Whisky týdeník 32/2021

Vás vítám u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Glenmorangie dokončila novou palírnu Lighthouse. Tamdhu vydává limitovanou edici Cigar Malt. Suntory spouští globální prodej whisky Yamazaki 55 Year Old. Palírna Glen Grant slaví výročí svého master distillera a irská Method and Madness kombinuje žito a slad. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Glenmorangie dokončila svůj maják

Glenmorangie Lighthouse
Glenmorangie Lighthouse Distillery

Známá palírna Glenmorangie dokončila výstavbu své nové inovativní palírny nazvané Lighthouse. Nová palírna leží v srdci areálu palírny Glenmorangie a tvoří ji 20 metrů vysoký, prosklený still house.

Ten je vybaven dvěma destilačními kotli, stejně vysokými jako jsou ty, ve stávající palírně. Tyto nové kotle jsou ale upraveny tak, že se dá měnit jejich výška, a tím ovlivňovat výsledný charakter destilátu. Součástí mnoha miliónové investice je i nová kamenná budova varny, kde bude prostor pro další experimenty. Nový Lighthouse byl projektován i s ohledem na ekologii. Většinu potřebné energie tak získává z bioplynu.

Na oslavu této události pak palírna představila novou limitovanou whisky Glenmorangie Lighthouse. Tato whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 %. Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví, které budou dostupné v palírně Glenmorangie. Cena je 85 £.


Tamdhu a doutníky

Tamdhu Cigar Malt No. 01

Palírna Tamdhu nedávno představila již 6. edici své whisky v sudové síle (psali jsme zde). Nyní se palírna zaměřila na oblíbené párování whisky a doutníků a představila novou whisky, jako stvořenou k tomu, abyste si k ní něco zapálili (stodolu nebo spíše ten doutník).

Nová limitovaná whisky Tamdhu Cigar Malt No. 01 je NAS whisky, která zrála ve first-fill sudech z evropského dubu po sherry Oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 53,8 %. Ve whisky ucítíte tóny zázvorových sušenek, sladkého sherry či karamelu.

Palírna Tamdhu se, při příležitosti uvedení této whisky, spojila se společností Anthony Holt & Sons. Výsledkem této spolupráce jsou dva luxusní humidory, vyrobené ze dřeva ze sudů po sherry. Jeden z nich bude příští rok věnován do dobročinné aukce.

Whisky je nyní dostupná zde, na e-shopu palírny Tamdhu. Cena je 180 £.


Yamazaki 55 Year Old

Yamazaki 55 Year Old

Japonská společnost House of Suntory vydává velmi neobyčejnou whisky. Minulý rok uvolnila 100 lahví této whisky pro japonský trh. Zájemci se vybírali formou loterie a později jedna láhev pokořila aukční rekord pro japonskou whisky, když se vydražila za 795 000 $. Nyní je tato 55letá whisky Yamazaki k mání pro zájemce z celého světa.

Část whisky Yamazaki 55 Year Old byla destilovaná v roce 1960 pod dohledem zakladatele společnosti Suntory Shinjira Torii a zrála v sudech z dubu mizunara. Druhá část pak pochází z roku 1964 a zrála v sudech z bílého dubu. Jejich kombinací vznikla whisky s obsahem alkoholu 46 %, ve které můžete ucítit tóny santalového dřeva a zralého ovoce.

Tedy můžete to cítit, pokud máte 60 000 $ na koupi jedné ze 100 lahví této unikátní whisky.


Glen Grant oslavuje Dennise Malcolma

Glen Grant Dennis Malcolm 60th Anniversary Edition

Dennis Malcolm se narodil roku 1946 v areálu palírny Glen Grant. Už v 15 letech se vrhl do vod whisky a začal pracovat jako bednář. V současnosti zastává pozici master distillera v palírně Glen Grant. Jelikož letos Dennis slaví 60 let práce ve whisky průmyslu, palírna Glen Grant na jeho počest vydává limitovanou whisky. Jedná se o nejstarší plnění v historii této palírny.

Glen Grant Dennis Malcolm 60th Anniversary Edition je 60letá single cask whisky, která zrála v sudu číslo #5040 po sherry Oloroso. Ten byl naplněn 24. října roku 1960.

Celkem bylo vyrobeno 360 karaf této výjimečné whisky. Do prodeje se dostanou v říjnu a cena bude 25 000 £.


Žito a slad od Method and Madness

Method and Madness - Rye and Malt

Irská společnost Irish Distillers představila nové plnění od své inovativní a experimentální značky Method and Madness. Ta nás na jaře letošního roku překvapila whiskey, dozrávající v sudech z morušového dřeva (psali jsme zde). Nyní se destilérka Katherine Condon nechala inspirovat osobními poznámkami Johna Jamesona III. a vytvořila novou whiskey.

Pro výrobu whiskey Method and MadnessRye and Malt byla použita kombinace žita (60%) a ječmene (40%). Whiskey zrála v sudech po bourbonu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky ucítíte tóny citrónového balzámu, levandule a hřebíčku.

Nová whiskey se do prodeje dostane 20. září. Cena je 95 €.


Krátké zprávy

Kilchoman 100% Islay
Palírna Kilchoman z Islay vydává již 11. edici své whisky 100% Islay. Pro výrobu této whisky byl použit ječmen, který byl na farmě palírny Kilchoman sklizen v letech 2007, 2009, 2010 a 2011. Whisky zrála ve 26 sudech po bourbonu a v 7 sudech po sherry Oloroso a to minimálně 9 let. Celkem bylo stočeno 12 000 lahví s obsahem alkoholu 50 %.

Diageo investuje do japonské whisky
Společnost Diageo získala minoritní podíl v japonské palírně Komasa Kanosuke. Tato palírna byla založena v roce 2017 a první single malt whisky představila v červnu letošního roku. Svou vlajkovou loď pak palírna plánuje vydat v roce 2022.

GlenAllachie 14 Year Old Oloroso Cask
Palírna GlenAllachie vydává novou limitovanou whisky, určenou pouze pro britský trh. Whisky zrála 12 let v kombinaci first-fill a re-fill sudů po bourbonu. Poslední 2 roky poté dozrávala v sudech po sherry Oloroso. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 55,4 %. Cena je 90 £.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments