Palírna Mortlach

Palírna Mortlach je nejstarší legální palírnou v Dufftownu v oblasti Speyside. Založena byla v roce 1823. V roce 1897 se v palírně zdvojnásobil počet kotlů na šest a v roce 1964 pak palírna prošla velkou rekonstrukcí. Palírna nemá návštěvnické centrum. Jediná šance jak se do palírny podívat je v květnu, během každoročního Speyside Whisky festivalu. I v tomto případě však člověk musí být rychlý, lístky jsou vždy skoro okamžitě vyprodány.


Palírna Mortlach

Výslovnost: mort•lack
Oblast: Speyside
Založena: 1823
Majitel: Diageo
Kapacita: 3,8 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/our-whisky-collection/mortlach/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Mortlach


Palírna používá tři páry destilačních kotlů, avšak s jednou zvláštností. Na páru číslo 3 funguje klasická dvojitá destilace. Se zbylými dvěma páry kotlů je to trochu komplikovanější. Destilát se po první destilaci rozdělí a zatím co v jednom kotli proběhne druhá destilace, v kotli jménem Wee Witchie proběhne druhá a také třetí destilace. Dalo by se tedy říci, že jedna třetina výsledného destilátu je destilovaná třikrát.

Současný majitel, společnost Diageo, využíval whisky z palírny Mortlach převážně do míchaných whisky. Hlavně pak do whisky Johnnie Walker. Single malt whisky se objevovaly velmi zřídka a i díky této nedostupnosti získala whisky Mortlach téměř kultovní status.

V dnešní době už je nabídka single malt whisky z palírny Mortlach větší. V roce 2018 palírna představila novou základní řadu, která se nyní skládá z 12leté Wee Witchie, 16leté Distiller’s Dram a 20leté Cowie’s Blue Seal. Nejmladší z nich zrála v sudech po bourbonu a po sherry, zbylé dvě zrály jen v sudech po sherry. V duty free obchodech pak najdete 14letou whisky Alexander’s Way. Whisky z palírny Mortlach také byla vybrána do řady whisky inspirované Hrou o Trůny.

Palírna Mortlach
Palírna Mortlach

Recenzované whisky:

Mortlach 12 Year Old Wee Witchie
Mortlach 12 Year Old Wee Witchie

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Dvořáček
4 let před

Ahoj Honzo,
jestli mohu doplnit, Mortlach je moje srdcovka, láhve byly vydávány jen z nezávislého plnění, možná Mortlach 16y Flora & Fauna, jinak plnil Gordon & Mac Phail 15y a 25y, Signatory Vintage, Ultimate 2008, Octave, Weymyss, Hepburn Choice a další. Na Festivalu v Praze jsem měl možnost ocutnat před rokem Mortlach Samaroli 1977, vynikajicí pití. Podařilo se mi láhev sehnat, ale ta cena.
Sice už vyšlo palírenské plnění – 12y, 14y, 16y, 20y, dále Game of Thrones 15y a Diaego vydalo 26y ale 1.500 liber za láhev. Jsem pouze sběratel, ale mám možnost ochutnat vzorky na festivalech, podle mě už ten palírenský Mortlach není tak dobrý jako z nezávislého plnění / jen můj názor /, třeba se to časem zlepší.
Hezký zbytek dne.
Petr D.

Admin
4 let před

Super, díky za upřesnění a další informace.

joy
4 let před

Tak hlavne zadny novy Mortlach asi neprekona nedostizne plneni Mortlach 16 yo Flora& Fauna.