Recenze whisky Talisker 10yo

Dlouhá léta byla palírna Talisker jedinou palírnou na ostrově Skye (v roce 2018 tu vznikla palírna Torabhaig). Původ na drsném skotském ostrově se promítá i do jejího charakteru (sůl a pepř), který palírnu vynesl mezi nejprodávanější skotské single malt whisky na světě. I díky tomu ji také naleznete v edici Classic Malts of Scotland společnosti Diageo. Ve své základní řadě, nabízí palírna Talisker celou řadu whisky. Já jsem, pro účely dnešní recenze, vybral tu nejikoničtější z nich, základní 10leté plnění whisky Talisker.

Pro její výrobu se využívá středně nakouřený slad s koncentrací fenolů 16-22 ppm. Informace o sudech, ve kterých whisky zrála, nejsou oficiálně známé. Nejspíše se však jedná o kombinaci sudů po bourbonu a po sherry z amerického dubu bílého. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 45,8%.


Recenze Talisker 10yo
Talisker 10yo

Whisky: Talisker 10yo
Palírna: Talisker
Region: Islands (Skye)
Věk: 10yo
Síla: 45,8%
Sudy: bourbon, sherry
Cena: 999,-
Koupit: Alkohol.cz

Vůně: lehký kouř, mořská voda, sladkost v pozadí
Chuť: slaný karamel, pepř
Dozvuk: delší, pepřový

Hodnocení: 87%


Jak už jsem jednou psal, 10letý Talisker byl první kouřová whisky, kterou jsem v životě ochutnal a na ten překvapivý nával kouře vzpomínám dodnes. Jelikož je to již pár let a už jsem za tu dobu ledacos ochutnal, byl jsem zvědavý, jak na mě zapůsobí teď. Prvotní nával kouře se tentokrát nekonal. Člověk se časem otrká. Naopak jsem přes mírnější kouř rozeznával tóny moře s jeho slaností. V pozadí pak nesměle přešlapovaly náznaky sladkosti. Výrazná chuť, která svou kombinací sladkosti a slanosti připomíná slaný karamel, potvrdila mé vzpomínky na výbornou whisky.

Tohle je opravdu dobrá whisky. Je až s podivem, že se jedná “pouze” o základní whisky s cenou kolem 1000,-. Plně ale vystihuje whisky z palírny Talisker. Vyvážená, pitelná, s vlastním charakterem. V puse mi ještě doznívají tóny pepře a já už vím dvě věci. Musím si nalít ještě jeden dram a výsledné hodnocení recenze whisky Talisker 10yo bude 87% (jak hodnotím).

Recenze Talisker 10yo

Seznam recenzovaných whisky

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments