Recenze whisky Ledaig – Rioja, 10yo, 12yo Gordon & MacPhail a 18yo

Palírnu Ledaig byste dnes na mapě Skotska hledali marně. Jinak tomu však bylo v roce 1798 kdy právě takhle svou novou palírnu na skotském ostrově Mull pojmenoval John Sinclair. Když však zakladatel v roce 1837 zemřel, palírna byla uzavřena také. Po 40 letech byla znovu zprovozněna, aby se její brány během Velké hospodářské krize opět uzavřely. Zdálo se, že na trvalo. V 70. letech však palírna znovu ožívá, tentokrát už pod jménem Tobermory. Dnes v palírně produkují dvě značky whisky. Nekouřovou Tobermory a kouřovou whisky Ledaig. Nás dnes čeká recenze whisky Ledaig a podíváme rovnou na čtveřici plnění. Tři najdete v základní nabídce palírny a jedno je z nezávislé stáčírny Gordon & MacPhail.

První tu máme whisky Ledaig Sinclair Series Rioja Cask Finish. Tato NAS whisky byla představena ke konci roku 2020. Zrála v sudech po bourbonu a posledních 18 měsíců dozrávala v sudech po španělském víně Rioja.

Druhá přijde na řadu základní whisky Ledaig 10 Year Old zrající v sudech po bourbonu.

Jako třetí jsem si do recenze whisky Ledaig vybral nezávislé stáčení Ledaig 12 Year Old Discovery od Gordon & MacPhail. Tato whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry.

Nakonec tu máme whisky Ledaig 18 Year Old. Tuto whisky najdete v základní řadě palírny Tobermory. Není obecně známo, v jakých sudech whisky zrála, nejspíše se jednalo o refill sudy po bourbonu, dozrávala však v sudech po sherry.


Ledaig Sinclair Series Rioja Cask Finish

Věk: NAS    Síla: 46,3%    Sudy: bourbon, Rioja    WB: WB169780

Recenze whisky Sinclair Series Rioja Cask Finish

První, co z nalité sklenky ucítím, je šťavnatá ovocná vůně s nádechem kouře. Trochu v pozadí je pak vínová kyselinka. Whisky voní intenzivně a vůbec ne špatně.

Ovocné tóny zůstávají i chuti. Do popředí se však více dostává kouř. Ten také po napití v puse zůstává nejdéle.

Trochu rozporuplná whisky. Ve vůni příjemná, ale v chuti však trochu nekonzistentní. Jako by potřebovala trochu obrousit. Trochu zvláštní tóny v dochuti mě pak vůbec nelákaly k dalšímu napití. Když budu mít chuť na Ledaig, šáhnu po jiné láhvi.
82 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Ledaig 10 Year Old

Věk: 12yo    Síla: 46,3%    Sudy: bourbon    WB: WB18211

Recenze whisky Ledaig 10 Year Old

Zpočátku mám problém ze sklenky vůbec něco cítit. Vůně je hodně jemná a uzavřená. Po chvilce se trochu více rozvoní. Cítím spíše sladší tóny s nádechem kouře a výraznou stopou vanilky.

V chuti je sladká a krásně pitelná. Tóny karamelu jsou doplněny jemným kouřem, který nijak nevyčnívá, ale jen doplňuje. V dozvuku bohužel whisky rychle ztrácí sílu a zbyde po ní jen závan kouře.

Zde najdete vše, co můžete chtít od základní whisky, a ještě něco navíc. Krásně pitelné pití, které vás sice neuzemní svou komplexností, ale nabídne vám příjemnou společnost. Kdybych měl svůj daily dram, tak tohle je velký favorit.
85 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Gordon & MacPhail Ledaig 12 Year Old Discovery

Věk: 12yo    Síla: 43%    Sudy: bourbon, sherry    WB: WB118018

Recenze whisky Gordon & MacPhail Ledaig 12 Year Old Discovery

V této whisky cítím méně kouře než v základním 10letém plnění. O to více je však hutnější a vrstevnatá. Postupně se odkrývají tóny koření či karamelu. Je tu i trocha sirných tónů, které mám ve whisky tak rád.

V chuti je whisky trochu jemnější, než bych od vůně čekal. Jinak se mi ale v puse rozehraje koncert. Whisky přechází od sladkých tónů k těm kouřovějším a jen co odezní kouřový závěr, už mám chuti napít se znovu a znovu a znovu …

Skvělá a dobře vybalancovaná whisky, která vám ve vůni nabídne prostor k prozkoumávání a v chuti pak harmonii chutí. Toto nezávislé stáčení vzalo už tak dobrou whisky Ledaig a posunulo ji ještě o trochu dále.
87 % (jak hodnotím)

Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Ledaig 18 Year Old

Věk: 18yo    Síla: 46,3%    Sudy: sherry finish    WB: WB146901

Recenze whisky Ledaig 18 Year Old

První, na co si po přivonění ke sklence vzpomenu, je nedávno recenzovaná 18letá whisky Bowmore. Cítím stejnou kombinaci zatuchlosti a trochu vínové kyselinky. K tomu navíc ještě trocha síry. Co moc necítím je kouř, který je tam opravdu jen lehce.

V chuti už je kouře více. Whisky je hutná a šťavnatá se stopami koření a postupně přechází do delšího sladce kouřového závěru.

Bezesporu dobrá a komplexní whisky. Rád po ní sáhnu, když budu chtít večer strávit u jednoho dramu, který budu v klidu upíjet. Přesto se však nemohu zbavit mírného zklamání. Čekal jsem prostě o trochu více.
87 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Mám whisky z palírny Tobermory rád a tato recenze whisky Ledaig to jen potvrdila. Nejslabší z celé čtveřice se nakonec ukázala whisky Ledaig Rioja Cask Finish, která mi přišla trochu ostřejší a méně sladěná. Ale hned skvělé 10leté plnění plně napravilo pověst základní řady této značky. Nezávislé stáčení od společnosti Gordon & MacPhail pak vzalo výbornou whisky Ledaig a posunulo ji ještě o kousek dál. 18letá whisky Ledaig nabídla uspokojivý zážitek, ale mladší whisky mi přišly živější a zajímavější. Kdybych si tak musel z této recenze vybrat jednu whisky, byla by to 12letá whisky od Gordon & MacPhail.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 4 Hodnocení: 5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments