Rok 2023 ve světě whisky

Rok 2023 je pomalu za námi. Je tedy ideální čas ohlédnout se za uplynulým rokem a připomenout si, co se ve světě whisky událo. Pro mě osobně to byl rok velkých změn, kdy na psaní článků nezbýval čas ani energie. Díky Petrovi a Kubovi se však váš oblíbený web nezastavil. Veliké díky jim za to. Ale nyní se pojďme podívat, jaký byl rok 2023 ve světě whisky a na stránkách PoznejWhisky.cz.

Rok 2023

Leden

Začátek roku nás přivítal nezvykle teplým počasím, pokračující válkou na Ukrajině a blížícími se prezidentskými volbami. Redakce PoznejWhisky.cz se rozrostla o Kubu Jiráska, který si vzal na starost novou rubriku o irské whiskey. Já jsem vám představil zakladatele palírny Glenfiddich Williama Granta a Petr se ponořil do tajů americké single malt whiskey.

Největší novinkou na českém trhu bylo oznámení prvního nezávislého stáčení od Whisky Essence. Palírna Glen Scotia představila novou 21letou whisky a palírna Lochlea vydala čtvrtou whisky v edici First Crop.

Články
American single malt whiskey
William Grant – zakladatel palírny Glenfiddich

Recenze
Ardbeg Uigeadail
Glen Grant 15 Year Old Batch Strength


Únor

Na začátku února jsme se sešli na Svachovce na setkání členů Svach’s Old Well Whisky Clubu. Setkání to bylo již tradičně povedené. Stále tu s námi také byly rostoucí ceny. Hvězdou konce února se pak stala paprika. Mnoho nechybělo k tomu, aby lidé nabízeli své Macallany za kilo paprik. My jsme si pro vás připravili jednoduchou whisky kalkulačku a reportáž z akce The Blend. Petr vás poté pozval na návštěvu americké palírny Westland.

Palírna Svach a Rudolf Jelínek na Svachovce představili již druhou edici whisky Old Cock a Gold Well. Irská Powers připravila první 100% žitnou whiskey. Palírna Bruichladdich vydala novou edici whisky Port Charlotte a palírna Loch Lomond představila novou značku blended malt whisky Noble Rebel.

Články
Palírna Westland
Online whisky kalkulačka
The Blend – master blenderem na zkoušku
Setkání Svach’s Old Well Whisky Clubu

Recenze
Tomatin 2013 Whisky Essence
Nikka Taketsuru Pure Malt


Březen

V březnu oslavilo PoznejWhisky.cz své 4. narozeniny. Oslavili jsme to spuštěním nové rubriky o irské whiskey, jejíž první článek Kuba připravil stylově na Den svatého Patricka. Podíval se v něm na pravidla a některé mýty, které se s irskou whiskey pojí. Dále jsme navštívili palírnu Glen Moray a Petr nám představil otce a syna Beamovi, stojícími za vznikem známé značky Jim Beam.

Palírna Highland Park představila svou nejstarší whisky. Palírna Springbank vydala první whisky ze své Countdown Collection. Palírna Bruichladdich připravila první žitnou whisky z Islay a palírna Glen Grant přidala 21leté stáčení do své základní řady.

Články
Palírna Glen Moray
Jacob Beam a David Beam
Úvod do irské whiskey – mýty a pravidla

Recenze
Lagavulin 8 Year Old
Laphroaig PX Cask
Westland American Oak

2023

Duben

Duben se nesl ve znamení tradičního Whisky festivalu na Malé Morávce, na kterém se sešli whiskaři z celé republiky i ze zahraničí. Kuba se nejdříve podíval na historii a současnost irské whiskey a poté zrecenzoval irské whiskey, patřící do takového lepšího základu. Já se naopak mrkl na zoubek whisky z palírny Glen Scotia.

Začátkem dubna se na internetu také objevila zpráva, že klasická whiskey Tullamore D.E.W. mění dočasně svou známou hranatou láhev. To co zpočátku vypadalo jako apríl, však nakonec byla pravda. Palírna Ardbeg představila letošní Ardbeg Day limitku nazvanou Heavy Vapours a česká palírna Svach představila novou whisky z edice Páni z Růže.

Články
Irská whiskey – historie a současnost

Recenze
Glen Scotia Campbeltown 1832
Glen Scotia Double Cask
Glen Scotia Victoriana
Glen Scotia Campbeltown Malt Festival 2022
Bushmills Black Bush
Jameson Black Barrel
Tullamore D.E.W. 12


Květen

Květen utekl ani nevím jak a z důvodu velké vytíženosti (jak doma tak v práci) se u mě PoznejWhisky.cz dočasně dostala na druhou kolej. Tímto bych chtěl poděkovat Petrovi a Kubovi, kteří nepolevovali a celé jaro plnili stránky svými články. Petr pokračoval v sérii článků o mužích stojících v minulosti za whiskey Jim Beam a Kuba si nachvilku odskočil od Irů a zrecenzoval whisky Kavalan.

Palírna Glenmorangie představila nové stáčení v edici Cadboll Estate. Palírna Lochlea vydala svou první whisky v sudové síle a v Campbeltownu vyroste palírna Witchburn.

Články
Muži co stvořili Jim Beam II.
Muži co stvořili Jim Beam III.

Recenze
Monkey Shoulder
Kavalan Solist Vinho Barrique


Červen

Jak hekticky květen končil, tak červen začal a pokračoval. Hlavní novinkou začínajícího léta bylo vydání nové whisky Lafayette z palírny Tōsh. Dále jsme si představili norskou whisky Bivrost a společně navštívili palírnu Speyburn. Kuba přiblížil společnost Irish Distillers a palírnu New Midleton.

Palírna Glenglassaugh představila svou novou základní řadu. Palírna Ardgowan připravila single grain whisky Clydebuilt Riveter. Palírna Tōsh vydala svou první whisky Lafayette.

Články
Palírna Speyburn
S whisky za polárním kruhem
Irish Distillers a palírna New Midleton

Recenze
Speyburn 18 Year Old


Červenec

V červenci si redakce vzala dovolenou, kterou jsme si opět zpestřili Letní soutěží o celou řadu pěkných lahví.

Palírna Aurora Spirits
Palírna Aurora Spirits

Srpen

V deštivém srpnu jsme úspěšně vylosovali vítěze naší soutěže a prázdniny zakončili na již tradičním setkání whiskařů na Svachovce, kde nám Lukáš mimo jiné představil i nové distillery exklusive stáčení z této jihočeské palírny.

Irská palírna Sliabh Liag představila svou první whisky. Palírna Ardbeg vydala první whisky z nové Anthology Collection. Palírna Benromach přidala dvě nové whisky do řady Contrasts. Unikátní projekt spojil whisky a ochranu přírody


Září

Skončily prázdniny, děti se rozeběhly do škol a školek, ale podle počasí to vypadalo, že opět začalo léto. Jirka Šinogl vydal druhé nezávislé stáčení Whisky Essence. Kuba se ve své rubrice o irské whiskey podíval na palírnu a značku Tullamore D.E.W.

Palírna Svach si připravila celou řadu novinek. Palírna z ostrova Harris představila svou první whisky. Whisky Essence vydalo whisky z palírny Benrinnes a palírna GlenAllachie představila kouřovou whisky Meikle Tòir.

Články
Tullamore D.E.W.

Recenze
Macallan 12 Year Old Sherry Oak Cask


Říjen

O tom, že je česká whisky na vzestupu svědčí fakt, že i v říjnu nás čekala novinka z našich luhů a hájů. Postaral se o ní Rudolf Jelínek, který představil novou míchanou whisky Goldcock. Jedná se o nenáročné pití s rozumně nastavenou cenovkou, které hodlá konkurovat jamesonům a tulamorkám. Proběhl také i druhý ročník soutěže Pálenka roku, kde se sešla celá řada zajímavých českých whisky a newmakeů.

Rudolf Jelínek vytvořil novou míchanou whisky Goldcock Blended. Palírna Glenmorangie vyprávěla příběh Tokia. Palírna Holyrood představila svou inaugurační whisky Arrival. V palírně Dunphail začala produkce a byla vyhlášena Pálenka roku.

Recenze
Yellow Spot
Benrinnes 11 Year Old Whisky Essence No. 02


Listopad

Po relativně klidném říjnu přišel nabitý listopad. Nejprve se whiskaři sjeli do Prahy, kde se konal další ročník festivalu Whisky Life Prague. Tentokrát si ho pod svá křídla poprvé vzala společnost Fous Spirits a hlavní organizátorkou se tak stala Mirka Kverková. Musím říci, že se první ročník pod jejím vedením velmi povedl. Poté vyhlášený olomoucký bar Black Stuff oslavil své 20 narozeniny a nakonec nás Michal Marešovský vzal na prohlídku palírny Prádlo, kde vzniká nedávno představená 10letá whisky.

Palírna Tōsh vydala dvojici limitovaných whisky King Barley. Glenmorangie změnila whisky Nectar d’Or.

Články
Irská palírna Waterford

Recenze
Meikle Tòir The Original
Meikle Tòir The Sherry One
Meikle Tòir The Chinquapin One
Meikle Tòir The Turbo


Prosinec

V prosinci nás pak přivítaly hromady sněhu, třetí stáčení od Whisky Essence a také nová limitovaná edice z palírny Svach vytvořená z první exportní whisky z této palírny. Drunk Cats se vydali do světa a symbolicky tak završili další úspěšný rok nejen české whisky, ale i komunity, která se kolem ní vytvořila.

Palírna Svach vydala novou limitovanou edici Drunk Cats go to Switzerland. Palírna Tōsh vydala zbylé whisky z malých sudů. Přichází již třetí nezávislé stáčení od Whisky Essence

Recenze
Kavalan Ex Bourbon Oak
Kavalan Triple Sherry
Kavalan Solist Port Cask
Kavalan Solist Oloroso Sherry

A to je všechno. Takový byl rok 2023 ve světě whisky. Doufám, že jste si ho užili jak ve reálném životě, tak i na stránkách PoznejWhisky. A jaký byl váš whisky rok? Jaké zajímavosti jste ochutnali? Co zajímavého jste viděli? Podělte se s námi v komentářích.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments