Recenze Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey

Bránil jsem se (a možná se i trochu bál) recenzím jak to jen šlo. Hodnocení whisky je, stejně jako hodnocení čehokoliv jiného, velmi subjektivní záležitostí, a i když si za svými „ortely“ budu pevně stát, přeci jen budu k recenzím přistupovat ostýchavě. Proč? Důvod je jednoduchý. Necítím se být natolik povolanou osobou k tomu, abych vynášel soudy nad něčím, co třeba v životě sám nikdy nedokážu vyrobit. Ušli jsme ale spolu už kus cesty, s americkými whiskey po našem boku, a bylo jasné, že recenze zkrátka časem budou muset přijít. Doufám, že si navzájem budeme předávat zkušenosti z ochutnaných vzorků a že třeba spolu objevíme nějaký skrytý whiskey klenot.

Palírnu Four Roses jsme již detailně prozkoumali v prvním palírenském článku (čtěte zde), a i to je jeden z důvodů, proč v rámci recenzí začneme také u této značky. Další důvody jsou spíše osobního charakteru. Byla to jedna z prvních tří značek (spolu s Ardbegem a Glenmorangie), kterou jsem opravdu degustoval a ne jen obyčejně pil. Právě Four Roses spolu se dvěma skotskými kolegyněmi byly u mých whisky začátků. A srdcovka je to dodnes.

Co už o této láhvi tedy víme? Je označována za nejlehčí a nejjemnější americký bourbon. Jde o blend všech deseti receptur starých 5-12 let o síle 40% a ještě před třemi lety byla její etiketa žlutá (označení Yellow Label). Ale dost řečí, pojďme ji spolu otevřít. Je tu recenze Four Roses.


Recenze Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey
Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey

Whisky: Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey
Palírna:
Four Roses Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: minimálně 5 let
Síla: 40%
Cena: 0,7l cca od 350 Kč

Barva: sytě zlatá
Vůně: ovoce, květiny, jemné koření
Chuť: hrušky, jablka, koření, jemná vanilka
Dozvuk: jemně sladké, dlouhé s příjemným náznakem žitné kořenitosti

Hodnocení: 87 %


Velmi, ale opravdu velmi příjemné aroma. Ovocné tóny se mísí s květinovými a krásně je doplňují tóny koření. Dostavují se i vůně vanilky a medu, tolik příznačné pro bourbony, ale jakoby šly jen náhodou okolo, letmo pozdravily a už opět hrají prim tóny ovoce a květin. Je čas ochutnat. Jemná delikátní chuť, které je však v ústech plno. O něco výrazněji vystupuje vanilka a med, ale dominantní je stále ovoce (především jablka a hrušky) a koření, snad hřebíček. Závěr je dlouhý a plný, jemně nasládlý, ale na konci se ještě objevuje náznak koření. Opět nezklamala, má milovaná…

Je pravdou, že v této recenzi pro mě bylo těžké potlačit sympatie, které ke krasavici čtyř růží chovám. V hodnocení jsem je potlačil, ale nic to nemění na tom, že se k ní rád a často vracím. Ať už si ji naliji do skleničky samotnou nebo ji ochutnám v rámci koktejlu (Kentucky Lemonade a hlavně Mint Julep v horkých letních měsících jsou velké chuťovky), vždy je to pro mě zážitek a tak trošku sázka na jistotu. Troufám si totiž tvrdit, že základní bourbon značky Four Roses strčí hravě do kapsy i některé speciálnější bourbony a whiskey z USA, připočteme-li navíc mimořádný poměr cena/výkon. V mých očích se jedná o bourbon se skutečným charakterem a povinnost pro všechny, kdo mají o americkou whiskey zájem. Proto je moje hodnocení 87 % (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Cheers!

Recenze Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey

Čtěte také:

6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.