Palírna Benromach

Palírna Benromach byla založena v roce 1898 ve městě Forrest, který je známý svou spojitostí se skotským králem Macbethem I. (1040 – 1057), proslaveného díky stejnojmenné hře Williama Shakespeara. Palírnu založil Duncan MacCallum, bývalý pracovník palírny Glen Nevis z Campbeltownu a F. W. Brickmann, obchodník s alkoholem z Edinburghu.  


Palírna Benromach

Výslovnost: ben•ro•mack
Oblast: Speyside
Založena: 1898
Majitel: Gordon & MacPhail
Kapacita: 0,7 mil. litrů
Web: https://www.benromach.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Benromach


První 40 let života palírny se neslo ve znamení bankrotů, střídání majitelů a odstávek. V letech 1907 – 1910 dokonce fungovala pod jménem Forrest. Palírna prošla mnoha rukama, až skončila v majetku společnosti DCL. Ta palírnu v letech 1966 – 1974 zmodernizovala. Krize skotské whisky na začátku 90. let však dolehla i na palírnu Benromach, která byla, spolu s dalšími, v roce 1983 uzavřena. Kotle byly prodány, skladiště stržena a jen díky probíhající ekonomické krizi neskončil areál palírny v rukou developerů. Zdálo se, že životní příběh palírny Benromach je dopsán.

Vše se změnilo v roce 1993, kdy se nezávislá stáčírna Gordon & MacPhail rozhodla koupit palírnu i se zbylými zásobami. V rámci dlouhé rekonstrukce byl do palírny dovezen nový pár kotlů a po pěti letech byla palírna Benromach opět provozuschopná. V roce 1998 palírnu slavnostně otevřel velký milovník skotské whisky princ Charles. O rok později pak bylo otevřeno návštěvnické centrum.

Palírna disponuje jedním párem relativně malých kotlů (7500 litrů a 5 000 litrů). Alkohol se v malých kotlích hůře separuje. Výsledkem je proto ostřejší a více kořenitý new make. Benromach se snaží o whisky takovou, jaká byla v 50. letech. I proto používají slad nakouřený na 12 ppm. Vodu pak palírna bere z pramenu Chapeltown v Romach Hills.

V červnu roku 2020 změnila palírna design lahví své základní řady (psali jsme zde). Její složení pak zůstalo zachováno. Najdete zde 10leté a 15leté plnění a whisky v sudové síle Cask Strength Vintage 2012. Na podzim roku 2020 palírna rozšířila základní řadu o novou 21letou whisky (psali jsme zde) a na konci léta 2021 představila novou 40letou whisky, která bude každý rok vycházet v limitovaném množství.

Palírna Benromach
Palírna Benromach

Recenzované whisky:

Benromach 10 Year Old

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments