Týdeník #3/24 – nejasná budoucnost palírny Bimber

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glencadam vydává dvě limitované edice. Palírna Bruichladdich přidala dvě nová stáčení do své stejnojmenné řady nenakouřené whisky. Palírna Glenlivet představila dvanáct elementů. Z palírny Port Ellen přichází nejstarší whisky. Palírna GlenAllachie představila nový design a zakladatel palírny Bimber byl zatčen.

Glencadam Reserva

Glencadam Reserva

Není moc palíren, o kterých bychom se, za těch pět let života PoznejWhisky, vůbec nezmínili. Palírna Glencadam mezi ně však patří. Současní majitelé se nicméně snaží dostat single malt whisky Glencadam více do podvědomí. Součástí těchto snah je budování návštěvnického centra, které by mělo být příští rok připravené na oslavy 200 let od založení palírny.

Dvě nové limitované edice Glencadam15 Year Old Reserva de Madeira a Glencadam17 Year Old Reserva PX nejdříve zrály v sudech po bourbonu a poté dozrávaly v sudech Madeiře a sherry Pedro Ximénez. Nalahvovány byly s obsahem alkoholu 46 %.

15leté whisky bylo stočeno 5 826 lahví a 17leté pak 4 188 lahví. Zaplatíte za ně 100 £ a 150 £.


Bruichladdich Eighteen a Thirty

Bruichladdich Eighteen a Thirty

Palírna Bruichladdich přidala dvě nová stáčení do své stejnojmenné řady nenakouřené whisky.

Bruichladdich Eighteen je 18letá whisky, která primárně zrála v sudech po bourbonu. Část whisky pak zrála v sudech po víně. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 %. Zaplatíte za ni 150 £.
Bruichladdich Thirty je 30letá whisky zrající v sudech po bourbonu. Stočena byla s obsahem alkoholu 43,2 %. Láhev vás vyjde na 1 500 £.

Věk whisky odkazuje na roky 1994 a 2001, které byly pro palírnu zlomové. Jedná se o roky, kdy byla palírna uzavřena a kdy se v ní opět zatopilo pod kotli.


Glenlivet The Twelve Elements

Palírna Glenlivet letos oslaví 200 let od svého založení. Součástí oslav bude celá řada limitovaných edic. Jednou z těch, co nikdo z nás nejspíše neochutná, je nová řada The Twelve Elements.

Glenlivet The Twelve Elements

Jedná se o kolekci dvanácti 50letých whisky destilovaných v roce 1974. Každá je věnovaná jednomu z elementů, důležitých pro výrobu whisky. Jsou to třeba voda, vzduch, dřevo, měď a tak dále.

Whisky jsou v prodeji od 21. února exkluzivně přes blockchain na novém Whisky Exchange Cabinet. Za jednu láhev zaplatíte 40 000 €.


Krátké zprávy

Glenlivet Fusion Cask
A palírna Glenlivet ještě jednou. Nová limitovaná edice zrála v sudech, které byly vyrobeny z rozebraných first-fill sudů po rumu a po bourbonu. Obsah alkoholu 40 %.

Port Ellen Gemini Original
Legendární palírna Port Ellen se na Islay znovuotevře v březnu a při této příležitosti byly stočeny dvě doposud nejstarší whisky z této palírny. Destilovány byly v roce 1978 a 44 let zrály v sudech z evropského dubu. Vyrobeno bylo 274 setů s cenovkou 45 000 £.

Zakladatel palírny Bimber zatčen
Dariusz Plazewski byl zatčen v Londýně poté co se ukázalo, že se ve skutečnosti jmenuje Lucasz Ratajewski a již 20 let se ve Velké Británii skrývá před trestním stíháním v rodném Polsku. Tam je obviněn z pokusu o vraždu a distribuce drog. Co bude s londýnskou palírnou Bimber a skotskou palírnou Dunphail se v současnosti neví.

Nový vzhled whisky GlenAllachie
Palírna GlenAllachie představila nový vzhled svých whisky. Jak se vám líbí?

 GlenAllachie

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
4 měsíců před

Nový design lahví Glen Allachie se mně líbí. a pokud jde o snahu majitelů palírny Glencadam, troufám si směle tvrdit, ačkoliv je neznám, že se snaží dostat své výrobky do povědomí, nikoliv podvědomí 🙂