Recenze whisky Highland Park – 16yo, Cask Strength a Valfather

Měl jsem sen. Sen, že bych mohl v recenzích projít více jak jednu whisky za dva týdny. Sen, že bych vám v rámci jedné recenze mohl nabídnout průřez konkrétní palírnou a její produkcí. Dlouho jsem si lámal hlavu jak to pojmu, až přisel kolega Petr se svými „multi“ recenzemi americké whiskey. Inspiroval mě a výsledek této inspirace máte nyní před sebou. Tento nový formát jednou za čas vystřídá klasické recenze. Whisky zde nerozebírám tak detailně, ale zvládnu vám jich představit o to více. Budu rád, když mi do komentářů napíšete, jak se vám nový formát líbí.

A jako první je tu recenze trojice whisky z palírny Highland Park, ležící na Orknejích. Oficiální palírna zde byla založena v roce 1789, ale už před tímto rokem zde whisky nelegálně vyráběl Magnus Eunson, který ve dne pracoval jako kněz a v noci pak pálil a pašoval alkohol. Značku single malt whisky Highland Park začali majitelé více propagovat v 80. letech. Do té doby byla produkce této palírny důležitou složkou míchaných whisky Cutty Sark či Famous Grouse.

První whisky, Highland Park 16 yo Wings of the Eagle, najdete v řadě určené pro duty free obchody. Zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry.

Jako druhou ochutnáme whisky v sudové síle Highland Park Cask Strength. Tato whisky byla poprvé představena v roce 2020 a každý rok vychází nová edice. Nedávno byl představen Release No. 3 (psali jsme zde). My před sebou máme druhou edici z roku 2021 (psali jsme zde).

Nakonec jsem si nechal limitovanou whisky Highland Park Valfather, třetí a závěrečnou whisky z limitované řady Viking Legends. Předchozí dvě whisky z této edice se jmenovaly Valkyrie a Valknut. V době svého vydání (2019) se mělo jednat o nejkouřovější Highland Park.


Highland Park 16 Year Old Wings of the Eagle

Věk: 16yo    Síla: 44,5%    Sudy: bourbon, sherry    WB: WB160242

Recenze Highland Park 16 Year Old Wings of the Eagle

Ze sklenky mě uvítá lehký kouř spolu s tóny sherry. Vůně je příjemná, ale jemná. Slušela by jí větší síla.

Sladká a kouřová chuť postupně přechází do středně dlouhého dozvuku. Ke konci se více objevují kořenité tóny se stopou hořkosti.

Příjemná lehčí whisky co se pěkně pije, a ke které se vždy rád vrátím. Jen od ní nesmím čekat více, než mi může nabídnout. Pokud chcete strávit půlku večera s nosem ve skleničce a objevovat stále nové vůně, jděte jinam. Pokud si chcete dát sklenku dobré whisky, jste správně.
84 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 9 Hodnocení: 4.6]

Highland Park Cask Strength

Věk: NAS    Síla: 63,9%    Sudy: sherry, americký dub    WB: WB190042

Recenze Highland Park Cask Strength

Vůně je hodně uzavřená a já jen pomalu rozeznávám jemné tóny medu, vanilky a kouře. Zbytek je pevně uzamčen vysokým obsahem alkoholu.

Po napití dostanu pořádnou ránu, sudová síla je znát. Cítím lehký kouř a hořkou čokoládu. Delší závěr patří na této whisky k tomu nejlepšímu. Síla alkoholu postupně odeznívá a objevují se tóny sherry.

K této whisky jsem si cestu nenašel. Vysoký obsah alkoholu mi nesedl. Pro fanoušky sudových whisky se však určitě jedná o zajímavou volbu.
80 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 9 Hodnocení: 4.6]

Highland Park Valfather

Věk: NAS    Síla: 47%    Sudy: refill sudy    WB: WB136696

Recenze Highland Park Valfather

U prvního přivonění cítím med, sladké ovoce a na pozadí pak stopu kouře. S každým dalším přivoněním se pak vůně trochu mění. Je vrstevnatá a potřebuje jistou dávku trpělivosti.

V chuti už je kouř cítit více. Whisky je kořenitá a sladká. Chutná výborně. Střední závěr mi pak nabídne stopu sherry a vína.

Dobrá whisky, která váš nos zabaví na delší dobu a k tomu se velmi příjemně pije.
85 % (jak hodnotím)

Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 9 Hodnocení: 4.6]

A jaký je závěr naší recenze whisky z palírny Highland Park? Tuto palírnu mám dlouhodobě rád a její whisky mě málokdy zklamou. Tentokrát se to tedy povedlo whisky v sudové síle. Nevím, zda byl problém ve whisky nebo mně nesedla vyšší voltáž, ale cestu jsme si k sobě nenašli. Hodně mne naopak překvapilo 16leté plnění. Starší verze této whisky byla před lety jednou z mých prvních single malt whisky a jsem rád, že se stále jedná o příjemné pití. Vítězem této recenze pak byla limitovaná edice, která mě hodně bavila svou vůní a ani chuť nezůstala pozadu.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments