Palírna Highland Park

Domovem skotské palírny Highland Park jsou Orkneje. Oficiálně byla palírna založena v roce 1798. Před tím, však na statku fungovala ilegální palírna, jejíž majitel Magnus Eunson přes den pracoval jako kněz a v noci pálil a pašoval alkohol. Tento „temný původ“ palírny připomíná limitovaná edice Dark Origins.


Palírna Highland Park

Výslovnost: hi•land park
Oblast: Highland (Orkney)
Založena: 1798
Majitel: The Edrington Group
Kapacita: 2,5 mil. litrů
Web: https://www.highlandparkwhisky.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Highland Park


Whisky z palírny Highland Park byla dlouhou dobu důležitou složkou míchaných whisky Cutty Sark či Famous Grouse. V 80. letech se majitelé rozhodli více propagovat značku Highland Park samotnou. V současné době se tak 80% produkce prodá jako single malt whisky. Za posledních sedm let se prodeje zdvojnásobily. V roce 2019 se prodalo 2,2 milionu lahví whisky.

Charakter whisky Highland Park hodně určuje rašelina použitá pro sušení sladu. Zdejší rašelina je, na rozdíl od rašeliny z Islay nebo jiných částí Skotska, z velké části tvořená vřesem. To dodává whisky lehčí rašelinnou chuť.

Palírna si 30% sladu vyrábí sama. Jedná se o nakouřený slad s koncentrací fenolů 30-40 ppm. Zbytek použitého sladu je nenakouřený od firmy Simpson’s.

V roce 2019 zavítalo do palírny 20 000 návštěvníků. Majitelé palírny navíc v centru Kirkwallu, hlavního města Orknejí, otevřeli tematický obchod s whisky Highland Park, jehož součástí je i galerie či výukové prostory.

Základní řadu palírny tvoří NAS whisky v sudové síle Cask Strength, vycházející každý rok v limitované edici a dále pak plnění 10leté (Viking Scars), 12leté (Viking Honour), 18leté (Viking Pride), 25leté, 30leté a 40leté. Na podzim 2021 přibyla do základní řady 15letá whisky Viking Heart (psali jsme zde).

Palírna Highland Park
Palírna Highland Park

Recenzované whisky:

Highland Park 14 Year Old Loyalty of the Wolf
Highland Park 14 Year Old Loyalty of the Wolf
Highland Park 16 Year Old Wings of the Eagle
Highland Park 16 Year Old Wings of the Eagle
Highland Park Cask Strength
Highland Park Cask Strength
Highland Park 16 Year Old Twisted Tattoo
Highland Park 16 Year Old Twisted Tattoo
Highland Park Valfather
Highland Park Valfather

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] posloužil ječmen odrůdy Bere, který zasel na Orknejích a nechal sladovat v palírně Highland Park. Rád by si pořídil vlastní palírnu, doba mu však nepřeje. Známý whisky loch se […]