Recenze whisky Torabhaig Allt Gleann

Dlouhé roky byla palírna Talisker tou jedinou palírnou na skotském ostrově Skye. Až v roce 2016 na ostrově vznikla palírna Torabhaig. Výroba whisky v nové palírně začala na počátku roku 2017. Po roce pak v palírně otevřeli návštěvnické centrum. Palírna využívá nakouřený slad (55 ppm – 75 ppm) a je vybavena jedním párem destilačních kotlů.

Na podzim roku 2020 představila palírna Torabhaig svou inaugurační single malt whisky Legacy Series – 2017 (psali jsme zde). Byla to zároveň i první whisky z plánované řady Legacy. Whisky se do prodeje dostala v únoru a byla téměř okamžitě vyprodaná. Letos na jaře pak palírna vydala druhou whisky z této řady, Torabhaig Legacy Series – Allt Gleann, což v gaelštině znamená staré údolí.

A právě na tuto whisky se podíváme v dnešní recenzi. Destilovaná byla v roce 2017 a pro její výrobu byl použitý nakouřený slad. Zrála ve třiceti first-fill a re-fill sudech po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Torabhaig Allt Gleann
Torabhaig Allt Gleann

Whisky: Torabhaig Allt Gleann
Palírna:
Torabhaig
Region: ostrov Skye
Věk: NAS
Síla: 46%
Sudy: ex-bourbon

Vůně: sladová ovocnost, sirný kouř, citrónová kůra
Chuť: sladová, kouřová
Dozvuk: střední, lehce kouřový

Hodnocení: 81 %


Ještě nedávno platilo, že whisky z ostrova Skye rovná se Talisker. Hlavní úkol proto byl, ohodnotit novou whisky z ostrova Skye a nepouštět se do žádného srovnávání s touto oblíbenou palírnou. Snažil bych se totiž porovnat neporovnatelné. Známou značku s bohatou historií a s dlouholetou tradicí, oproti mladé ambiciózní palírně, která sice svou inaugurační whisky prodala během okamžiku, ale stále nabízí jen tří až čtyřleté whisky.

A právě mladost ochutnávané whisky jsem si uvědomil hned u prvního přičichnutí. Ucítil jsem tu typickou ovocnost new makeu. Až po chviličce jsem rozeznal stopy kouře či náznaky citrónové kůry. Ke konci se pak objevila stopa síry. Na jazyku whisky chutnala dobře a na svůj věk byla hezky jemná. Zaujala mě chuť čerstvě upečeného chleba, kterou jsem po napití cítil. Závěr pak byl příjemný, avšak nikterak překvapivý.

A to je asi slovo, které whisky Torabhaig Allt Gleann dobře vystihuje, nepřekvapivá. Dobrá, pitelná, ale jednodušší whisky. Určitě se jedná o slibný příslib do budoucna, chce to však do whisky dostat ještě více hutnosti. Další whisky z této palírny tak rád ochutnám, ale na celou láhev si ještě pár let počkám.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments