Independent Bottlers – nezávislé stáčírny

Independent bottlers, v češtině označovaní jako nezávislé stáčírny, jsou společnosti, nakupující z palíren mladý destilát či již naplněné sudy, které poté lahvují a vydávají pod vlastní značkou. Jejich historie sahá až k počátkům 19. století a již od svého vzniku patří mezi průkopníky whisky, jejichž inovace pomohly zvýšit zájem o single malt whisky. V současné době nám jejich nabídka umožňuje ochutnat pestrou paletu vzácných a zajímavých whisky.

Počátky

Počátky nezávislých stáčíren sahají téměř 200 let do minulosti, kdy obchodníci a majitelé koloniálů nakupovali od palíren sudy s whisky, které poté lahvovali a prodávali ve svých obchodech. V první půlce 19. století takto začínali osobnosti jako John Walker či John Chivas. Pro palírny to pak většinou byla jediná cesta, jak svou whisky dostat k zákazníkům. Jedním z průkopníků byli dva zelináři, James Gordon a John Alexander MacPhail, kteří se dali dohromady s Johnem Urquhartem a začali nakupovat sudy sladové whisky od palíren a prodávat ji ve svém obchodě. Nedlouho poté začali whisky plnit i do svých vlastních sudů a nechávaly ji zrát ve svém skladu. Úspěch se dostavil velmi brzy a nový independent bottlers začali růst jak houby po dešti.

V polovině 20. století, mělo jen několik málo skotských palíren své oficiální stáčení. Zbytek svou produkci prodával do míchaných whisky či nezávislým stáčírnám. Ty začaly whisky lahvovat v sudové síle, bez dobarvování a filtrování za studena. Stály tak na začátku praxe, kterou poté převzaly mnohé palírny u svých oficiálních stáčení. Zároveň se také zasloužily o zvýšení zájmu o skotskou single malt whisky.

independent bottlers Gordon & MacPhail

Současnost

V současné době existuje ve Skotsku více jak 300 nezávislých stáčíren. Ač je vydávání single cask whisky stále základním kamenem většiny těchto společností, neustále se snaží hledat nový směr a nové způsoby jak se odlišit a zaujmout. Objevují se tak inovativní dozrávání, netradiční etikety či zajímavé míchané whisky. Leckdy také nabízejí jedinou možnost jak ochutnat whisky ze zaniklých palíren nebo z palíren, které nemají své oficiální stáčení.

Spolu s rostoucí poptávkou po skotské whisky, však nezávislé stáčírny čelí omezené dostupnosti vyzrálé whisky. Palírnám se v posledních letech daří a nemají tak potřebu své drahocenné zásoby prodávat. V dobách snížené poptávky jsou však nezávislé stáčírny vítaným zdrojem financí. Byly to právě tyto společnosti, které v 80. letech minulého století, když se naplnil pověstný whisky loch a palírny ztratily odbyt, zachránil mnohé palírny před krachem.

Mnozí velcí hráči se tak snaží omezit svoji závislost na vstřícnosti majitelů palíren a pořizují si své vlastní palírny. Průkopníkem v tomto byla již zmiňovaná společnosti Gordon & MacPhail, která v roce 1993 koupila palírnu Benromach. Pojďme se tedy nyní kouknout na ty nejvýznamnější nezávislé stáčírny trochu podrobněji.


Gordon & MacPhail

independent bottlers Gordon & MacPhail

V roce 1895 založili dva zelináři, James Gordon a John Alexander MacPhail obchod Gordon & MacPhail  ve skotském městě Elgin. Záhy začali hledat čím doplnit nabídku ve svém obchodě. Začali nakupovat sudy sladové whisky z palíren a prodávat ji ve svém obchodě. Výrazně se tak zasloužili o budování pověsti single malt whisky. Nedlouho poté se k nim přidal John Urquhart, který se brzy stal rovnocenným partnerem. Právě jeho rodina řídi společnost dodnes. V roce 1993 koupili palírnu Benromach, čímž si potomci Johna Urquharta splnili svůj dlouholetý sen. V současnosti také budují novou palírnu Craggan na břehu řeky Spey.

Gordon & MacPhail mají v nabídce pět řad whisky. Nejznámější řada je Connoisseurs Choice, poprvé představená v roce 1968. V rámci této řady vyšlo již více jak 2 000 lahví a najdete zde single malt whisky lahvované s obsahem alkoholu 43 % nebo 46 %. Řada Distillery Labels oslavuje pevné historické pouto mezi společností Gordon & MacPhail a palírnami. Řada Discovery byla představena v roce 2018 a najdete v ní single malt whisky rozdělené do tří skupin Sherry, Smoky a Bourbon. V řadě Private Collection najdete staré a vzácné whisky z málo známých či zavřených palíren. A na konec, v řadě Generations, najdete ty nejstarší whisky.
www.gordonandmacphail.com


Ian Macleod Distillers

independent bottlers Ian Macleod

Společnost byla založena v neděli 1. října roku 1933 a jedná se o jednu z největších rodinných společností v alkoholovém průmyslu. Ve svém portfoliu mají vodku, gin, rum, likéry a hlavně whisky. Vlastní skotské palírny Glengoyne (od roku 2003) a Tamdhu (od roku 2011). V současné době dokončují práce na znovuotevření známé palírny Rosebank.

Společnost Ian Macleod nabízí celou řadu single malt a blended whisky. Co se týče nezávislých stáčení, jejich neznámější řada se jmenuje Chieftain’s, ve které najdete whisky ve stáří od 10 do 50 let. Dále v nabídce najdete dvojici single malt whisky As We Get It Highlands a Islay a také značku silně nakouřené single malt whisky Smokehead.
www.ianmacleod.com


Berry Bros. & Rudd

independent bottlers Berry Ruud

Berry Bros. & Rudd je nejstarší obchod s vínem a alkoholem na světě. V roce 1698 ho na adrese No. 3 St James’s Street založila vdova Bournová. V roce 2002 byla představena řada single malt whisky Berry’s Own Selection. Řada Classic Range byla uvedena na jaře roku 2018 a skládá se ze čtyř blended malt whisky Speyside, Islay, Sherry Cask Matured a Peated Cask Matured.

O rok později přišla řada Perspective Series, ve které najdete míchané whisky ve věku 21, 25, 35 a 40 let. Řada Ronnie’s Reserve pak obsahuje sedm single malt whisky z let 1968 – 1995. Ač to na láhvích není zmíněné, jedná se o whisky z palírny Glenrothes.
www.bbr.com


Signatory

independent bottlers Signatory

Společnost Signatory založili v roce 1988 Andrew a Brian Symingtonovi. V roce 2002 koupil Andrew Symington palírnu Edradour a přesunul tam celou společnost. Nejznámější řadou Signatory je Cask Strength Collection obsahující whisky v sudové síle. Další je Un-chillfiltered Collection, kde najdete whisky lahvované s obsahem alkoholu 46 %, které nejsou filtrované za studena. Mezi další řady patří 86 Proof Collection či řada obilných whisky Single Grain Collection.
www.signatoryusa.com


Duncan Taylor

independent bottlers Duncan Taylor

Společnost byla založena 27. května roku 1938 ve skotském Glasgow. Od začátku se specializovala jako obchodník se sudy. V 60. letech společnost získal Abe Rosenberg z New Yorku, který začal shromažďovat sudy s whisky z celé řady palíren. Mnoho z nich bylo použito do míchaných whisky, které společnost prodávala.

V součastnosti je hlavní značkou společnosti Duncan Taylor blended whisky Black Bull, jejíž základní řadu tvoří NAS plnění Kyloe a dále Black Bull 8letá, 12letá a 21letá. Nejpopulárnější je však řada Octave, ve které najdete single malt whisky, dozrávající v malých (60-70 litrů) sudech po sherry.
duncantaylor.com


Douglas Laing & Co

independent bottlers Douglas Laing

Společnost v roce 1948 založil Douglas Laing. Po jeho smrti jí dlouhá léta vedli jeho dva synové Fred a Stewart. Jejich cesty se však v roce 2013 rozdělily. Společnost nyní vede Fred Laing a jeho dcera Cara. Stewart Laing založil společnost Hunter Laing, která v roce 2019 otevřela na Islay novou palírnu Ardnahoe.

Douglas Laing nabízí řadu single malt a single grain whisky Old Particular, rozšířenou o edici vzácných whisky XOP (eXtra Old Particular). Hodně populární je také edice blended malt whisky Remarkable Regional Malts. V této edici najdete šest značek blended malt whisky věnovaných jednotlivým regionům Skotska a vyrobených pouze ze single malt whisky z daného regionu. Jsou to Epicurean (Lowland), Timorous Beastie (Highlands), Scallywag (Speyside), Gauldrons (Campbeltown), Rock Island (ostrovy) a Big Peat (Islay).
www.douglaslaing.com


Dále stojí za pozornost

Blackadder International
V poslední době hodně oblíbený independent bottler.

Scotch Malt Whisky Society
Nejslavnější whisky klub na světě pravidelně vydává nezávislá stáčení pro své členy.

Compass Box Whisky Co.
Producent oblíbené míchané whisky Compass Box.

Elixir Distillers
Majitelé jsou zakladatelé známého obchodu Whisky Exchange Sukhinder a Rajbit Singh. Mimo jiné produkují značku single malt whisky z Islay pojmenovanou Port Askaig.

Murray McDavid, Hunter Laing, Wemyss Malts, Wm Cadenhead, Adelphi Distillery

Independent bottlers

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dave
3 let před

Před lety jsem si koupil od Signatory z řady The Un-chillfiltered Collection lahev z palírny Mortlach rok destilace 1991 lahvováno v roce 2011. A musím říct že je to dobrota předobrá jen je škoda že už se pomalu ale jistě blížím ke dnu.