asi není třeba nějak dlouze představovat. Založena byla v roce 1824 (ještě pod jménem Elchies distillery) a dnes její whisky lámou vlastní aukční rekordy. Před několika lety byla do provozu uvedena nová palírna, která sklidila uznání po celém světě (o nové palírně jsem psal zde). Produkce této palírny je také velmi oblíbená u různých investorů a sběratelů. Její limitované edice, často bez určení věku, jsou tak vyprodávány během minut, aby posléze byly nabízeny za násobně vyšší ceny.

V dnešní recenzi však neochutnáme žádnou z těchto „limitovaných“ edic. Naopak se vydáme mezi láhve mnohem dostupnější. Na začátku roku 2018 byla uvedena nová řada whisky určených pro bezcelní zóny nazvaná Macallan Quest Collection. Tvořila ji čtveřice NAS whisky Quest, Lumina, Terra a Enigma. Cílem dnešní recenze je pak druhá jmenovaná whisky, Macallan Lumina. Whisky zrála v kombinaci sudů po sherry z amerického a evropského dubu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 41,3 %. A teď je tu recenze whisky Macallan Lumina.


Macallan Lumina
Macallan Lumina

Whisky: Macallan Lumina
Palírna: Macallan
Region: Speyside
Věk: NAS
Síla: 41,3 %
Sudy: european and american oak sherry casks
Koupit: kupte vzorek na DramRoom.cz

Vůně: sušené švestky, meruňkový kompot, připálený slad, citrónová kůra
Chuť: sladká, kořenitá, lehce nahořklá
Dozvuk: kratší, sladší

Hodnocení: 81 %


Mé setkávání se s whisky Macallan je spíše sporadické a také rozporuplné. Výborná whisky Macallan Sienna, která mi doma zmizela opravdu rychle, je v kontrastu s několika vzorky, které mi pověst této palírny nepotvrdily. Sám jsem byl proto zvědavý, co mě ve skleničce čeká.

Po prvním přivonění se mi vybavilo suché sherry. Trochu ovocné sladkosti, sušené švestky, meruňkový kompot. Poté se objevily tóny sladu a určitá připálenost. Zatím jsem byl s whisky vcelku spokojen. Ani po napití jsem necítil vyložené zklamání. Lehká sladká chuť s náznakem koření, která přecházela do sice kratšího, ale celkem příjemného dozvuku. Byl bych asi vcelku spokojen s nenáročnou a pitelnou whisky, která je sice jednodušší, ale určitě by zpříjemnila nejeden letní večer. 

Kdyby to ale nebyl Macallan. Od této palírny, i díky jejich cenové politice, čekám prostě více než dobrou, ale nezapamatovatelnou whisky. Jednou mi jeden fanoušek této palírny řekl, že pokud chci ochutnat pravý Macallan, musím si připlatit. Po této cestě však ještě nejsem ochoten se vydat. Vždyť kolem je spousta dostupnější a výborné whisky. Nemůžu se proto asi divit, že mé zkušenosti jsou takové, jaké jsou a že ani tato whisky ve mně lásku k palírně Macallan neprobudí. Výsledek recenze whisky Macallan Lumina je 81 % (jak hodnotím).


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
2 let před

Díky, sdílím zážitek i závěry.
Vzpomínku na výbornou Siennu a ještě lepší Rubby.
Kvalitativní zlom v Quest coll. nastává u Terra a zejména Enigma.
Bohužel cenová politika Macallen je dostala na úroveň, kterou už není ochotna většina zákazníků zaplatit.
A zatím se v amerických seriálech Mac25 yo stále popíjí (nebo spíše chlastá) ze skleniček od hořčice. Fuj.

Robert
2 let před

Připojuji se ke Zdeňkovi. V domácím baru se na mne už cca rok dívá vyčítavě Macallan Quest. Takřka plná, odsunutá až dozadu, neubývá a z důvodů výše uvedených není ani pobídkou k zakoupení dražších a (snad) lepších plnění. Vždyť na světě je tolik levnějších a lepších maltek……