Palírna Balvenie

Šest let po založení palírny Glenfiddich, přestavěl William Grant v roce 1892 zříceninu panství Balvenie na stejnojmennou palírnu. Přivezl použité a hlavně ověřené kotle z palíren Lagavulin a Glen Albyn a o rok později už proběhla první destilace. Dnes patří Balvenie, s více než čtyřmi miliony prodaných lahví, mezi deset nejprodávanější single malt whisky na světě. 


Palírna Balvenie

Výslovnost: bal•ven•ee
Oblast: Speyside
Založena: 1892
Majitel: William Grant & Sons
Kapacita: 7,0 mil. litrů
Web: https://www.thebalvenie.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Balvenie


Balvenie je jedna z mála skotských palíren, kde můžete sledovat celý proces výroby whisky krok za krokem. Palírna provádí vlastní sladování, které pokrývá 15% jejich spotřeby. Dále mají vlastního kováře i bednářství. Palírna Balvenie také pečlivě střeží kvalitu své whisky. Proto je téměř nemožné sehnat tuto whisky od nezávislé stáčírny. Vždy, když jde z palírny nějaký sud (třeba do blendů), je „znečištěn“ malým množstvím whisky ze sesterské palírny Glenfiddich. Tudíž ji pak již nelze označit za single malt.

Palírna dosáhla své oblíbenosti díky zrání whisky ve dvou sudech, po bourbonu a po sherry. První Balvenie Doublewood se objevila už před 25 lety a stále jde o jeden z jejích hlavních znaků. Palírna však jde stále kupředu. Spolu s palírnou Glenmorangie, jde o průkopníky v pokusech s dozráváním v různých typech sudů. Od roku 2017 také vydávají whisky z nakouřeného sladu (20 – 40 ppm), který vyrábějí vždy jen jednou v roce během týdne nazvaného Peat Week.

Mistrem palírny je David Stewart, nejdéle sloužící mistr palírny ve Skotsku. V tomto odvětví pracuje již neuvěřitelných 56 let. Jeho potenciální nástupce je 26letá Kelsey McKechnie. Kelsey má diplom z biologie a poslední čtyři roky pracovala pro společnost William Grants.

Základní řadu palírny tvoří 12letá a 17letá Doublewood, 14letá Caribbean Cask, 21letá a 25letá Portwood, edice Single Barrel obsahující 12letou First Fill, 15letou Sherry Cask a 25letou Traditional Oak a v neposlední řadě whisky 30letá, 40letá a 50letá.

Palírna Balvenie
Palírna Balvenie

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments