Whiskey novinky z USA #15/22

Po čtrnácti dnech jsme tu s další náloží whiskey novinek z USA. Tentokrát si více posvítíme na známé značky a budeme doufat, že se některá z těchto plnění objeví i u nás. Na závěr již tradičně přidáváme pár informací ze zákulisí. A čtěte pozorně až do konce!

Remus Repeal Reserve Series VI

Remus Repeal Reserve Series VI

Společnost Luxco oznámila nejnovější vydání značky Remus ze své palírny Ross & Squibb z Lawrenceburgu v Indianě.

Straight bourbon je složený celkem z pěti bourbonů, jenž zrály od 8 do 14 let a které vybral master distiller palírny Ian Stirsman. Konkrétně se ve směsi nachází 2% bourbonu z roku 2008 (21% podílu žita v mashbillu), 17% bourbonu z roku 2012 (36% žita), 27% bourbonu z roku 2012 (21% žita), 29% bourbonu z roku 2014 (21% žita) a 25% bourbonu z roku 2014 (36% žita). Ve vůni i chuti mají dominovat dub, fíky, kandované ovoce, karamel, kůže nebo muškátový oříšek.

Bourbon má 50% alkoholu, jeho lahve o objemu 750ml cenovku 99,99$ a k dostání bude u specializovaných prodejců v USA.


Old Forester Birthday Bourbon (2022 Release)

Old Forester Birthday Bourbon (2022 Release)

Značka Old Forester vydává další z bourbonů oslavujících narozeniny George Garvina Browna, zakladatele společnosti Brown-Forman.

Letošní vydání má na svědomí master distiller palírny Woodford Distillery Chris Morris. Nebude k dostání v palírně v kentuckém Louisville, ale v online loterii přímo na stránkách značky Old Forester. Tento žádaný bourbon tak budou mít šanci získat zájemci z celých Spojených států amerických.

Jedenáctiletý bourbon má 48% alkoholu a stojí 150$.


Stranahan’s The Osopher

Stranahan’s The Osopher

Palírna z coloradského Denveru vydává novou american single malt whiskey, která je zároveň nejstarší whiskey z její dosavadní produkce.

Na počest zakladateli whiskey palírny George Stranahana spojila síly s Maryland’s Flying Dog Brewery (pivovarem původně založeným v blízkém Aspenu) a poslala tomuto pivovaru sudy, ve kterých dříve ležela desetiletá whiskey. Tam byly sudy naplněny Road Dog porterem (typ tmavého, silně chmelového piva) a po použití vráceny zpět, aby si jedenáctiletá whiskey v těchto sudech ještě čtyři měsíce poležela. Pivo (láhev o objemu 750ml stojí 30$) i whiskey nesou název podle samozvaného titulu zakladatele „Pilgrimosopher“, etikety pak budou zdobit díla umělce Ralpha Steadmana.

Whiskey má 47,3% alkoholu, stojí 160$ a všech 600 lahví je k dostání pouze v samotné palírně.


Barrell Vantage

Barrell Vantage

Společnost Barrell Craft Spirits vydává nový bourbon, jenž v sobě ukrývá straight bourbony destilované v Indianě, Kentucky a Tennessee.

Po plněních Armida (finiš v sudech po jamajském rumu, hruškovici a sicilském amaru), Seagrass (sudy po rumu z Martiniku, madeiře Malmsey a meruňkovici) a Dovetail (sudy po rumu, portském a vínu Cabernet Sauvignon z kalifornského Dunn Vineyards) dozrávaly bourbony použité v nejnovějším plnění samostatně v sudech z dubu mizunara, z francouzského dubu a v toastovaných sudech z amerického dubu. Společnost tak dává na znovu na odiv své mistrovství s finiši v nejrůznějších typech sudů.

Tento blend bourbonů má 57,22% alkoholu, stojí 90$ a vyrobeno bylo 30 000 lahví.


Four Roses Limited Edition Small Batch (2022 Release)

Four Roses Limited Edition Small Batch (2022 Release)

Tradiční kentucká palírna uvádí na trh letošní limitovanou edici small batch bourbonu (v pořadí již panáctou), jež obsahuje bourbony staré čtrnáct až dvacet let.

Palírna má k dispozici pět kmenů kvasinek a dva mashbilly, což dává master distillerovi Brentu Eliottovi možnost využít až deseti receptur, z nichž čerpá bourbony i pro tyto limitované edice. Ta loňská se zaměřila na kmen kvasinek Q, letošní zase využívá rovnováhy čtrnáctiletého chuťově bohatého bourbonu z receptury OESF a dvacetiletého výrazně kořeněného bourbonu z receptury OBSV. Konkrétně se letos jedná o čtrnáctiletý bourbon z receptury OESF (20% žita v mashbillu), čtrnáctiletý bourbon z receptury OESV (35% žita), patnáctiletý bourbon z receptury OESK (20% žita) a dvacetiletý bourbon z receptury OBSV (20% žita). Více o těchto recepturách si můžete přečíst na fourrosesbourbon.com/our-process.

Tento small batch bourbon má 54,5% alkoholu, stojí 180$ a vyrobeno bylo 14 100 lahví. Že by se objevil nějaký i u nás?


WhistlePig Piggyback 100 Proof Bourbon

WhistlePig Piggyback 100 Proof Bourbon

Vermontská palírna WhistlePig vydává nový bourbon, který tak tvoří partnera k žitné Piggyback 100% Rye.

Craftová palírna, jež si udělala jméno na žitných whiskey má jeden měsíc v roce vyhrazen experimentům s bourbonovými mashbilly. A i když si takto v palírně hrají již pár let, až nyní jsou s výsledkem opravdu spokojeni. Vysoce kukuřičný mashbill je doplněn o sladový ječmen a samozřejmě také o žito, které nesmí v produkci této palírny chybět. Spirit zrál v sudech vypálených na stupeň č. 3, aby se ve výsledku dosáhlo větší komplexnosti.

Má 50% alkoholu a lahve o objemu 750ml stojí 50$. K dostání budou v internetových obchodech na vybraných trzích v USA.


Michter’s US*1 Toasted Barrel Sour Mash

Michter’s US*1 Toasted Barrel Sour Mash

A další (nejen nám) známá palírna z Kentucky přichází s novým přírůstkem, konkrétně bourbonem.

Poprvé od roku 2019 vydává značka Michter’s plnění Toasted Barrel. Plnění US*1 Sour Mash obvykle zraje pět až sedm let v nových vypálených sudech, u spojení těchto variant však není délka zrání uvedena. Mimochodem zrání v toastovaných sudech je za oceánem čím dál populárnější.

Bourbon má 43% alkoholu, stojí 100$ a můžeme, podobně jako u Four Roses, jen doufat, že se i k nám nějaká láhev zatoulá.


Little Book Chapter 6: To The Finish

Little Book Chapter 6: To The Finish

Společnost Beam Suntory po roce vydává novou limitovanou whiskey značky Little Book.

Blend několika whiskey opět stvořil master distiller Freddie Noe a její název jen odkazem na finiše jednotlivých složek, kterými jsou čtyřletá straight malt finišovaná v sudech z třešňového dřeva, čtyřletá straight malt finišovaná v zauzených sudech z jabloňového dřeva, čtyřletá straight malt finišovaná v sudech z ořechového dřeva, čtyřletá straight malt finišovaná v sudech z javorového dřeva a pětiletý Kentucky straight bourbon.

Tento blend má 58,725% alkoholu a stojí 125$.


Krátké zprávy

Jefferson’s Ocean: Aged at Sea Voyage 29 Wheated
Značka Jefferson’s vydává v rámci série Ocean: Aged at Sea v pořadí již třetí pšeničný bourbon. Whiskey strávila nějaký čas na lodi, jež brázdila světové oceány a moře, a díky tomu byla v intenzivním kontaktu se dřevem. Má 45% alkoholu, stojí 80$ a k dostání bude napříč USA.

King of Kentucky 15 Years Old (5th Edition) & King of Kentucky 18 Years Old
Značka, která existovala mezi lety 1881-1968, byla oživena společností Brown-Forman po padesátileté pauze v roce 2018 a každý rok připraví whiskey v sudové síle. Tentokrát je to bourbon 15 King of Kentucky Years Old s 65,3% alkoholu a cenovkou 250$ (vyrobeno jej bylo 3 500 lahví a dostupný bude kromě Kentucky ještě ve státech Illinois a Ohio) a bourbon King of Kentucky 18 Years Old s 65,15% alkoholu a cenovkou 350$ (vyrobeno bylo jen 250 lahví, které budou dostupné jen v Kentucky).

Kentucky Peerless Rum Barrel
Rodinná palírna Kentucky Peerless Distilling Co. z kentuckého Louisville vydává bourbon, který finišoval v sudech po rumu. Palírna tak po dvojitém zrání v dubových sudech (Double Oak) a žitné finišované v sudech po absinthu zkoumá další typ sudů pro dozrávání své whiskey. Bourbon má 55,35% alkoholu, stojí 150$ a k dostání je pouze v palírně.

Buffalo Trace Heritage Month Collection
Velmi limitované plnění vydává kentucká palírna Buffalo Trace. Pouze 50 lahví o objemu 1,75l je naplněno single barrel bourbonem o síle 45% alkoholu. Etiketu zdobí motivy inspirované městem New York (např. Socha Svobody, žluté taxíky nebo panorama města) od umělkyně Bri Bowers. Lahve budou k dostání na online aukci, jejíž veškerý výtěžek poputuje komunitní organizaci Keep America Beautiful. Cena bude začínat na 75$ a ti, co budou mít štěstí a láhev ukořistí, si zajistí mj. i VIP prohlídku palírny s degustací.

TX Straight Bourbon Finished in Rum and Cognac Barrels
Značka vyráběná v palírně Firestone & Robertson Distilling Co. na TX Whiskey Ranch v texaském Fort Worthu vydává čtvrtou whiskey v rámci její Experimental Series, jejíž základ pochází z pšeničného bourbonu. Část pak dozrávala tři roky v sudech po barbadoském rumu a část zrála dva a půl roku v sudech po koňaku Grand Champagne. Bourbon má 50% alkoholu, lahve o objemu 375ml stojí 40$ a vyrobeno jich bylo 1100, přičemž všechny jsou dostupné pouze v samotné palírně.

A na závěr…

Dalším, kdo pomáhá s následky ničivých záplav v Kentucky, je palírna Four Roses, která věnovala 50 000$ fondu Team Eastern Kentucky Relief Fund. Palírna také vybere jeden sud, z něhož poputuje celý výtěžek tomuto fondu a následně na pomoc lidem zasaženými touto přírodní katastrofou.

Zároveň jsme v minulých novinkách informovali o aukci, která pomůže vybrat prostředky na pomoc lidem zasaženými těmito záplavami. Kentucky Distillers‘ Association a charitativní organizaci Bourbon Crusaders se během desetidenní aukce podařilo vybrat 1,4 milionu dolarů. Tyto prostředky putují nejdříve do státního fondu Team Eastern Kentucky Flood Relief Fund a ten je přerozdělí dál.

Do pomoci se zapojila celá bourbonová komunita, finanční pomoc poskytly společnosti jako Beam Suntory, Brown-Forman, Campari Group, Four Roses a mnoho dalších. Eric Gregory, prezident Kentucky Distillers‘ Association, uvedl, že společnosti z typického odvětví Kentucky se do pomoci zapojily příkladně a vše vnímaly jako povinnost vůči regionu.

Na Alkohol.cz naskladnili plnění Jack Daniel’s Bonded a Jack Daniel’s Triple Mash! Ano, jsou to ta plnění, o kterých jsme informovali v letošních devátých novinkách. Lahve o objemu 0,7l mají jednotnou cenovku 899 Kč a po celý srpen je můžete exkluzivně sehnat právě na těchto stránkách.

A i když nepatřím mezi největší fanoušky této značky, obě plnění si díky svým parametrům zcela nepochybně zaslouží naši pozornost…

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments