Recenze whisky Talisker 18 Year Old

V palírně Talisker, na skotském ostrově Skye, se můžete setkat s několika zajímavostmi. Jednou z nich je neobvyklý počet destilačních kotlů. Palírna disponuje dvěma kotli pro první destilaci a třemi kotli pro druhou destilaci. Trochu neobvyklý počet, nemyslíte? V palírně totiž dlouhou dobu prováděli trojitou destilaci. Na klasickou dvojitou palírna přešla až v roce 1928. Počet koltů už zůstal zachován. Další zajímavostí jsou tenké trubky spojující přestupníkové roury s kotlem, které tak zvyšují reflux. Výsledkem by měl být jemnější destilát.

Talisker je třetí nejprodávanější značkou single malt whisky od společnosti Diageo a může se pochlubit opravdu širokou základní řadou. V té najdete řadu NAS plnění, tak i whisky s udáním věku. V jedné z minulých recenzí jsme se podívali na 10letou variantu (recenze zde). Teď je na řadě recenze whisky Talisker 18yo. Ta zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 45,8%. Whisky byla barvená a filtrovaná za studena.


Talisker 18 Year Old
Talisker 18 Year Old

Whisky: Talisker 18 Year Old
Palírna:
Talisker
Region: Islands (Skye)
Věk: 18yo
Síla: 45,8%
Sudy: bourbon a sherry
Cena: 2888,-
Koupit: vzorek na DramRoom.cz

Vůně: ovoce, sušené švestky, včelí vosk, pepř
Chuť: lehká sladkost, dřevo, pepř, hořká čokoláda
Dozvuk: delší, sušší, kořenitý

Hodnocení: 94%


10letá whisky Talisker je pro mě jedna z nejlepších základních whisky s výborným poměrem cena/výkon. Whisky Talisker 18yo má již cenovku výše. Hlavní otázkou tedy bylo, vyplatí se si připlatit? Hned po nalití jsem cítil ovocné tóny. Kombinace švestek a lehké uzenosti mi připomněla sušené švestky ve slanině. 10letý Talisker tam byl také, ale spíše se nesměle držel v pozadí. Musím přiznat, že ta vůně ve mně něco rozehrála a já jí okamžitě propadl. To se mi nestalo už hodně dlouho. Po napití se mi v puse začaly postupně odkrývat různé vrstvy. Lehká sladkost, pomalu přecházela do kořenitosti, aby se nakonec prosadily pepřové tóny s nádechem hořké čokolády. Všechny vrstvy, ale výborně ladily dohromady a tvořily krásný vrstevnatý celek. Dozvuk se pak nesl v lehce pepřovém duchu. Blaho, krása.

V minulém odstavci jsem si položil otázku, zda se vyplatí připlatit si za 18letou variantu. Pro mne je odpověď jednoznačné ano. Divoký a nespoutaný mladík, kterého známe z 10leté verze, dospěl. Oblékl si oblek a vyrazil do života. Navenek možná vypadá jako gentleman, ale uvnitř si stále nese část svého drsného mládí. Věřím, že se najde spousta lidí, kterým 10leté plnění sedne více (je to skvělá whisky). Já však zůstal lapen v chuti a vůni této 18leté krásky. Výsledek recenze whisky Talisker 18 Year Old je proto 94% (jak hodnotím).

Talisker 18 Year Old

Seznam recenzovaných whisky

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Dvořák
3 let před

Taky jsem zachytil pár reakcí v tom duchu, že 10-leté plnění je zajímavější, případně v lepším poměru cena / výkon, ale souhlasím s recenzí, že v případě 18yo se jedná o výborné pití. Oproti 10yo je ovocnější, sladší, vyzrálejší, s nižší štiplavosti (i když tam pořád je a je to pořád Talisker). Dokončení je dlooouhé, za mě spíše kouřové, skoro až tabákové. Nevýhodou je samozřejmě cenovka, byť se dá sehnat i výrazně levněji, než v recenzi uvedených 2888 Kč. Za ten zážitek ta láhev ale stojí.

Ondra
3 let před

Nechci být za hnidopicha, ale než pustíte článek ven, zkuste ho projet korekturou.
Dvě chyby hned v první větě můžou nově příchozího čtenáře hned odradit. 🙁
„V palírně Talisker, na skotské-m ostrově Sky, se můžete setkal -/t s několika zajímavostmi. „