Palírna Glengoyne

Oblast kolem dnešní palírny Glengoyne byla odjakživa plná lesů a kopců. Není proto divu, že zde byla celá řada nelegálních palíren. První palírnou, která tu získala licenci, byla v roce 1833 palírna Burnfoot. Ta se v roku 1876 přejmenovala na Glen Guin a v roce 1905 získala palírna své dnešní jméno Glengoyne. Název palírny je odvozen od jména Glen of the Wild Geese, což znamená Údolí divokých hus.


Palírna Glengoyne

Výslovnost: glen·goyn
Oblast: Highland
Založena: 1833
Majitel: Ian MacLeod Distillers
Kapacita: 1,1 mil. litrů
Web: https://www.glengoyne.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glengoyne


V roce 2003 se původní majitel palírny, skupina Edrington rozhodl soustředit na své velké značky, palírny Macallan a Highland Park a palírnu Glengoyne prodal společnosti Ian MacLeod Distillers za 7,2 milionu liber. Nový majitel se ihned pustil do rozvoje značky Glengoyne. Rozšířil portfolio, investoval do provozu palírny a také renovoval návštěvnické centrum. O tom, že se vydali správnou cestou, vypovídá 90 000 návštěvníků, kteří v roce 2018 do palírny zavítali. To je více jak 100% nárůst od roku 2010. Návštěvnosti palírny také pomáhá její poloha v krásném národním parku Trossachs necelých 40 minut jízdy od Glasgow.

Palírna se také vyznačuje jednou zeměpisnou zajímavostí. Skrz areál palírny totiž prochází hranice mezi oblastmi Highlands a Lowlands. Whisky Glengoyne je tak destilovaná v oblasti Highlands, ale zraje ve skladištích, které jsou naproti přes silnici v oblasti Lowlands. V palírně se soustředí hlavně na zrání v kvalitních sudech po sherry.

Od rekonstrukce v roce 1965 palírna disponuje třemi destilačními kotli. V palírně však provádějí pouze dvojitou destilaci. Jeden kotel je na první destilaci a zbylé dva na druhou destilaci. V roce 2021 takto vyprodukovali 920 000 litrů čistého alkoholu.

Základní řadu palírny tvoří 10letá, 12letá, 18letá, 21letá a 25letá whisky a také edice Cask Strength. V roce 2018 pak palírna upravila svou řadu pro duty free obchody, ve které najdete 28letou whisky a tři whisky bez udání věku Cuartillo, Balbaine a Glengoyne PX.

Palírna Glengoyne
Palírna Glengoyne

Recenzované whisky:

Glengoyne Legacy: Chapter Two

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments