Irská palírna Cooley
Šťastný nový rok všem, doufám, že jste si užili svátky se svými blízkými a začali nový rok zrelaxovaní a plní elánu prozkoumávat dále zdánlivě nekonečný svět whisk(e)y. Ve dnešním pokračování série o irských palírnách bych se rád podíval na Cooley, palírnu vybočující zejména svou produkcí a zároveň průkopníka. Jedná se totiž o první palírnu založenou na Irském ostrově ve 20. století po více jak sto letech.
Oblast: Irsko, Dundalk, Louth County
Založena: 1987
Majitel: Beam Suntory
Kapacita: 3,2 miliony litrů (650 000 malt whiskey a 2,6 milionu litrů grain whiskey)
Web: www.kilbegganwhiskey.com
Psali jsme o palírně:
články o palírně a whisky Cooley
Historie palírny
Palírna Cooley byla založena v roce 1987 Johnem Teelingem, který v roce 1985 odkoupil původní palírnu Ceimici Teoranta produkující destilát z brambor na čtyřech destilačních kolonách. Ty John Teeling ponechal k produkci grain whiskey a přidal k nim dva destilační kotle, které odkoupil z uzavřené palírny Old Comber. Tyto kotle se vyznačují delším a úzkým krkem, který dodává destilátu ovocnější charakter. Jako další krok odkoupil Teeling palírnu Kilbeggan, historickou palírnu, která zastavila produkci v roce 1953 a její kotle i zásoby byly postupně rozprodány různými majiteli.
Cooley palírnu odkoupilo v roce 1988 primárně jako warehouse a muzeum whiskey, v roce 2007 byla ale opět uvedena do provozu. Do té doby byla whiskey Kilbeggan produkována v Cooley (což umožnilo hned v roce 2007 vydat 15letou single malt). John Teeling dále odkoupil značku Tyrconnell, která byla neaktivní od roku 1925. Jednoznačně nejspecifičtější pak bylo uvedení nakouřené whiskey Connemara v roce 1996. Prodeje palírny postupně rostly až byla v roce 2012 odkoupena nadnárodní skupinou Beam Inc., která se o dva roky později stala součásti Beam Suntory.
Po prodeji palírny John Teeling založil novou palírnu – Great Northern Distillery a jeho dva synové pak založili Teeling Whiskey Company v Dublinu a jako součást obchodu s Beam Inc. si odnesli část zásob palírny Cooley.
Portfolio palírny
Cooley je asi nejzajímavější svou neortodoxností. Nejen, že se jednalo o první palírnu založenou po více jak sto letech, ale zároveň byla až do roku 2007 palírnou nezávislou a její produkce to dává najevo. Connemara je téměř hříchem proti tradiční irské whiskey. Sama palírna přiznala její vytvoření jako provokaci a aby vyzvala Skotsko na zápas v jeho vlastní hře. Jak tento zápas dopadl vás nechám posoudit samotné, ale samotná snaha mi je moc sympatická. Dalším odvážným počinem pak bylo stočení single grain whiskey Greenore, později stáčenou pod jménem Kilbeggan single grain – whiskey, která je není tradičně určená k samostatnému stáčení a je využívána spíše do blendů. Na rozdíl od ostatních irských palíren pak Cooley většinu produkce destiluje pouze dvakrát.
Connemara – peated whiskey stařená v sudech po bourbonu. Standardně je NAS s obsahem alkoholu 40 %, ale v průběhu let palírna vydala různé edice od 12leté až po nakouřenější Turf Mór (58 ppm proti normálním 20 ppm)
Kilbeggan – původně blended whiskey se také dočkala různých edic a její dnešní core range kromě klasického blendu obsahuje single pot still nebo například žitnou. V minulosti byly vydány blendy s age statementem 15 a 18 let a stejně tak single grain v různém věku.
Tyrconnell – single malt značka palírny. Aktuální portfolio obsahuje jak NAS single malt stařenou v sudech po bourbonu, tak 10leté finishované v sudech po madeiře, portském anebo mixu sudů po sherry. Vrcholem je pak 16letá single malt ze sudů po bourbonu.
Poslední mně známou značkou je pak The Wild Geese, celkem klasický irský blend, o kterém se asi nemusím moc rozepisovat. Nejzajímavějším na něm asi je, že se po Jamesonu a Tullamore DEW jednalo o první irskou whiskey kterou jsem cca v 18 letech ochutnal.
Závěrem
Jak jsem zmínil výše samotná palírna Cooley nemá návštěvnické centrum. V minulosti byla omezeně přístupna veřejnosti, to ale skončilo odkupem Beam Suntory. Palírna Kilbeggan se navštívit dá a vstupenky lze zakoupit na stránkách palírny. Nabízí jak distillery experience tak Irish coffee masterclass.
Osobně jsem ochutnal základní plnění všech značek palírny, ale k ničemu zajímavějšímu jsem se nedostal. Hodně stručně bych zhodnotil Connemaru, která sice podle mě nemůže whiskám z Islay konkurovat ALE vzhledem k ceně bych se ji nebál doporučit někomu s opravdu nízkým budgetem, jelikož v akcích se pohybuje kolem 500 korun a standardně se dá sehnat pod 600. Zároveň je to zajímavá kuriozita. Tyrconnell jsem ochutnal jen 16letý a jednalo se o dobrou, hodně ovocnou whiskey. Kilbeggan ani Wild Geese mě nijak nezaujaly. Měl jsem ale pouze základní blendy, tam bych raději volil osvědčenou klasiku z větších palíren.
Jaká je Vaše zkušenost s palírnou Cooley? Měli jste možnost ochutnat některé z historických plnění, které vás zaujalo?
Čtěte také:
Odběr novinek:
Vzpomínám si, jak jsme se kdysi učili o tom, že historie podniku je pozoruhodně spojena s českým průmyslem. V roce 1935 uložila irská vláda výzkumníkům, aby navrhli způsob, jak se efektivně zbavit přebytku brambor. Výsledkem bylo doporučení přidávat do benzínu 18% lihu z brambor. Myšlenka i brambory byly, ale chyběly lihovary, které by se tohoto úkolu zhostily. Vypsaného tendru se účastnila i Škoda Plzeň, která pak postavila v Dundalku jeden z lihovarů.
Ochutnal jsem zatím tři Connemary, momentálně mám otevřenou Peated a poměr cena/výkon je perfektní.
[…] naší série o irských palírnách. Dnešní článek bude vlastně navazovat na ten minulý o palírně Cooley, která jak si jistě pamatujete byla založena Johnem Teelingem. Jeho synové pak po prodejí […]