Palírna Ben Nevis

Palírna Ben Nevis byla založena na úpatí stejnojmenné nejvyšší hory (1344 metrů) Velké Británie v oblasti Highlands v roce 1825. V držení rodiny zakladatele Johna MacDonalda vydržela až do roku 1941. V 19. století pak ve městě Fort William zaměstnávala až 230 lidí v palírně, přilehlých dílnách a statku.


Palírna Ben Nevis

Výslovnost: ben•nev•iss
Oblast: Highlands
Založena: 1825
Majitel: Ben Nevis Distillery Ltd (Nikka)
Kapacita: 2,0 mil. litrů
Web: http://www.bennevisdistillery.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Ben Nevis


V roce 1941 palírnu koupila společnost Ben Nevis Distillery Ltd v čele s kanadským milionářem Josephem W. Hobbsem. Ten nechal v roce 1955 nainstalovat v palírně kotel na kontinuální destilaci. Palírna od té doby může produkovat i grain whisky. V roce 1989 pak palírnu kupuje japonská společnost Nikka.

Palírna se proslavila hned svou první whisky. Byla to míchaná whisky Dew of Ben Nevis. Dnes, v majetku japonské společnosti Nikka, jde až 75% destilátu z palírny do Japonska, kde se z ní tvoří populární japonská míchaná whisky Black Nikka. Zákony v Japonsku se svou přísností zdaleka neblíží zákonům skotským a označením míchaná Japonská whisky tam lze označovat i směsi obsahující whisky z různých koutů světa.

Na konci roku 2018 se začaly šířit informace o uzavření palírny z důvodů sporu o pozemky, na kterých palírna leží. Není to však pravda. Palírna opravdu nevlastní pozemky pod areálem. Má však platnou smlouvu o pronájmu na 99 let uzavřenou v roce 1950. Dalších 29 let by tak měl být provoz palírny v bezpečí.

Na podzim roku 2019 odešel do důchodu Colin Ross, člen Whisky hall of Fame a dlouholetý Distillery manager v palírně Ben Nevis, který na této pozici pracoval od roku 1983 (s dvouletou přestávkou) a po celou dobu neúnavně propagoval single malt whisky Ben Nevis. Nahradil ho Soichiro Harada jako Managing director.

Do základní řady palírny patří Ben Nevis 10 year old, který byl v srpnu roku 2021 uveden s novou etiketou (receptura údajně zůstala stejná), rašelinný MacDonald’s Traditional Ben Nevis a NAS whisky Coire Leis, zrající výhradně ve first-fill sudech po bourbonu. V roce 2019 také vyšlo plnění Ben Nevis 10 year old Batch No. 1 v sudové síle zrající v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a víně.

Palírna Ben Nevis
Palírna Ben Nevis

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments