Týdeník #17/22 – největší láhev skotské

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna GlenAllachie představila limitovanou whisky u příležitosti festivalu Spirit of Speyside a trojici single cask plnění. Palírna Bunnahabhain zase vydává novinky u příležitosti Fèis Ìle. Palírna Tullibardine připravila již čtvrtou Distillery Edition. Douglas Laing vydávají limitovanou edici whisky Gauldrons a také si připravili jednu jedinou láhev speciální whisky Big Peat. Intrepid, největší láhev skotské whisky jde do aukce. A nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

GlenAllachie 2006 – Spirit of Speyside Festival Exclusive

Palírna GlenAllachie představila limitovanou whisky, kterou vydává u příležitosti konání známého whisky festivalu Spirit of Speyside. Zároveň jde také do světa šestá edice single cask whisky.

GlenAllachie 2006 – Spirit of Speyside Festival Exclusive je 15letá whisky zrající v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry Oloroso. Nakonec se ještě přesunula do starého sudu (typ butt) po sherry Oloroso, který byl 55 let součástí solery. Jedná se tedy o opravdový sud po sherry (více o problematice těchto sudů se dočtete zde). Whisky byla nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 59,4 %. Dostupná je pouze v palírně GlenAllachie v době konání festivalu (od 27. dubna do 2. května). Cena je 175 £.

GlenAllachie 2006 – Spirit of Speyside Festival Exclusive

Nová trojice single cask plnění se skládá z whisky:

  • GlenAllachie 2011 11yo Premier Cru Classé Barrique, abv. 59,9 %, 100 £
  • GlenAllachie 2011 10yo Old Port Hogshead, abv. 56,5 %, 95 £
  • GlenAllachie 2012 9yo Peated Bourbon Barrel, abv. 60,1 %, 90 £, v tomto sudu předtím zrála kouřová whisky z produkce palírny GlenAllachie

Tato trojice však bude dostupná pouze ve Velké Británii.


Bunnahabhain Fèis Ìle 2022

V dnešní a minulých novinkách jste se mohli dočíst o whisky festivalech ve Speyside či v Campbeltownu. Nejinak je tomu i na Islay, kde se palírny připravují na legendární Fèis Ìle (27.5. – 4.6.) a postupně představují své festivalové whisky. Pro přehled všech novinek doporučuji sledovat stránku whiskygospel.com, kde se postupně doplňují informace o nových whisky.

Bunnahabhain Fèis Ìle 2022

Tento týden pak svoje festivalové stáčení představila palírna Bunnahabhain a jedná se rovnou o tři whisky.

Bunnahabhain Fèis Ìle 2022 Abhainn Araig zrála v malých sudech po sherry Pedro Ximénez a poté byla zkombinování s whisky ze sudů po bourbonu a sherry Oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50,8 % a bude stát 95 £.

Bunnahabhain Fèis Ìle 2022 Mòine Tokaji Cask Finish je kouřová whisky, která dozrávala v sudech po maďarském tokajském víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 52,2 % a bude stát 199 £.

Bunnahabhain 1998 Calvados Cask Finish je 23letá whisky, která 2 roky dozrávala v sudech po calvadosu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 49,7 % a bude stát 400 £.

Láhve i degustační sady jsou dostupné na stránkách palírny Bunnahabhain.


Tullibardine Distillery Edition No. 4

Tullibardine Distillery Edition No. 4

Svou Distillery Edition představila palírna Tullibardine v roce 2020. Cílem bylo nabídnou návštěvníkům palírny něco exkluzivního. Od té doby už palírna vydala tři edice, které se rychle vyprodaly. V těchto dnech tak palírna vydává edici číslo 4.

Nová Tullibardine Distillery Edition No. 4 je single cask whisky destilovaná v roce 2005. Dozrávala v sudu po sherry Oloroso a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 53,2 %. Ve whisky ucítíte tóny vanilky, citrusů a pečených jablek.

Celkem bylo vyrobeno 405 lahví této whisky. Ta je sice dostupná pouze v palírně, 6. května se však malé množství lahví objeví na e-shopu palírny Tullibardine. Cena je 95 £.


Gauldrons Sherry Cask Finish

Gauldrons Sherry Cask Finish

Producent whisky Douglas Laing vyrábí řadu blended malt whisky, pro které využívá vždy jen single malt whisky z daného skotského regionu. Nejznámější z těchto edic je whisky Big Peat, tvořená whisky z Islay. Dnešní novinka se však týká značky Gauldrons.

Novou whisky Gauldrons Sherry Cask Finish tvoří pouze single malt a single cask whisky z Campbeltownu, které dozrávaly v sudech po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,2 %. Ve whisky ucítíte tóny karamelových jablek, marshmallow či hnědého cukru.

Celkem bylo vyrobeno 2 125 lahví této whisky. Dostupná bude v průběhu měsíce s cenovkou 60 £.


Krátké zprávy

Big Peat

Jedinečná láhev whisky Big Peat
A ještě jednou Douglas Laing. Ta vydává speciální charitativní láhev whisky Big Peat, která existuje pouze v jednom exempláři. Whisky v sobě kombinuje všechny obvyklé single malt whisky z ostrova Islay, 99 % však tvoří whisky ze zaniklé palírny Port Ellen. Tato whisky nejde do prodeje, ale můžete o ní soutěžit. Stačí když navštívíte stránku www.douglaslaing.com a darujete 5 £, které poputují na pomoc Ukrajině. Poté půjdete do slosování o tuto jedinečnou láhev. Soutěž končí 31. 5.

Compass Box má nového investora
Nezávislý producent whisky Compass Box oznámil změny ve vlastnictví. Novým majoritním akcionářem se stala londýnská společnost Caelum Capital a novým CEO byl jmenován Maurice Doyle, který dříve působil v Bacardi.

Chivas Brothers modernizuje palírny
Společnost Chivas Brothers oznámila investici ve výši 88 milionů liber do svých palíren Aberlour a Miltonduff. Cílem rekonstrukce je zavedení udržitelných technologií, které umožní dosáhnout cíle společnosti, stát se do roku 2026 uhlíkově neutrální. Tato rekonstrukce také zvýší celkovou produkci společnosti Chivas Brothers na 14 milionů litrů čistého alkoholu ročně.

SWA žalovala kanadskou palírnu
V březnu minulého roku zažalovala Scotch Whisky Association kanadskou palírnu Macaloney’s Calendonian Distilelry za porušení geografického označení skotské whisky. Stalo se to kvůli používání označení Caledonian, Macaloney či Island whisky na svých produktech. Nyní došlo k urovnání a kanadský producent přejmenuje své produkty.

Největší láhev skotské whisky
25. května se v aukčním domě Lyon & Turnball bude dražit opravdová rarita, největší láhev skotské whisky na světě. Láhev Intrepid je vysoká 180 cm a obsahuje 311 litrů 32leté single malt whisky z palírny Macallan (444 standardních lahví). Whisky zrála ve dvou sudech a poté byla stočena s obsahem alkoholu 43 % nezávislou stáčírnou Duncan Taylor. Očekává se, že tato láhev pokoří dosavadní aukční rekord jako nejdražší prodaná láhev (což mi přijde trochu jako podvod 😉 ).

Intrepid

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments