Recenze whisky Meikle Tòir

Psal se rok 2017 když Billy Walker se svými společníky koupili palírnu GlenAllachie. Palírna postupně změnila a rozšířila svou základní řadu a vyslala do světa celou řadu limitovaných edic. Nové stáčení se většinou setkávala s kladným hodnocením, ale stále to nebyla takříkajíc billyho whisky. Stále se jednalo o whisky ze zásob z předchozí éry palírny, které se maximálně prohnalo nějakým finishem. V září letošního roku ale byla představena nová značka kouřové whisky z palírny GlenAllachie. Nese jméno Meikle Tòir a vznikala již kompletně pod taktovkou a dohledem Billyho Walkera. V rámci této značky se pak do světa vydala čtveřice 5letých stáčení, na které se podíváme v dnešní recenzi.

První je whisky Meikle Tòir The Original. Pro její výrobu byla použita rašelina ze St. Fergus a zrála v kombinaci sudů po bourbonu, žitné whiskey a nových sudů z amerického dubu. Obsah fenolů je 35 ppm a obsah alkoholu 50 %.

Whisky Meikle Tòir The Sherry One má stejný obsah fenolů, ale obsah alkoholu je 48 %. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry Oloroso a Pedro Ximénez.

Whisky Meikle Tòir The Chinquapin One se drží stejné linky jako whisky výše. Jen sudy po sherry vyměnila za nové sudy z dubu Chinquapin.

Poslední přijde na řadu whisky Meikle Tòir The Turbo. S obsahem fenolů 71 ppm se jedná o nejnakouřenější plnění. Jako jediná také bude každý rok vycházet v omezeném počtu kusů. Tento batch zrál ve třech nových sudech z amerického dubu a pěti sudech (typ hogsheads) po sherry Oloroso. Whisky byla stočená s obsahem alkoholu 50 % a stejně jako ostatní whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Meikle Tòir The Original

Věk: 5yo    Síla: 50 %    Sudy: bourbon, rye, virgin oak    WB: WB239124

Meikle Tòir The Original

Jako první mě ze sklenky vítá kouř. Postupně se ukazují sladké vanilkové tóny. Vůně je jednodušší, ale příjemná.

I v chuti hraje kouř hlavní roli. Whisky je však méně sladká, než by se z vůně mohlo zdát. Na svůj mladý věk je hezky pitelná s delším a jemně kouřovým závěrem.

Překvapivě pitelná whisky, které bych její mladý věk rozhodně nehádal. Rozhodně vás nezklame, ale k zapamatovatelnosti jí ještě něco chybí.
83 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Meikle Tòir The Sherry One

Věk: 5yo    Síla: 48 %    Sudy: bourbon, sherry    WB: WB239125

Meikle Tòir The Sherry One

Už na první přivonění vím, že si budeme rozumět. Kouř není tak výrazný jako u předchozí whisky, zato krásně vystupují tóny sherry.

V chuti je whisky kořenitá, sladká s lehkým nádechem kouře. Tohle mi chutná, i když by jí určitě neuškodilo, kdyby také byla stočena na 50 % alkoholu. Takhle působí zbytečně lehce.

Svěží whisky, která mi velice sedla. Kouř provázený tóny sherry je prostě moje krevní skupina. Klidně bych ji ale dal na 50 % alkoholu.
85 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Meikle Tòir The Chinquapin One

Věk: 5yo    Síla: 48%    Sudy: bourbon, virgin Chinquapin oak    WB: WB239126

Meikle Tòir The Chinquapin One

Kouře ve sklence zpočátku cítím málo, ale postupně se ukazuje spolu s tóny zázvoru. Celkově je vůně slabší a nejméně výrazná.

Nevýrazný pocit mám z whisky i po napití. Popravdě řečeno nevím, co si z ní mám vzít. K lehké svěží chuti se postupně přidá kouř, který mě pak provází dozvukem.

Trochu odlehčená whisky, která v konkurenci výraznějších kousků nedokázala nijak zaujmout.
80 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Meikle Tòir The Turbo

Věk: 5yo    Síla: 50%    Sudy: bourbon, sherry Oloroso    WB: WB239127

Meikle Tòir The Turbo

Na první dobrou cítím grepy, mandarinky a trochu medicinálních tónů. Kouř není nijak dominantní, spíše vyčkává v pozadí.

Po napití nejdříve přijdou kořenité tóny a pak dorazí nápor kouře. Whisky je hutná s příjemným a dlouhým kouřovým závěrem.

Tady jsem doufal v hutnou whisky a dostal jsem dobrou a hutnou whisky.
87 % (jak hodnotím)

Mám za sebou recenzi čtveřice 5letých whisky, u kterých bych jejich věk rozhodně netipoval. Všechny byly krásně pitelné a svoji mladost umě schovávaly. Vítězem recenze Meikle Tòir se pro mě stala whisky The Turbo, která si mne získala svou hutností. Těsně tak zvítězila nad whisky The Sherry One. Jak už jsem na stránkách několikrát psal, kouřovky po sherry má prostě rád, a proto kdybych si měl z této edice koupit jedinou láhev, byla by to právě tato (navíc The Trubo už za rozumný peníz neseženete). The Original One je podle mě takový standard, který nezklame, ale ani nezaujme. Whisky The Chinquapin One pak v této konkurenci nedokázala obstát.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 5 Hodnocení: 4.4]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
5 měsíců před

Zde prezentované vyjadřuje i můj názor, tedy skoro. Za překupníky předraženou The Turbo se pachtit nebudu, Sherry One mne naopak zajímá a někde zakoupím. Jen mám trochu pochybnosti, jestli by případné lahvování s obsahem alkoholu jen o dvě procenta vyšší (50% místo 48) mohlo mít nějaký zásadnější vliv na hodnocení. Vnímám jako dost rozdíl 46% místo 40, ale tohle už ne. Nicméně je to samozřejmě věc názoru. Pokud tady autor nebo kdokoliv jiný dá příklad, kde jinde takový rozdíl považují za podstatný a k lepšímu, rád se to dozvím a třeba i vyzkouším. Teď mne ještě napadá, že třeba Glen Grant dělá 12 yo ve verzích 43% a 48%. Rozdíl jsem cítil, ale nadšení u mne nevzbudila ani jedna. Ale to ostatně ani v jiném článku tady tak vychvalovaná 15 yo.