Recenze whisky Mortlach 12 Year Old Wee Witchie

Palírna Mortlach byla založena v roce 1823 v legendárním Dufftownu. V minulosti se single malt whisky z této palírny objevovaly velmi sporadicky a většina produkce putovala do míchaných whisky. Značná část pak do Johnnieho Walkera. Palírna používá tři páry destilačních kotlů, avšak s jednou zvláštností. Na páru číslo 3 funguje klasická dvojitá destilace. Se zbylými dvěma páry kotlů je to trochu komplikovanější. Destilát se po první destilaci rozdělí a zatím co v jednom kotli proběhne druhá destilace, v kotli jménem Wee Witchie proběhne druhá a také třetí destilace. Dalo by se tedy říci, že jedna třetina výsledného destilátu je destilovaná třikrát.

V roce 2018 byla představena nová základní řada složená z 12leté whisky Wee Witchie, 16leté Distiller’s Dram a 20leté Cowie’s Blue Seal. A právě na whisky, která nese jméno tohoto speciálního kotle, se podíváme v dnešní recenzi. Dle etikety byla whisky destilována 2,81 krát. Zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43,4 % a byla dobarvená. Je tu recenze whisky Mortlach 12 Year Old Wee Witchie.


Recenze Mortlach 12 Year Old Wee Witchie
Mortlach 12 Year Old Wee Witchie

Whisky: Mortlach 12 Year Old Wee Witchie
Palírna: Mortlach
Region: Speyside
Věk: 12yo
Síla: 43,4 %
Sudy: bourbon a sherry
Koupit: kupte vzorek na DramRoom.cz

Vůně: zelená jablka, pomeranče, broskve, med, rozinky
Chuť: sladká, lehce kořenitá
Dozvuk: delší, lehce nugátový

Hodnocení: 84 %


Léto už je tady v plné síle a mě čeká první setkání s palírnou Mortlach. Mám před sebou 12letou Wee Witchie. Je mi jasné, že od takové základní whisky nemohu chtít zázraky, přistupuji proto k nalité sklence s čistou hlavou. Bez předsudků a bez přehnaných očekávání. První přivonění ve mně už však vzbuzuje zájem. Sladce ovocná vůně. Rozpoznávám celou řadu ovoce. Zelená jablka, pomeranče a broskve spolu s  medem a nádechem rozinek. Chuť se nese v podobném duchu. Je sladká, lehce kořenitá a krásně pitelná. Jen si užiji povedený závěr a už se chci znovu napít. To mě chutná. K letnímu dni, který se dere skrz zatažené žaluzie, se hodí skvěle.

Musím přiznat, že nemám zkušenost s produkcí palírny Mortlach z doby, kdy byla její single malt whisky nedostatkovým zbožím. Nemohu tudíž porovnat jak si dnešní produkce stojí v porovnání se staršími kousky. Tahle whisky mne však přesvědčila, abych se palírně Mortlach v budoucnu  pověnoval trochu více. Wee Witchie sice není komplexní whisky, která by vám každým dalším douškem nabízela nové chutě a vůně. Ani vás svou sílou nevystřelí z bot. Naopak vám poskytne příjemnou a nenáročnou společnost, když si budete chtít v klidu užít večer. A to je někdy potřeba. Já jsem tedy byl spokojen a výsledek recenze whisky Mortlach 12 Year Old Wee Witchie je proto 84 % (jak hodnotím).


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
2 let před

Já Mortlach miluju. Rozhodně doporučuji pokračovat a zkusit 16yo, dá se sehnat za slušnou cenu na rozdíl od 20yo, kterou jsem musel „pašovat“ osobně. 12yo byla vytvořena jako co nejlevnější varianta tradičně dražšího Mortlachu a je to znát.
Doplnil bych jednu zde nezmíněnou charakteristiku, třebaže zrovna v 12yo není úplně výrazná.
Vyzrálý Mortlach poskytuje unikátní kombinaci sladkého sherry vlivu s kontrastním pocitem žvýkání slaného hovězího masa. Žádná jiná palírna tohle neumí.