Týdeník #19/23 – Campbeltown se rozrůstá

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Lochlea představila svou první whisky v sudové síle. Palírna Glenturret opět spolupracuje s Lalique. Palírna Glen Moray vydává whisky Twisted Wine. Method and Madness využívají oregonský dub a novinky přicházejí i od značek Redbreast, Glengoyne a Cù Bòcan. Kilchoman postaví palírnu na Barbadosu a v Campbeltownu vyroste palírna Witchburn.

Lochlea Cask Strength Batch 1

Lochlea Cask Strength Batch 1

V březnu letošního roku oznámila palírna Lochlea pokračování řady věnované ročním obdobím na farmě (psali jsme zde). Nyní palírna vydává svou první whisky v sudové síle. Mělo by se jednat o první ze série každoročních speciálních stáčení.

Lochlea Cask Strength Batch 1 jen NAS whisky, která zrála v kombinaci first-fill sudů po bourbonu a po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 60,1 %. Whisky vám nabídne tóny ovocného punče, doutníků či kávových zrnek.

Whisky bude dostupná v průběhu měsíce a zaplatíte za ni 65 £.


Glenturret Eight Decades

Glenturret Eight Decades

Palírna Glenturret volně navazuje na whisky Glenturret Prowess, kterou představila na začátku roku (psali jsme zde) a která vznikla spoluprací s francouzským výrobcem křišťálových karaf Lalique.

Novou whisky Glenturret Eight Decades tvoří whisky z osmi sudů z let 1987 až 1998. Whisky byla stočena s obsahem alkoholu 41,5 % a najdete v ní tóny sušeného ovoce, zázvorového koláče nebo pomeranče.

Celkem bylo vyrobeno 80 karaf s cenovkou 80 000 £.


Glen Moray Twisted Wine

Glen Moray Twisted Wine

Na jaře letošního roku představila palírna Glen Moray nový design svých whisky z řady Explorer (psali jsme zde). Nyní palírna připravila novou whisky.

Glen Moray Twisted Wine je whisky bez udání věku, která zrála v sudech po koňaku vyrobených z francouzských dubů. Whisky s obsahem alkoholu 40 % vám nabídne tóny čerstvé kávy či rozinek. Whisky se hodí i do koktejlů. Několik významných britských barů proto pro uvedení whisky představilo stejnojmenný koktejl

Whisky se už pomalu dostává do světa. Zaplatíte za ní 28 £.


Krátké zprávy

Method and Madness Garryanna Oak
Irish Distillers vydávají novou whiskey pod svou experimentální značkou Method and Madness. Třikrát destilovaná single pot still whiskey nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech z dubu Garrzova nebo oregonského (Quercus Garryana), který roste na severozápadu USA. Cena je 95 €.

Redbreast Dream Cask Port to Port Edition
A Irish Distillers ještě jednou. Pravidelná limitovaná edice Dream Cask whiskey Redbreast přichází. 27letá whiskey zrála v sudech po bourbonu a portském Ruby a poté dozrávala v sudech po portském Tawny. Celkem tak vzniklo 780 lahví v sudové síle s obsahem alkoholu 56,3 %. Cena je 580 €.

Cù Bòcan 12 Year Old
Palírna Tomatin rozšiřuje základní řadu značky Cù Bòcan o nové 12leté stáčení. Whisky částečně zrála v sudech po karibských rumech a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %. Cena je 65 £.

Glengoyne Teapot Dram 009
Po roce a půl vydává palírna Glengoyne již devátou edici své whisky Teapot Dram. Název whisky odkazuje k tradici ze 70. let, kdy byli dělníci v palírně odměňováni třemi dramy whisky denně rozlévaných z měděné konve (teapot). Whisky zrála ve first-fill sudech po sherry a byla lahvována s obsahem alkoholu 58,9 %. Cena je 140 £.

Kilchoman na Barbadosu
Palírna Kilchoman získala povolení na stavbu rumové palírny na Barbadosu. Anthony Wills, zakladatel palírny Kilchoman, se spojil s bývalým ředitele značky rumů Mount Gay, který zde bude figurovat jako poradce.

Nová palírna Witchburn
Campbeltownu se chystá již šestá palírna. Nezávislý bottler Brave New Spirits se v prostorech bývalé základy RAF chystá vybudovat palírnu Witchburn. Palírna bude disponovat dvěma páry kotlů a plánuje produkovat 1 milion čistého alkoholu ročně a bude využívat pouze energii z obnovitelných zdrojů. Spuštění palírny se chystá ke konci roku 2024.

Palírna Witchburn
Vizualizace nové palírny

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments