Osobnosti světa whisky – John Walker

Johnnie Walker. Kdo by neznal skotskou whisky, která dobyla svět. Whisky, na kterou můžete narazit téměř na každém rohu. Jak se jí povedlo propracovat se na pozici nejprodávanější skotské whisky na světě? Na počátku této značky stál jistý John Walker (neplést si s anglickým chemikem, který v roce 1827 vynalezl zápalky s příměsí síry 😉 ). O její vzestup se však nejvíce zasloužil až jeho syn Alexandr. Pojďme si vyprávět jejich příběh.

John Walker

John Walker se narodil 25. července roku 1805 na farmě Todriggs. Zde také prožil většinu svého dětství. Když ale v roce 1819 zemřel jeho otec, rodina farmu prodala. Za část utržených peněz, konkrétně za 417 liber, koupili obchod s jídlem, vínem a lihovinami na High Street ve městě Kilmarnock v kraji Ayrshire v jihozápadním Skotsku. Mladý John v sobě brzy objevil skrytý talent a v 15 letech už celý obchod řídil.

John Walker obchod
Napravo obchod Johna Walkera

V roce 1823 vstupuje v platnost The Excise Act. Tento zákon, který ve Skotsku položil základy moderního whisky průmyslu, mimo jiné snižuje daně z alkoholu a vysoká cla na vývoz whisky do Anglie. Whisky je na vzestupu. Už o dva roky později, nabízí John Walker, ač sám abstinent, širokou nabídku lihovin. V jeho obchodě můžete nalézt bohatý výběr rumů, brandy, ginu a hlavně whisky, na kterou se zaměřuje čím dál více. Whisky si nechává míchat podle vlastní receptury, ušité na míru svým zákazníkům. Začíná prodávat blended malt whisky Walker’s Kilmarnock Whisky.

Vše mu vycházelo. V roce 1833 si vzal Elizabeth Purves a brzy se jim narodil syn Alexander, zásadní člověk pro budoucí růst rodinného podniku. V roce 1852 se však štěstí obrací. Velká povodeň poničila většinu obchodů v Kilmarnocku. Voda zasáhla i obchod Johna Walkera a zničila zde většinu zásob whisky. Trvalo dva roky, než se vše podařilo plně obnovit. Rostoucí popularitu jejich míchané whisky to však nepoznamenalo. V roce 1857 John Walker umírá a podniku se ujímá jeho syn Alexander. Začíná nová kapitola.

Alexander Walker

Alexander Walker
Alexander Walker

V roce 1860 se poprvé objevila typická hranatá láhev whisky Johnnie Walker. Důvod pro její zavedení byl prostý. Láhve se lépe skládaly. Do bedny se jich tak vešlo více a méně se rozbíjely. Také druhý typický znak této whisky, šikmá etiketa na láhvi, měla praktický důvod. Tato etiketa umožnila použití většího písma pro název whisky. Ta tak byla lépe rozeznatelná z větší dálky. Vzestup značky především umožnila dvojice nový zákonů. Spirit Act (1860) a Blending Act (1865). První z těchto zákonů povolil míchání destilátů z různých palíren a to i sladových a obilných. Druhý pak míchání whisky ošetřil detailněji. Tyto dva zákony zahájily éru skotské míchané whisky a její vítězné tažení po celém světě.

Alexander Walker se do obchodu s whisky pustil naplno. Velkou pomocí mu byla železnice, která od roku 1843 spojovala Kilmarnock se světem a umožnila mu tak jednoduše dopravovat whisky přímo do přístavu k čekajícím obchodním lodím. Roku 1862 už prodává 450 000 litrů whisky. V roce 1865 vytvořil první komerční blended whisky. Nazval jí Old Highland Whisky a na pulty obchodů se dostala o dva roky později. Položil tak základy dnešní whisky Black Label. O změně, kterou společnost pod vedením Alexandra Walkera prošla, svědčí následující čísla. Za života Johna Walkera, tvořil prodej whisky 8% příjmů firmy. Pod vedením jeho syna, tvořil prodej whisky až 90% příjmů.

John Walker Old Highland Whisky
Old Highland Whisky (1906)

V roce 1893 kupuje společnost palírnu Cardhu, jejíž produkce tvoří základ Old Highland Whisky. Objevují se nová plnění. 5letá whisky Old Highland, 9letá Special Old Highland a 12letá Extra Special Old Highland. Všechny tyto whisky měly standardní etikety, které se lišily jen svojí barvou. Zákazníci si brzy barevné rozlišení osvojili. Proto, když v roce 1909 přišel velký rebranding, byly zavedeny i nové názvy. Old Highland se změnil na 6letý White Label, Special Old Highland se změnil na 10letý Red Label a Extra Special Old Highland se změnil na 12letý Black Label. Na scéně se v tomto roce také poprvé objevil ikonický kráčející muž, kterého vytvořil kreslíř Tom Browne. Ten později změnil směr chůze, aby kráčel kupředu. Johnnie Walker tak vykročil vstříc jasné budoucnosti. Dnes je značka v majetku společnosti Diageo a jedná se nejprodávanější skotskou whisky na světě.

John Walker

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments