Whisky týdeník 35/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Irská palírna Teeling vydává čtvrtou whiskey ve své řadě Renaissance. Douglas Laing vydávají zimní edici whisky Scallywag. U příležitosti Whisky Show v Londýně vycházejí tři single cask whisky. Tullamore DEW vydává limitovanou edici pro dublinské letiště. Palírna Balvenie představila starší verzi whisky Week of Peet. Big Peat představil halloweenské plnění a do prodeje se dostává letošní Special Release společnosti Diageo.

Teeling Renaissance

Teeling Renaissance

V roce 2019 představila irská palírna Teeling řadu Renaissance, která oslavuje globální renesanci Dublinu, značky Teeling a celé irské whiskey. V březnu letošního roku vyšla už třetí whiskey z této edice, 18letá whiskey dozrávající v sudech po víně Muscat (psali jsme zde). Nyní palírna představila již čtvrté plnění.

Teeling – The Renaissance 18 Year Old je irská single malt whiskey. Prvních 16 let zrála v sudech po bourbonu. Poslední 2 roky poté dozrávala v sudech po fortifikovaném víně Pineau des Charentes. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Předchozí whiskey z této řady dozrávaly v sudech po vínech Shiraz, Madeira či Muscat.

Celkem bylo vyrobeno 9 000 lahví. Do prodeje půjde během října a cena je 140 €.


Scallywag Cask Strength

Scallywag Cask Strength Winter Edition

Scallywag je blended malt whisky od společnosti Douglas Laing, pro jejíž výrobu byly použity pouze single malt whisky z regionu Speyside. Patří do stejné rodiny jako další regionální whisky Epicurean (Lowland), Timorous Beastie (Highlands), Gauldrons (Campbeltown), Rock Island (ostrovy) či Big Peat (Islay). Letošní vánoční edici whisky Big Peat jsme si představily nedávno (psali jsme zde). Teď tu máme zimní edici whisky Scallywag.

Nová whisky Scallywag Cask Strength Winter Edition je namíchaná ze single malt whisky z oblasti Speyside, které zrály v sudech po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. V zimě vás rozhodně zahřeje, protože je lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 53,1 %. Není barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo stočeno 4 200 lahví této whisky. Kdy se tato whisky dostane do prodeje, ještě není známo. Cena bude 50 £.


Limitované edice pro Whisky Show London

Whisky Show London 2021

Internetový obchod The Whisky Exchange, pořadatel slavné Whisky Show London, představil čtveřici single cask whisky vydaných u příležitosti tohoto svátku whisky. Tématem letošního ročníku, který v Londýně proběhl minulý víkend, je Cesta skrz chutě. Každá z těchto whisky tak má etiketu, vyprávějící 3D příběh superhrdinů, kteří reprezentují jednotlivé složky mající  vliv na chuť whisky. A koho tak v této partě můžeme nalézt?

Captain Congener je 20letá whisky ze Speyside, 57,6 % abv., 135 £.
Ester Elektron je 19letá whisky z palírny Bunnahabhain, 54,3 % abv., 150 £.
Aurora Aldehyde je 41letá míchaná whisky, 46,2 % abv., 240 £.
Phenolic Phantom je 20letá whisky z palírny Ardbeg, 51,4 %, 450 £.

Na oslavu návratu Whisky Show do reálného světa, po roční pauze způsobené coronavirovou pandemií, vychází ještě limitovaná edice 25leté whisky z palírny Ben Nevis. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 52,1 %. Celkem bylo stočeno 100 lahví této whisky s cenovkou 250 £.


Krátké zprávy

Balvenie Week of Peat
Palírna Balvenie přidává novou whisky Week of Peet 17 Year Old do své řady Stories. Jedná se o novější verzi 14letého plnění, které bylo představeno v roce 2019 (psali jsme zde). Lahvovaná je s obsahem alkoholu 49,4 %. Zakoupit ji můžete na clinkspirit.com, nové stránce společnosti William Grant & Sons. Cena je 115 £.

Tullamore DEW Rouge
Irská palírna Tullamore DEW představila novou limitovanou edici Tullamore DEW Rouge. Tato 13letá single malt whiskey dozrávala v sudech po červeném víně z Bordeaux. Dostanete se k ní však trochu složitěji. Je k dostání pouze na letišti v Dublinu.

Big Peat Halloween Edition
Bylo vyrobeno pouhých 300 lahví nové limitované edice whisky Big Peat Halloween 2021. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 48 % a je dostupná pouze zde, na e-shopu Douglas Laing.  

Diageo Special Release 2021
V červnu jsme si mohli přečíst o složení letošní edice Special Release společnosti Diageo (psali jsme zde). V těchto dnech jde tato edice s podtitulem Legends Untold do prodeje. Můžeme si tedy ještě jednou zopakovat složení této řady, tentokrát už i s cenami.

  • Cardhu 14 Year Old – dozrávání v sudech po víně. 55,5 % abv., 120 £
  • Oban 12 Year Old – ex-bourbon a refill casks. 56,2 % abv., 105 £
  • Mortlach 13 Year Old – refill a virgin casks. 55,9 % abv., 135 £
  • Lagavulin 12 Year Old – refill casks. 56,5 % abv., 130 £
  • Lagavulin 26 Year Old – first-fill sherry Oloroso a Pedro Ximénez. 44,2 % abv., 7 542 lahví, 1 650 £
  • Royal Lochnagar 16 Year Old – refill casks. 57,5 % abv., 200 £
  • Singleton of Glendullan 19 Year Old – dozrávání v sudech po koňaku. 54,6 % abv., 140 £
  • Talisker 8 Year Old – lahvovaný z nejkouřovějších zásob. 59,7 % abv., 90 £
Diageo Special Release 2021

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Dvořáček
2 let před

Ahoj Honzo,
malá chybička u Diageo Relase 2021 – Talisker by měl být za 90 liber, né 9.
Stane se.
Ahoj Petr