Recenze Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey

Bránil jsem se (a možná se i trochu bál) recenzím jak to jen šlo. Hodnocení whisky je, stejně jako hodnocení čehokoliv jiného, velmi subjektivní záležitostí, a i když si za svými „ortely“ budu pevně stát, přeci jen budu k recenzím přistupovat ostýchavě. Proč? Důvod je jednoduchý. Necítím se být natolik povolanou osobou k tomu, abych vynášel soudy nad něčím, co třeba v životě sám nikdy nedokážu vyrobit. Ušli jsme ale spolu už kus cesty, s americkými whiskey po našem boku, a bylo jasné, že recenze zkrátka časem budou muset přijít. Doufám, že si navzájem budeme předávat zkušenosti z ochutnaných vzorků a že třeba spolu objevíme nějaký skrytý whiskey klenot.

Palírnu Four Roses jsme již detailně prozkoumali v prvním palírenském článku (čtěte zde), a i to je jeden z důvodů, proč v rámci recenzí začneme také u této značky. Další důvody jsou spíše osobního charakteru. Byla to jedna z prvních tří značek (spolu s Ardbegem a Glenmorangie), kterou jsem opravdu degustoval a ne jen obyčejně pil. Právě Four Roses spolu se dvěma skotskými kolegyněmi byly u mých whisky začátků. A srdcovka je to dodnes.

Co už o této láhvi tedy víme? Je označována za nejlehčí a nejjemnější americký bourbon. Jde o blend všech deseti receptur starých 5-12 let o síle 40% a ještě před třemi lety byla její etiketa žlutá (označení Yellow Label). Ale dost řečí, pojďme ji spolu otevřít. Je tu recenze Four Roses.


Recenze Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey
Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey

Whisky: Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey
Palírna:
Four Roses Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: minimálně 5 let
Síla: 40%
Cena: 0,7l cca od 350 Kč

Barva: sytě zlatá
Vůně: ovoce, květiny, jemné koření
Chuť: hrušky, jablka, koření, jemná vanilka
Dozvuk: jemně sladké, dlouhé s příjemným náznakem žitné kořenitosti

Hodnocení: 87 %


Velmi, ale opravdu velmi příjemné aroma. Ovocné tóny se mísí s květinovými a krásně je doplňují tóny koření. Dostavují se i vůně vanilky a medu, tolik příznačné pro bourbony, ale jakoby šly jen náhodou okolo, letmo pozdravily a už opět hrají prim tóny ovoce a květin. Je čas ochutnat. Jemná delikátní chuť, které je však v ústech plno. O něco výrazněji vystupuje vanilka a med, ale dominantní je stále ovoce (především jablka a hrušky) a koření, snad hřebíček. Závěr je dlouhý a plný, jemně nasládlý, ale na konci se ještě objevuje náznak koření. Opět nezklamala, má milovaná…

Je pravdou, že v této recenzi pro mě bylo těžké potlačit sympatie, které ke krasavici čtyř růží chovám. V hodnocení jsem je potlačil, ale nic to nemění na tom, že se k ní rád a často vracím. Ať už si ji naliji do skleničky samotnou nebo ji ochutnám v rámci koktejlu (Kentucky Lemonade a hlavně Mint Julep v horkých letních měsících jsou velké chuťovky), vždy je to pro mě zážitek a tak trošku sázka na jistotu. Troufám si totiž tvrdit, že základní bourbon značky Four Roses strčí hravě do kapsy i některé speciálnější bourbony a whiskey z USA, připočteme-li navíc mimořádný poměr cena/výkon. V mých očích se jedná o bourbon se skutečným charakterem a povinnost pro všechny, kdo mají o americkou whiskey zájem. Proto je moje hodnocení 87 % (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Cheers!

Recenze Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
3 let před

No, ja s bourbony vzdy bojuji. Vadi mi jejich prilisna lakovost, bourbonovitost, navonenost a v dozvuku az na vyjimky nahorklost. Taky jsem tuto kdysi mel a musim rici, ze mi chutna vice nez u nas proflaknute znacky jako Jim Beam ci Jack Daniel’s.
Kazdopadne mam u sebe poznatek, ze pokud ma bourbon 100 PROOF a vice, tak mi prijde, ze je vyrazne lepsi nez jeho redene varianty.

dave
3 let před

Moje volba č.1 v bourbonech byl RX (R.I.P.), teď už můžu jen koukat na prazdnou lahev co mi zbyla na polici…

Petr (PoznejWhisky)
3 let před

Dobrý večer, Lukáši,
Do jisté míry chápu, co Vám na bourbonech vadí. Bourbony (když budeme zjednodušovat a generalizovat) prostě mají a budou mít uričtý aromatický a chuťový profil. Právě proto bych ale nezobecňoval a nevyčítal jim např. bourbonovitost, protože nejen u bourbonů, ale celkově u americké whiskey lze najít mnohá překvapení. Je pak otázkou, jestli třeba právě ta přílišná bourbonovitost nebo i navoněnost je u bourbonu vlastně vadou, protože např. u skotské whisky z konkrétního regionu očekávám také určitý profil, který jim nelze vyčítat (např. u kouřovky z Islay prostě čekám kouř, ať už v jakékoliv míře). Neberte to ale jako bránění USA whiskey za každou cenu (dobře, možná trošku jo 🙂 ), jsem totiž v prvé řadě pijan whisky skotské.
Obrovsky s Vámi souhlasím ale v tom, že vyšší ABV bourbonům v mnoha případech opravdu svědčí a je to jen ku prospěchu. Ať už jde o stáčení Bottled in Bond (určitá záruka často moc dobré whiskey), plnění v sudové síle nebo zkrátka jen o stáčení s vyššími procenty.

J. Dvořák
3 let před

Po pravdě jsem se této láhvi vždycky trochu vyhýbal přesvědčen něco v tom smyslu, že jde o cosi laciného ve stylu Jim Beam (což jsem pil a ne ne, právě ta „naředěnost“ mi tam vadí asi nejvíc). A teď si říkám, jestli to nebyla škoda. Od FR mám doma otevřenou láhev single barrel a to je dobrota, tam pochybnosti nemám.
Takže souhlasím minimálně v tom, že lahvování s vyšším ABV americkým whiskey svědčí. Ostatně si to samé myslím i o skotských. Ale ta Amerika je v tom možná trochu specifická a běžně dostupný alkohol na 50 % beru jako velkou výhodu a přednost.
Pak taky podtrhuju poznámku o poměru cena / výkon, kde za relativně slušné peníze lze v případě amerických lahví dostat hromadu muziky.
Pokud byl ovšem účel recenze nalákat a zviklat možné předsudky, tak konstatuju úspěch. Skoro si říkám, že při nejbližší příležitosti budu muset vyzkoušet… Díky.

Petr (PoznejWhisky)
3 let před

Nebudu Vám lhát, byl bych rád, kdyby se povedlo postupně zbořit některé předsudky a tím nalákat k americké whiskey více lidí. Ale určitě ne slepým vychvalováním za každou cenu. Zkrátka když bude konkrétní láhev stát za to, není důvod jí dát na frak jen proto, že je z USA. A když to naopak nebude ono, v hodnocení se to projeví a jede se dál.
Four Roses je v mých, lehce zaujatých, očích opravdu dobrá whiskey, a i proto je v plánu recenze (spíš takový mini duel) jejího Single Barrelu a Small Batche. 🙂

Pavluscha
2 let před

Dobrý den,
děkuji za Vaší recenzi. Bourbony miluji a Four Roses je má top značka. Ochutnal jsem snad vše z jejich nabídky a musím říct, že jsem byl vždy spokojen. Co mě nejvíce zaujalo bylo to, že už v základní variantě nabízí Four Roses za nízký peníz, velmi slušnou kvalitu, což se o mnoha komerčních skotských či irských whisky říci nedá. Vlastně bych mohl říci, že snad jen RX Bourbon (prosím o minutu ticha k uctění památky) mě v cenové relaci do 500 Kč zaujal více. Zkrátka a dobře dobře, podepisuji v plném rozsahu Vaše hodnocení a jen dodám, že pokud jste opravdu našel všechny uvedené odstíny chutí, tak Vám závidím. Protože můj jazyk zřejmě až tak jemný není, nicméně i tak jsem si Růže zamiloval.