Whiskey novinky z USA #9/22 – Jack Daniel’s a sladové whiskey

Dva týdny čekání jsou pryč a je tu nový příval whiskey novinek ze Spojených států amerických. Vyčnívá zejména přírůstek do rodiny světově nejznámější americké whiskey, ale nových lahví je samozřejmě mnohem víc. Na závěr přidáme pár informací ze zákulisí.

Blackened Rye The Lightning

Blackened Rye The Lightning

Značka Blackened, jež je úzce spjata s legendární americkou kapelou Metallica, vydává novou žitnou whiskey, která je pojmenovaná podle jejího druhého alba Ride the Lightning.

Master distiller a zároveň blender této značky Rob Dietrich tentokrát vytvořil směs žitných whiskey, které zrály 5-8 let a finišovaly 2-14 týdnů v sudech po madeiře a karibském rumu. Naprostou samozřejmostí bylo vystavení sudů nízkoherzovým frekvencím hudby této kapely.

Tato limitovaná žitná má 45% alkoholu a stojí 70$.


Westland Colere (Edition 2)

Westland Colere (Edition 2)

Palírna Westland z washingtonského Seattlu vydává druhou single malt whiskey v její edici Colere (latinsky pěstovat).

Tato řada se zaměřuje především na zrno. Druhé vydání je tak v základu z ječmene odrůdy Talisman, což je dvouřadá zimní varianta. Zrání probíhalo v podruhé plněných sudech z Independent Stave Company, kde byly tyto sudy vyrobeny na zakázku (42%), a ve first-fill sudech po bourbonu (58%). Palírna tak pokračuje v práci s neobvyklými odrůdami ječmene. Za posledních deset let totiž vyzkoušela přes dvacet odrůd a věnovala jim až 40% své roční produkce. To vše ve spolupráci s místními sladovníky, farmáři nebo s Bread Lab z washingtonské státní univerzity.

Tato americká single malt whiskey má 50% alkoholu, stojí 150$ (láhev o objemu 700ml) a všech 3000 lahví je k dostání přes webové stránky palírny.


Jack Daniel’s Bonded & Jack Daniel’s Triple Mash

Jack Daniel's Bonded & Jack Daniel’s Triple Mash

Pravděpodobně nejznámější značka americké whiskey Jack Daniel’s ve vlastnictví společnosti Brown-Forman vydává hned dvě nová plnění.

Jack Daniel’s Bonded používá stejný mashbill jako nejtradičnější plnění této značky (80% kukuřice, 12% sladového ječmene a 8% žita), ale stáčeno je na 50% alkoholu. A i když pro Travel Retail už značka vydala plnění bottled in bond v roce 2018, nové bude mít odlišný charakter. Láhev o objemu 700ml stojí 30$.

Naproti tomu Jack Daniel’s Triple Mash je blendem tří bottled in bond whiskey (60% žitné, 20% Tennessee whiskey a 20% americké malt) z jedné destilační sezóny. Jedná se o první malted whiskey z produkce této světoznámé palírny. Má 50% alkoholu a láhev o objemu 700ml stojí 33$.

Palírna těmito plněními startuje novou Bonded Series a díky zahrnutí malt whiskey v mashbillu se v budoucnu očekává i vydání Jack Daniel’s American Single Malt. Chris Fletecher, který převzal otěže jako master distiller v říjnu 2020, sliboval vyvážení odkazu značky s inovativními přístupy ve výrobě a svůj slib začíná pomalu plnit. Pro úplnost dodejme, že obě whiskey budou dostupné po celých Spojených státech amerických. V průběhu tohoto roku by se pak obě plnění měla dostat i na další trhy. Tak snad se dostane i na nás…


Krátké zprávy

Stranahan’s Extra Añejo Tequila Cask
Coloradská palírna Stranahan’s vydává nové plnění v rámci edice Distillery Exclusive, které zahrnuje směs šest až devět let starých single malt whiskey, které si poležely až dva a půl roku v sudech po tequile Reserva de la Familia extra añejo od značky José Cuervo. Má 45% alkoholu, stojí 70$ a k dostání bude pouze v samotné palírně. Škoda…

New Riff Sherry Finished Malted Rye
Kentucká palírna New Riff vydává whiskey ze sladového žita. Ta zrála pět let a poté si ještě rok poležela ve dvanácti sudech po sherry oloroso a ve třech sudech po sherry Pedro Ximénez. Na závěr se tyto sudy zcelily a výsledná whiskey si ještě chvíli odpočinula. Má 56,35% alkoholu a stojí 65$.

Alias Straight Rye
S novou žitnou whiskey přichází i palírna Ross & Squibb (dříve MGP) z Indiany. Mashbill obsahuje 51% žita, 45% kukuřice a 4% sladového ječmene. Název odkazuje na průkopnice v lihovarnickém průmyslu, které dříve používaly iniciály k zamaskování svého pravého jména a pohlaví. Whiskey má 45% alkoholu, stojí 28$ a k dostání bude po celé Americe.

Whiskey Del Bac Global Cask Collection Frontera
Palírna z arizonského Tucsonu vydává první whiskey v rámci své Global Cask Collection, jež bude každý rok obsahovat tři limitovaná plnění inspirovaná evropskými regiony. Nyní se jedná o american single malt whiskey, která posledních 13 měsíců finišovala v sudech po sherry Pedro Ximénez, v průběhu roku by měla následovat plnění s finišem v sudech po calvadosu (Normandie) a po whisky z ostrova Islay. Má 47,5% alkoholu, stojí 90$ a vyrobeno bylo pouze 900 lahví.

Blue Run Reflection I
Nové plnění značky Blue Run, za níž stojí Jim Rutledge, bylo smluvně vyrobeno v kentucké palírně Castle & Key z 200 sudů. Značka, která si od počátku získala díky Rutledgově umu poměrně širokou fanouškovskou základnu, tak nabízí další bourbon. Ten má 47,5% alkoholu a stojí 90$.

Watershed Single Barrel
Palírna Watershed Distillery z Columbusu v Ohiu vydává ve spolupráci s Ohio Liquor (OHLQ) šest jednobarrelových bourbonů. Konkrétně Confectioner’s Cask (63,15% alkoholu), Bourbon Buckeye (63,1%), Ohio Dutch Apple (70,3%), Malt Shop (65,35%), Rich Lemon Pie (64,15%) a Crème de la Crème Brulée (60,74%). Každý z těchto bourbonů je čtyřletý a jejich cenovka je také jednotná, 60$. K dostání budou ve vybraných obchodech v Ohiu.

Village Bonfire
A i dnes nás ve výčtu nemine jedna specialitka. Tentokrát jde o kombinaci pětiletého bourbonu z vermontské palírny Village Garage Distillery s lokálním zauzeným javorovým sirupem, který tvoří 3% z celkového objemu. Má 45% alkoholu, stojí 45$ a k dispozici je pouze ve Vermontu.

A na závěr…

Společnost Heaven Hill oznámila plány na novou palírnu v kentuckém Bardstownu. Náklady by se měly vyšplhat ke 135 milionům dolarů.

Heaven Hill
Vizualizace palírny

Palírna by měla rozšířit destilační kapacitu společnosti, aby uspokojila celosvětově zvýšenou poptávku po její whiskey. Zároveň se jedná o návrat společnosti do Bardstownu, kde v roce 1996 její palírnu, sklady a 100 000 sudů zničil požár. Po tomto požáru se společnost přesunula do palírny Bernheim v Louisville, zatímco zrání, stáčení a další výrobní kroky probíhaly stále v Bardstownu. Nová palírna by měla být schopna produkovat 150 000 barrelů whiskey ročně, časem by se však mohla kapacita zvýšit až na 450 000 barrelů.

Otevření nové palírny by se mělo uskutečnit v roce 2024.

Koalice Distilled Spirits Council of the US (DISCUS) a American Single Malt Whiskey Commission (ASMWC) zaslaly úřadu Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau (TTB) dopis, v němž požadují vymezení definice a standardů pro kategorii american single malt. To se mělo stát již v prosinci minulého roku, ale zatím k tomu nedošlo. Podle koalice dosáhla tato rostoucí kategorie kritického okamžiku, protože stále více producentů své whiskey takto označuje, aniž by existovala jakákoliv právní norma pro toto označení.

Podle návrhu ASMWC, jež sdružuje téměř sto producentů takové whiskey, by mohla toto označení nést whiskey, která byla vyrobeno ze 100% sladového ječmene, veškerá její výroba proběhla v jediné palírně v USA, zrála v dubových sudech o objemu nejvýše 700l, destilována byla nejvýše na 80% alkoholu a stáčena minimálně na 40% alkoholu.

Nezbývá než držet palce.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments