Recenze whisky Glengoyne Legacy: Chapter Two

V roce 2019 představila palírna Glengoyne svou novou řadu limitovaných whisky nazvanou Legacy. Cílem této edice je vyzdvižení osobností, které se zasloužili o rozvoj značky Glengoyne. První whisky z této řady, Glengoyne Legacy: Chapter One, připomíná manažera palírny Cochrana Cartwrighta, který v palírně na počátku 19. století zavedl pomalou destilaci. Tak se pak stala jedním z hlavních znaků palírny Glengoyne.

Druhá kapitola z této edice vyšla na podzim roku 2020 a je zasvěcená Peteru Russellovi, který je ve svých 92 letech předseda společnosti Ian Macleod Distillers, vlastníka palírny Glengonye. Právě jeho otec, obchodník s whisky, založil v roce 1936 tuto společnost. Po jeho smrti pak Peter společnost převzal a začal s její přeměnou směrem k míchání a lahvování whisky. V roce 2016 byl Peter Russell uveden do Whisky hall of Fame.

Glengoyne Legacy: Chapter Two je whisky bez udání věku. Většina whisky zrála v sudech po bourbonu. Menší část pak v sudech po sherry. Lahvována byla s obsahem alkoholu 48%, nebyla barvená ani filtrovaná za studena. Je tu recenze whisky Glengoyne Legacy: Chapter Two.


Recenze whisky Glengoyne Legacy: Chapter Two
Glengoyne Legacy: Chapter Two

Whisky: Legacy: Chapter Two
Palírna: Glengoyne
Region: Highlands
Věk: NAS
Síla: 48%
Sudy: ex-bourbon & ex-sherry
Cena: 1750,-
Koupit: e-whisky.cz

Vůně: zelená jablka, tabák, vanilka
Chuť: mírně sladká, kořenitá, pepřová
Dozvuk: střední, kořenitý

Hodnocení: 83%


S produkcí palírny Glengoyne jsem se nikdy pořádně neseznámil. Nepil jsem ani předchozí kapitolu řady Legacy. Před dnešní recenzí jsem proto moc netušil, co mě čeká. Díky tomu jsem k whisky mohl přistoupit s čistou hlavou, bez zbytečných očekávání či předsudků. Hned na začátku mě přivítala sladce ovocná vůně zelených jablek. Po chvilce však ovocné tóny začaly ustupovat a nahradil je tabák s vanilkou, které začaly dominovat. Když jsem pak čichal k poloprázdné sklence, zelená jablka jsem tam už nenašel. Ta vůně se zajímavě rozvíjela. Po napití mě čekala podobná cesta jak u vůně. Prvotní chuť ovoce rychle přecházela k více kořenitým tónům vedoucím až k pepřovosti. Ve stejném duchu se nesl i dozvuk. Nebylo to špatné.


Seznam recenzovaných whisky

Před finálním hodnocením této whisky, jsem dlouho seděl před rozepsanou stránkou a přemýšlel, jak nejlépe formulovat mé dojmy. Jde bezesporu o dobrou whisky, která má několik vrstev. Zároveň jsem však u ní nenašel nic, co by mě vystřelilo do nebe. V této cenové kategorii však nabízí možnost objevovat, nebo si v poklidu vychutnat skleničku dobré whisky. Výsledek recenze whisky Glengoyne Legacy: Chapter Two je proto 83% (jak hodnotím).


Čtěte dále:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments