George Ballantine – osobnosti světa whisky

Psal se rok 1822. Průmyslová revoluce proměňovala Spojené království a skotská města v čele s Glasgow a Edinburghem procházela bouřlivým rozvojem. Nelegální pálení whisky mělo v té době ve Skotsku dlouholetou tradici a zákon Excise Act (1823), upravující podmínky pro licencované palírny, nastartoval další velký rozvoj skotské whisky.  

George Ballantine

Psal se rok 1822 a 13letý farmářský synek George Ballantine je spolu se svým otcem na cestě do Edinburghu, kde nastoupí do učení. Na dalších pět let je jeho mistrem a učitelem obchodník s potravinami, vínem a destiláty Andrew Hunter. Zde se učí základy obchodu, ale také to, jak se chovat k zákazníkům a získávat si jejich loajalitu.

V roce 1827 si George v Edinburghu otevírá obchod. Spolu s vybranými potravinami a vínem, nabízí svým zákazníkům i whisky, jejímuž výběru se pečlivě věnuje. Obchody jdou dobře a o devět let později se přesouvá do většího obchodu na South Bridge. Je průkopníkem ve službách pro své zákazníky. U svého zboží například nabízí doručení zdarma až do vzdálenosti 10 mil. V roce 1842 se si bere za manželku Isabellu Mann, dceru obchodníka s obilím z Inverness. Postupně se jim narodí synové Archibald a George, kteří později pokračují v otcových šlépějích.

Začátky míchání whisky

Poté, co v roce 1831 přijde Aeneas Coffey a jeho patent kontinuální destilační kolony, a o několik let později se uzákoní, že destilát z kolony se může nazývat whisky (grain whisky), započne skotská míchaná whisky své vítězné tažení světem.

George Ballantine whisky

Jedním z prvních blenderů je Georgeův přítel a obchodník Andrew Usher, který smíchává dohromady sladové whisky různého stáří a snaží se tak docílit lepší chuti. George Ballantine má vyšší ambice, chce mícháním whisky pozvednout na úplně novou úroveň. Ke sladovým whisky zkouší přidávat i whisky obilnou.

V roce 1865 přebírá vedení obchodu syn Archibald a George se přesouvá do Glasgow, kde otevírá další a větší obchod. Soustředí se tam hlavně na obchod s vínem a destiláty. Svým zákazníkům také zprostředkovává catering. Stále dál pracuje na svých míchaných whisky. Postupně do obchodu přibere druhého syna George a zakládají společnost George Ballantine and Son Ltd. Blended whisky Ballantine’s míří do celého světa.

George Ballantine odchází v roce 1881 do důchodu. Umírá o deset let později ve věku 82 let.

Odkaz pokračuje

Jeho odkaz je však v dobrých rukou a jeho synové dál rozvíjejí podnik. V roce 1895 jim královna Viktorie uděluje titul Royal Warrant. To jim velmi usnadňuje expanzi do všech koutů impéria, nad kterým v té době slunce nezapadá. V roce 1910 je pak představena vlajková loď společnosti, míchaná whisky Ballantine’s Finest.

George Ballantine Erb

V roce 1919 je George Ballantine and Son Ltd. prodána společnosti Barclay and McKinlay. Ta pokračuje v rozvoji značky. Důkazem, že se jí to daří je rok 1938 kdy získávají heraldicky erb. Ten je od té doby na každé láhvi a znázorňuje skotskou vlajku spolu se čtyřmi základními elementy pro výrobu whisky. Zemi, reprezentovanou skotským ječmenem. Vodu, která je znázorněna jako potůček. Destilační kotle potom představují oheň a sudy, ve kterých whisky dýchá, reprezentují vzduch. Vše doplňuje latinský nápis Amicus Humani Generis, což v překladu znamená „přítel lidstva“.

Od roku 2005 je Ballantine’s v majetku společnosti Pernod Ricard a jedná se o druhou nejprodávanější značku skotské whisky na světě. Na pultech jí najdete ve stále stejných hranatých lahvích, které se používají od dob prohibice údajně proto, aby se černým prodejcům snáze schovávaly do kufříku, když se kolem ochomýtala policie.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments