Recenze whisky Highland Park 14 Year Old Loyalty of the Wolf

Palírna Highland Park patří, díky svému domovu na Orknejích, mezi nejsevernější skotské palírny a tato poloha se také podepisuje na charakteru whisky. Rašelina, kterou palírna Highland Park používá pro nakuřování sladu (pokrývá tak 30 % své spotřeby), je tvořena převážně vřesem. Ten whisky dodává lehce rašelinné tóny. V palírně se slad nakuřuje na koncentraci fenolů 30-40 ppm. Zbylý slad palírna odebírá od společnosti Simpson’s a je nenakouřený.

Palírna disponuje širokou základní řadou a množstvím limitovaných edic. My se však dnes zaměříme na nabídku pro duty free obchody. Ta je inspirována zvířaty, ke kterým měli dávní Vikingové speciální vztah. Najdeme tu tak NAS whisky Spirit of the Bear, 14letou whisky Loyalty of the Wolf, 16letou Wings of the Eagle a 18letou whisky Viking Pride. Předmětem dnešní recenze pak bude druhá jmenovaná whisky Highland Park 14 Year Old. Ta zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 42,3 %.


Highland Park 14 Year Old Loyalty of the Wolf

Whisky: Highland Park 14 Year Old Loyalty of the Wolf (Whiskybase)
Palírna: Highland Park
Region: Orkneje
Věk: 14yo
Síla: 42,3%
Sudy: ex-bourbon & ex-sherry
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: vanilka, pomeranče, pečená jablka
Chuť: sladká, jemná, řídká
Dozvuk: střední, nahořklý

Hodnocení: 76% (jak hodnotím)


Nevím, jak to máte vy, ale moje zkušenosti s whisky určenými pro bezcelní zóny nejsou většinou moc dobré. Jistě zde najdeme výjimky (Laphroaig PX Cask nebo Bowmore 18yo Deep & Complex), ale já většinou dostal maximálně průměrnou whisky, a to hned v litrové láhvi. Tentokrát jsem však doufal, že se mé zkušenosti nepotvrdí, protože palírna Highland Park patří mezi mé oblíbené.

Už po prvním přivonění jsem však věděl, že mě žádné příjemné překvapení nečeká. Vůně byla lehká, ovocná s nádechem bourbonu. Cítil jsem vanilku, pomeranče a opečená jablka. V chuti pak whisky dojem nezlepšila. Byla řídká, rychle ztrácela sílu a postupně přešla do závěru, kde se objevily hořké tóny. Nuda, nuda, šeď, šeď.

A co říci závěrem? 16letý Highland Park určený pro duty free obchody (ještě ve staré láhvi) byl jedna z mých prvních single malt whisky a stále na ní vzpomínám. Dlouho jsem koukal po nové edici a váhal, zda si jí koupit. Po této zkušenosti s whisky Highland Park 14 Year Old Loyalty of the Wolf si však asi nechám zajít chuť. Bojím se, aby tam na mě nečekala stejně průměrná a snadno zapomenutelná whisky.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
2 let před

To jsem zvedavy, mam ted doma vzorek Spirit of the bear, highland park mam take rad, snad nebudu stejne zklamany🤔