Palírna Tobermory

Palírnu Tobermory založil v roce 1797 na ostrově Mull John Sinclair. Čerstvě založená palírna nesla jméno Ledaig. Pro majitele palírny to však nikdy nebyl hlavní zdroj obživy. Není proto divu, že když John Sinclair roku 1837 zemřel, palírna se uzavřela také. V nečinnosti pak zůstala dalších 40 let až do roku 1878, kdy byla znovu zprovozněna. V roce 1916 palírnu koupila Distillers Company. Další uzavření palírny přinesla v roce 1930 Velká hospodářská krize. Zařízení palírny bylo odvezeno a zdálo se, že se tam život již nevrátí.


Palírna Tobermory

Výslovnost: tow•bur•mo•ray
Oblast: Highland (Mull)
Založena: 1798
Majitel: Distell International Ltd.
Kapacita: 1,0 mil. litrů
Web: https://tobermorydistillery.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Tobermory
články o whisky Ledaig


Roku 1972 však palírna znovu změnila majitele. Společnost Ledaig Distillery Ltd. však po třech letech zbankrotovala. Zanechala ale v palírně kotle a další vybavení. Výroba se proto mohla v roce 1979 opět rozjet. Tentokrát už v majetku společnosti Tobermory Distillers. Následovala další odstávka a až roku 1989 palírna opět ožila. V roce 1993 palírnu kupuje Burn Stewart Distillers. V současnosti je tato společnost, v majetku Distell International.

Poslední přerušení výroby začalo na jaře roku 2017. Tentokrát však byla důvodem rozsáhlá rekonstrukce provozu palírny a vybudování nového návštěvnického centra. Tuto odstávku v palírně využili k experimentům s výrobou ginu. V roce 2019 byla rekonstrukce úspěšně dokončena a výroba whisky se opět rozeběhla. Souběžně budou v palírně dále vyrábět i gin.

V palírně produkují dvě řady single malt whisky. Pod značkou Tobermory palírna vyrábí svou nekouřovou whisky. Pod značkou Ledaig pak palírna vyrábí svou kouřovou whisky ze sladu s obsahem fenolů 38 – 40 ppm. Palírna je vybavena dvěma páry kotlů a v roce 2021 plánovala produkovat 800 000 litrů alkoholu ročně. 50% produkce tvořila whisky Ledaig a 50% whisky Tobermory. Současná maximální kapacita by měla být 1 milion litrů čistého alkoholu ročně.

Základní řadu palírny tvoří 12letá, která v roce 2019 nahradila 10leté plnění, a 23letá whisky Tobermory. Dále pak 10letá a 18letá whisky Ledaig. V roce 2020 základní řadu rozšířila NAS whisky Ledaig Sinclair Rioja Finish (psali jsme zde).

Palírna Tobermory
Palírna Tobermory

Recenzované whisky:

Ledaig Sinclair Series Rioja Cask Finish
Ledaig Sinclair Series Rioja Cask Finish
Ledaig 10 Year Old
Ledaig 10 Year Old
Ledaig 18 Year Old
Ledaig 18 Year Old
Gordon & MacPhail Ledaig 12 Year Old Discovery
Gordon & MacPhail Ledaig 12 Year Old Discovery

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments