Jura Omelka a novinky v palírně Tōsh

Těšetice u Olomouce jsou domovem palírny Tōsh, kterou zde, v rodišti první československé whisky King Barley, založil Jura Omelka (více informací si můžete přečíst zde). V současné době se v palírně produkují whisky King Barley a Lafayette. Já jsem Juru poznal jako velkého nadšence, který výrobu whisky řeší do posledního detailu. A jelikož se do palírny, po dokončení probíhající rekonstrukce, přesune další část výroby, poptal jsem se ho jak rekonstrukce probíhá a jaké nás čekají novinky.

Jura Omelka a jeho žena Bára
Jura se svou ženou Bárou

Ahoj Juro, příběh o tom, jak jsi se dostal k výrobě whisky už známe. Mě by zajímalo, na kolik jsi na začátku tušil do čeho jdeš?

Upřímně nevěděl a je to dobře. Kdybych dopředu věděl, kolik je administrativy a evidencí třeba směrem k celní správě – líp bylo nevědět. Na druhou stranu mě whisky baví čím dál víc. Je to krásný a voňavý obor.

Co pro tebe byla ta největší výzva?

Rok jedna byl největší výzva. Všechno bylo úplně nové, bylo potřeba zorientovat se. Tady patří velký dík komunitě kolem whisky. Speciálně oceňuju vlídné přijetí a nasměrování od Petra Křenka, Zdeny Kortiše, Vaška Routa, Martina Zvěřiny a tak bych mohl jmenovat další inspiraci. Díky! 

Kdo spolu s tebou tvoří tým, který stojí za úspěchem palírny Tōsh?

Myslíš, že máme úspěch? Za mě jsme toho ještě moc nepředvedli. Ale ono to v tom sklepě v sudu tak trvá. 🙂 Je nás tu aktuálně šest. Bára, moje drahá polovička, se stará, aby nám šlapal web, e-shop, bylo dost krásných etiket a taky se stará o mě 🙂 . Pan Zlámal destiluje, repasujeme spolu sudy a vždycky najde řešení technického problému, kterých je v naší historické palírně víc, než bych chtěl. Paní Mlčochová je ta, která vezme každou láhev několikrát do ruky, než je naplněná a připravená pro zákazníka. Radka, naše účetní, se stará, abychom dostali zaplaceno a stát o nás věděl, co potřebuje. Iva je zatím posledním přírůstkem, která nás pečlivou evidencí drží dál od problémů s celní správou a začíná se víc věnovat našim zákazníkům. Na jaře budeme hledat nového parťáka nebo parťačku pro výrobu sladiny a destilaci. Jestli o někom víte, tak se ozvěte. 

Ty jsi na podzim začal s velkým rozšířením palírny. Co tě k tomu vedlo?

Dvě věci. První byl plán prodeje pivovaru, kde jsem dělal sladinu. Bylo zřejmé, že to dál nebude možné. Navíc bylo jasné, že budeme potřebovat vyrábět mnohem, mnohem, víc. Důležitým cílem je mít všechno víc a do většího detailu od A do Z pod kontrolou.

Co všechno v rámci tohoto rozšíření v palírně přibude a kdy bude hotovo?

Bobys mil
Bobys mill

Budeme mít semi lauter mash tun o kapacitě minimálně 0.8 tuny, věřím, že nakonec zvládneme 1 tunu sladu na várku. K tomu tanky na horkou vodu a patoky, budeme rekuperovat teplo chladící vody. Vylepšíme sanitaci CIP stanicí. A na co se opravdu těším je malt mill. Kupujeme kus historie, stoletý, repasovaný, krásný modrý čtyřválcový Bobys mill, tak jak ho znáte ze skotských palíren. Od firmy, která se tam o ně stará. Na to se fakt těším!

Budou pak lidé moci palírnu Tōsh navštívit?

Určitě. Už se zase těšíme na návštěvy v rámci pravidelných prohlídek s degustací. I na ty nepravidelné a o to víc zábavnější.

Jsi známý svým důrazem na lokálnost. Jak se daří přesvědčovat okolní zemědělce, aby pro tebe pěstovali specifikou odrůdu ječmene?

Musím si pochválit spolupráci se sousedy v ZD Těšetice. Chtěl jsem po nich sto tun ječmene naší odrůdy (odrůda Overture – pozn. redakce) a rychle jsme se domluvili. Ječmen pěstují a umí. Myslím, že budou spolu s námi rádi pít, na čem se podíleli. To podle mého důležitou součástí myšlenky lokální produkce. Podílet se na výsledku. A pak si ho vypít.

Vedle možnosti pořídit si vlastní sud nabízíš i možnost pořídit si sud s palírnou na půl. Jak to funguje?  

Jak všichni ví, whisky je o spoustě peněz, které do sudů uložíš na dlouhou dobu. Ty buď máš nebo si je půjčíš od banky. Nebo od velkého investora. Nebo od více malých. A to je naše cesta. My do toho dáváme všechny naše prostředky a chceme najít fanoušky whisky, kteří mají chuť se na našem záměru podílet. A taky na tom něco vydělat. Záměrně se ale vyhýbám pojmu investiční sudy. Na to tady už máme experty z Vysočiny.

Prakticky jde o to, že se o náklady na jeden konkrétní sud rozdělíme napůl a napůl rozdělíme výsledný zisk. Po právní stránce jde o tichého společníka na daný sud. Suma se na standardní barel bude pohybovat mezi 60 až 70 tisíci.

Můžeme se letos těšit na nějaké nové plnění nebo jiné novinky?

Doufám, že ano. V plánu jsou minimálně dva sudy. Chceme ale whisky zase o krok lepší než poslední plnění, tak nespěcháme. Pustíme ji, až to bude dávat smysl.

A my už se na to velmi těšíme. Děkuji ti za rozhovor a ať se vám daří.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments