Týdeník #33/22 – Macallan Home Collection

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenmorangie představila novou whisky z řady Grand Vintage Malt. Palírna Tamdhu slaví 125 let od svého založení. Bar, který neexistuje vydává vlastní whisky. Palírna Glenfiddich představila řadu Time Reimagined. Anglická palírna Circumstance vydává inaugurační whisky. Kilchoman a Highland Park představily každoroční edice svých whisky a Macallan připravil novou Home Collection. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Glenmorangie Grand Vintage Malt 1998

Glenmorangie Grand Vintage Malt 1998

Letos v létě představila palírna Glenmorangie (Highland) nový design lahví své základní řady (psali jsme zde). Někomu se změna líbila, někdo jen nechápavě kroutil hlavou. Dnešní novinka, troufám si říci, bude přijata více kladně. Jedná se o další whisky z řady Grand Vintage Malt.

Whisky Glenmorangie Grand Vintage Malt 1998 je 23letá whisky, kterou z části tvoří první whisky palírny Glenmorangie zrající v nových vypálených sudech. Předtím se tyto sudy v palírně nevyužívaly. Druhou část tvoří whisky z first-fill sudů po bourbonu. Vše dohromady pak dozrávalo v sudech po sherry Oloroso. Nakonec byla whisky nalahvovaná s obsahem alkoholu 43 %.

Celkový počet lahví není znám. Cena jedné je 900$.


Tamdhu Dedication Society Single Cask 2003

Tamdhu Dedication Society Single Cask 2003

Palírna Tamdhu (Speyside) letos slaví 125. výročí svého založení. A při této příležitosti vydává novou limitovanou single cask whisky, kterou vybraly členové klubu Tamdhu Dedication Society.

Whisky Tamdhu Dedication Society Single Cask 2003 byla destilovaná v listopadu roku 2003. Zrála ve first-fill sudu po sherry z evropského dubu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 55,4 %. Ve whisky ucítíte tóny vanilky, lékořice či melasy.

Celkem bylo vyrobeno 640 lahví této whisky. V dostání je v palírně za 349 £.


Whisky z Baru, který neexistuje

Baru, který neexistuje

Známý brněnský Bar, který neexistuje slaví 10. narozeniny. A při této příležitosti vydávají vlastní limitovanou edici whisky. Celkem bude k dispozici 600 – 700 lahví a vy si je můžete předobjednat již nyní. Má to však jeden háček, o whisky nic nevíte.

Věk whisky, obsah alkoholu, použité sudy či v jaké palírně byla whisky vypálená jsou tajemstvím, které se bude postupně odkrývat. Spolu s nápovědami se však bude zvyšovat i cena láhve.

Do 11. září tak máte možnost zakoupit whisky naslepo za 2 200,-. Po odtajnění první indicie už bude předprodejová cena 2 300,-. Tak to bude pokračovat až do konečné částky 2 800,-.

Více informací najdete na www.lidizbaru.cz/cs/narozeninova-whisky.


Glenfiddich Time Reimagined

Palírna Glenfiddich (Speyside) představila luxusní řadu nazvanou Time Reimagined. Najdete v ní trojici whisky v originálním balení reflektujícím rozdílné koncepty času.

Glenfiddich Time Reimagined

Řadu tvoří whisky Glenfiddich 30 Year Old Suspended Time s obsahem alkoholu 43 % a cenou 930 £, Glenfiddich 40 Year Old Cumulative Time s obsahem alkoholu 44,6 % a cenou 3 500 £ a nakonec Glenfiddich 50 Year Old Simultaneous Time s obsahem alkoholu 43,8 % a cenou 35 000 £, které bylo vytvořenou pouhých 220 karaf.


Krátké zprávy

Circumstance English Whisky
Mladá anglická palírna Circumstance z Bristolu představila svou inaugurační whisky. Circumstance English Whisky je single grain whisky (85 % sladovaný ječmen, 15 % nesladovaný ječmen), která přes tři roky zrála ve first-fill sudech po bourbonu. Stočená byla s obsahem alkoholu 44,5 %. Celkem bylo vyrobeno 500 lahví s cenovkou 60 £.

Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare NFT
Johnnie Walker vydává další whisky z řady Ghost and Rare, kterou tvoří whisky ze zaniklých palíren a další vzácné whisky. Tentokrát však whisky vydává ve formě NFT na platformě BlockBar.com. Od zítra si tak můžete zakoupit jeden ze 75 tokenů, opravňujících vás k vlastnictví jedné litrové láhve.

Macallan Home
Palírna Macallan (Speyside) představila první whisky z nové řady Home Collection. První whisky z této řady oslavuje palírnu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 43,5 %.

Highland Park Cask Strength
Palírna Highland Park vydává již 3. edici své whisky v sudové síle. Highland Park Cask Strength Release No. 3 byla stočena s obsahem alkoholu 64,1 % a při její výrobě byl použit větší podíl nakouřeného sladu než u předešlých edic. Whisky zrála ve first-fill a refill sudech po sherry. Cena je 65 £.

Kilchoman 100% Islay
Palírna Kilchoman (Islay) vydává již 12. edici whisky 100% Islay. Whisky byla vyrobena z ječmene sklizeného v letech 2011, 2012 a 2013. Zrála ve 29 sudech po bourbonu a 6 sudech po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 %.

Nová palírna v Midletonu
Společnost Irish Distillers oznámila stavbu nové palírny v Midletonu, hned vedle stávající palírny. Investice ve výši 250 milionů eur má společnosti pomoci uspokojit rostoucí poptávku po irské whisky. Palírna by měla být hotová v roce 2025 a budou se v ní například produkovat značky Jameson, Powers, Redbreast, Midleton Very Rare či Spot.

Midleton
Vizualizace nové palírny

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments