Palírna Oban

Palírna Oban byla v zátoce na západním břehu skotské vysočiny založena v roce 1794. Stejnojmenné městečko, které se pak kolem palírny rozrostlo, zcela znemožnilo její další rozšiřování. I díky její velikosti, nebyla palírna nikdy zavřená z důvodů nadprodukce whisky. Jde o nejstarší skotskou palírnu whisky pracující bez přerušení. S palírnou se také pojí významný archeologický nález. Při hloubení skladiště zde byly nalezeny lidské ostatky datované do roku 4500 př. n. l.


Palírna Oban

Výslovnost: oa•bun
Oblast: Highland
Založena: 1794
Majitel: Diageo
Kapacita: 0,87 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-gb/shop-for-whisky/oban/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Oban


Palírna disponuje pouze jedním párem kotlů a i díky dlouhé době fermentace produkuje ročně jen 800 000 litrů alkoholu. Přesto ji však její vlastník, společnost Diageo, zařadila do své řady Classic Malts. Whisky z palírny Oban v sobě spojuje oblast Highlands a oblast ostrovů, kdy kombinuje ovocnou chuť vysočiny s kouřovostí ostrovů. Výsledkem je pak lehce kouřová suchá whisky s náznakem ovoce.

Díky zařazení palírny do řady Classic Malts, začala obliba whisky Oban stoupat. V současnosti se jedná o pátou nejprodávanější sladovou whisky společnosti Diageo. Jde také o jedinou palírnu společnosti, jejíž celá produkce se prodává jako single malt whisky. Ani část nejde do míchaných whisky.

Základní řadu palírny tvoří whisky Little Bay, 14letá, 18letá (exkluzivní pro USA) a Distiller’s Edition dozrávající v sudech po sherry. V roce 2019 palírna vydala limitovanou edici Old Teddy.

Palírna Oban
Palírna Oban

Příště navšívíme palírnu Lagavulin na známém ostrově Islay.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments