Skotské palírny #7 – Talisker [tal•iss•kur]

Palírna Talisker byla založena na ostrově Skye v roce 1830 na pozadí takzvaného Vyklízení Vysočiny. Šlo o jedno z nejtemnějších období Skotska, kdy majitelé pozemků, potřebující svou půdu volnou pro chov ovcí, vyháněli tradiční farmáře. Celé rodiny tak opouštěli Skotskou vysočinu i Skotsko. Palírna se, jako jediná na ostrově Skye, udržela až do dnešních dnů.


Oblast: Islands (Skye)
Založena: 1830
Majitel: Diageo
Kapacita: 3,3 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-ca/our-whisky-collection/talisker/

Recenze:
Talisker 10yo – 87%
Talisker 18yo – 94%
Talisker 8yo Special Release 2020 – 84%


Dnes už však na ostrově sama není. V lednu roku 2018 se rozjela výroba ve druhé palírně na ostrově Skye, v palírně Torabhaig. V Taliskeru se však konkurence nebojí. Naopak. Spolu s palírnou Torabhaig a palírnami na ostrovech Raasay a Harris vytvořili Hebridean Whisky Trail, který má podpořit návštěvnost v palírnách.

Palírna má několik zajímavostí. Jednou z nich je netypický počet kotlů. Dva kotle pro první destilaci a tři kotle pro druhou destilaci (dva kotle pro druhou destilaci byly v únoru roku 2019 vyměněny). Do roku 1928 se zde totiž prováděla trojí destilace a kotle proto nejsou spárovány.
Další zajímavostí jsou přestupníkové roury (vedoucí páry z kotle do kondenzátoru) mající tvar písmene U, které jsou propojeny tenkými trubkami s kotlem. To zvětšuje reflux (návrat zkondenzovaných par do kotle) a umožňuje získat čistší destilát. Pro výrobu své whisky, míchá palírna nakouřený slad (20 – 25ppm) s nenakouřeným v poměru 3:1.


Skotské palírny

Oblíbenost whisky Talisker roste. Během posledních dvou let se prodej zvýšil o 20% a Talisker patří mezi 10 nejprodávanějších single malt whisky. Vlastník palírny, společnost Diageo, zařadila Talisker do své řady Classic Malts of Scotland. Dnes se jedná o druhou nejprodávanější single malt whisky z nabídky společnosti Diageo. Palírna je také sedmou nejnavštěvovanější palírnou ve Skotsku. V roce 2019 jí navšívilo více jak 60 000 lidí.

Základní řadu palírny tvoří Sky a Storm bez udání věku, 10leté, 18leté, 25leté a 30leté plnění, Distiller’s Edition dozrávající v sudech po sherry, Talisker 57˚ North (toto plnění bylo bohužel v roce 2019 zrušeno) s obsahem alkoholu 57% a Port Ruighe dozrávající v sudech po portském.

Nejvíce rašelinným plněním je Dark Storm v nabídce pro duty free obchody, kde doplňuje whisky Neist Point.

Palírna Talisker
Palírna Talisker

Příště opět navštívíme region Speyside a palírnu Glenfarclas.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.